петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Грегори Копли: САД без већег интереса за Балкан, утицај Русије расте
Хроника

Грегори Копли: САД без већег интереса за Балкан, утицај Русије расте

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 14. август 2009.

САД ће остати присутне на Балкану, али више преко ЕУ него кроз директно ангажовање, док ће утицај Русије у Србији и региону расти, оценио је уредник и издавач америчког часописа "Одбрана и спољни послови - стратешка политика" Грегори Копли.

"Реалност је да САД, имајући далеко веће проблеме на Блиском истоку, у Ирану, Авганистану, Пакистану и другде, немају ни интерес ни политичку вољу да се баве Балканом. Вашингтон ће остати присутан у том региону, али углавном преко Европске уније или уз њу," рекао је Копли у изјави "Гласу Америке". С друге стране, сматра Копли, утицај Русије у региону ће расти кроз изградњу гасовода у Србији и Бугарској, и те земље, према његовом мишљењу, неће имати другог избора до да се још висе окрену ка Москви. У таквој ситуацији "ублажавање америчког притиска на Србију и настојање да се Београд још више придобије на плану војне и политичке сарадње" је једино што би САД могле да понуде балканским земљама као противтежу руским настојањма, указао је он.

Амерички аналитичар сматра да ће захваљујући руској енергетској политици доћи до све већих разлика између ЕУ и САД у односу према Москви, што би, оценио је он, могло резултирати и поделама унутар НАТО. Европска унија је у апсолутној зависности од руског гаса. Русија гради свој европски утицај преко енергетског сектора изградњом гасовода, и биће кључни енергетски снабдевач Европе, подсетио је амерички аналитичар.

"Европи је потребна Русија, коју Европљани не виде као војну опасност, и стога се опиру опкољавању Русије од стране НАТО-а. Као резултат таквих опречних ставова, могло би да дође до подела међу чланицама НАТО-а, што би САД требало да избегну", рекао је Копли. Вашингтон поред тога, оценио је он, не уочава да Русија има нови утицај и важно место у политици Турске, која је одступила од своје позиције великог савезника САД и Велике Британије, приклањајући се све више Москви. "Анкара ће стога бити склонија подршци руским економским и спољнополитичким амбицијама, мада се интереси те две земље разилазе на Балкану", рекао је Копли.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер