Početna strana > Hronika > Hajnc Vilhelm: Odnosi Srbije i Nemačke dobri kao nikad pre, slika Rusije u Srbiji mnogo bolja nego što je to realno
Hronika

Hajnc Vilhelm: Odnosi Srbije i Nemačke dobri kao nikad pre, slika Rusije u Srbiji mnogo bolja nego što je to realno

PDF Štampa El. pošta
sreda, 17. jun 2015.

Ambasador Nemačke u Srbije Hajnc Vilhelm izjavio je danas u Beogradu da odnosi Srbije i Nemačke nikada nisu bili bolji, a da je slika Rusije u Srbiji "mnogo bolja nego što je to realno".

- Nemačko-srpski odnosi su dobri kao nikada pre - rekao je ambasador na konferenciji o odnosima dve zemlje iz ugla medija.

Vilhelm je rekao da je zaslugom vlade Aleksandra Vučića slika Srbije u nemačkim medijima mnogo bolja nego pre tri godina. Dodao je da je tome doprinelo približavanje otvaranja pregovora sa Srbijom o članstvu u Evropskoj uniji, zatim pokretanje pregovora o normalizaciji odnosa Beograda i Priština, i činjenica da je "Srbija konstruktivan akter u regionu."

- Sve to daje pozitivnu sliku o Srbiji - rekao je on.

Vilhelm je podsetio da je Nemačka bila najveći trgovinski partner Srbije, i da je od 2000. godine uložila 1,8 milijardi evra u nju.

- Sada smo drugi najveći trgovinski partner Srbije, dakle daleko ispred Rusije. A prvi je sada Italija - rekao je nemački ambasador.

Prema njegovim rečima, slika Rusije u Srbiji je "mnogo bolja nego što je to realno".

- Rusija se vidi kao veliki donator, a to nije tačno - rekao je Vilhelm.

(Beta)

"Ekonomski odnosi Srbije i Rusije nisu toliko obuhvatni koliko se percipira u stanovništvu"

BEOGRAD - Ambasador Nemačke u Srbiji Hajnc Vilhelm izjavio je danas da su nemačko-srpski odnosi dobri "kao nikad pre" i da je zasluga aktuelne vlade što je slika Srbije u Nemačkoj, Evropi i celom svetu mnogo bolja nego pre tri godine.

Vilhelm je na skupu "Srpsko-nemački odnosi iz ugla medija" podsetio da nemačka kancelarka Angela Merkel uskoro dolazi u Srbiju, što je, kako je ukazao, i vid priznanja za konstruktivnu ulogu koju Srbija danas ima.

"Srbija je otvorila pregovore sa EU, pokrenuti su pregovori sa Prištinom koji su omogućili otvaranje pregovora sa EU, Srbija je konstruktivan partner u regionu... i to daje pozitivniju sliku Srbije u Nemačkoj i Evropi", rekao je Vilhelm.

Ambasador je istakao da su nemačko-srpski odnosi "živi u oba pravca" i da osim što nemački zvaničnici često dolaze u Srbiju, i premijer Aleksandar Vučić često boravi u Nemačkoj, gde je imao razgovore i sa kancelarkom.

Vilhelm je rekao i da srpski premijer često naglašava da je Nemačka uzor u ekonomskom domenu i da često, kada se otvaraju nemačke firme u Srbiji, dolazi i gleda kako su one organizovane i kako posluju na terenu.

Nemački preduzetnički duh je, smatra Vilhelm, možda nešto što nedostaje u dovoljnoj meri, odnosno, što se zagubilo tokom devedesetih godina.

Ambasador Vilhelm je rekao i da je Nemačka drugi po veličini trgovinski partner Srbije, daleko pre Rusije, iako se Rusija među srpskim stanovništvom vidi kao veliki donator, što, kako tvrdi, nije baš tačno.

"Ekonomski odnosi Srbije i Rusije nisu toliko obuhvatni koliko se percipira u stanovništvu", rekao je Vilhelm.

Vilhelm je podsetio i da je Nemačka svojevremeno bila prvi trgovinski partner Srbije, ali da ih je Italija prestigla zbog Fijata. Nemačka je, dodao je, i najveći bilateralni donator, koji je kroz razvojnu pomoć od 2000. godine Srbiji stavio na raspolaganje 1,8 milijardi evra.

On je izrazio zadovoljstvo što je imidž Srbije u Nemačkoj poboljšan, ali i obrnuto, i  zaključio da može zadovoljno da ode sa mesta ambasadora iz Srbije u kojoj su, kako je rekao, svi prema njemu bili srdačni.

"Imidž i slika Nemačke u Srbiji su prethodnih godina značajno poboljšani"

Imidž i slika Nemačke u Srbiji su prethodnih godina značajno poboljšani, a kao u ogledalu, i slika Srbije u Nemačkoj je izmenjena na pozitivan način, rečeno je danas na skupu "Srpsko-nemački odnosi iz ugla medija".

Presudni uticaj na percepciju Nemačke u srpskom duštvu, na to koji će segment višeslojnih odnosa prevagnuti, imaju mediji, pokazalo je istraživanje "Slika Nemačke u štampanim medijima u Srbiji 2003-2014", u kojem je praćeno 30 štampanih medija u tom periodu, a koje je predstavljeno na tom skupu.

Ambasador Nemačke u Srbiji Hajnc Vilhelm smatra da je slika Nemačke u Srbiji izuzetno dobra, a da je i slika Srbije u Nemačkoj izmenjena na veoma pozitivan način.

- Srbija je u nemačkoj javnom mnjenju slovila za glavnog krivca za jugoslovenske ratove i bila u izvesnom smislu izolovana - naveo je Vilhelm i dodao da je vlada koju predvodi premijer Aleksandar Vučić doprineo da slika Srbije u Nemačkoj, Evropi i celom svetu bude dosta bolja nego što je bila pre tri godine.

Ističući da mediji imaju neverovatnu snagu da iskrive sliku o nekoj zemlji ili je učine lepšom, Vilhelm je rekao da je u tom smislu uloga medija izuzetno značajna.

Ambasador je na skupu, koji su organizovali nedeljnik Vreme i Fondacija "Fridrih Ebert", naveo da u Nemačkoj živi između 200.000 i 500.000 Srba ili gradjana čije je etničko poreklo sa prostora Srbije.

Mnogi od njih, dodao je, odrasli su u Nemačkoj i vratili se u Srbiju i predstavljaju "važne prenosioce imidža".

- U Ambasadi ima više lokalnih kadrova, uglavnom Srba koji savršeno govore oba jezika i to su često važni posrednici u odnosima dve zemlje - rekao je Vilhelm i dodao da su važne i posete na najvišem nivou, poput predstojećeg dolaska nemačke kancelarke Angele Merkel u Srbiju.

Direktor Fondacije "Fridrih Ebert" u Beogradu Hajnc Hautmaher rekao je da se u medijima u Srbiji, uprkos kritičkim momentima u pojedinim segmentima, Nemačka opisuje kao uzor.

Hautmaher je istakao veliku ulogu medija u formiranju slike o nekoj zemlji, kao i da te slike često nadjačaju nečije lične impresije.

- Izveštavanje medija u tom smislu postaje veoma važno i često politički obojeno - saglasan je sa ambasadorom, ali i ističe moć medijskih slika u bilateralnim odnosima Srbije i Nemačke.

Glavni i odgovorni urednik nedeljnika "Vreme" Dragoljub Žarković rekao je da je među važnijim ulogama medija razbijanje stereotipa, dok je novinarka tog lista Jelena Jorgačević navela da je slika Nemačke u srpskoj štampi kompleksna i raznolika.

Sa jedne strane, objasnila je, Nemačka se vidi kao pokrovitelj, model na koji se treba ugledati, spoljno-trgovinski partner...

"Ponekad se u naglašavanju Nemačke kao uzora, ona predstavlja kao ona koja će uključiti Balkan u Evropu", navela je Jorgačević i dodala da su sa druge strane slike kojima se Nemačka predstavlja kao arhineprijatelj i hegemonistička sila.

Sociolog Jovo Bakić naveo je da "ljudi prave stereotipe da bi se snašli u stvarnosti" i da u Srbiji postoje pozitivni stereotipi o Nemcima - da su marljivi, sistematični, metodični, precizni, pedantni, ali i negativni - da su agresivni i okrutni, da imaju želju za dominacijom...

"To je sve ono što je nasleđe gorkih iskustava iz ratova i okupacija", ukazao je Bakić i dodao da postoji velika ambivalentnost većine Srba u odnosu prema Nemačkoj, divljenje i priznavanje velikih dostignuće u privrednom životu i kulturi, "ali i gotovo odvratnost prema nemačkoj spoljnoj politici".

Ocenio je i da su stereotipi uvek proizvod izvesnih centara moći i izvesne percepcije interesa koje ti centri moći imaju.

Bakić je istakao i da je ubijeni premijer Srbije Zoran Đinđić bio idealna ličnost da "menja opažaj srpske stvarnosti u nemačkoj javnosti".

Time je, smatra dolazilo do bitnih promena, a Đinđić je istovremeno davao podstrek srpskoj štampi da hladnije glave i blagonaklonije gleda na nemačku javnosti i interese na Balkanu.

Bakić je rekao i da je premijer Srbije Aleksandar Vučić napravio značajne korake u približavanju Srbije Nemačkoj i dodao da je Vučićeva spoljna politika "verovatno jedina oblast političkog koju ne kritikuje".

Prema njegovim rečima, u srpskim medijima nema izveštavanja o kulturnim dostignućima Nemačke, iako su Nemci ceo svet zadužili filozofijom, kulturom, umetnošću...

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner