Početna strana > Hronika > Grčka: Nakon 97 odsto prebrojanih glasova, za opciju "Ne" na referendumu glasalo 61,32, a za "Da" 38,68 odsto glasača; Panos Kamenos - Grčki narod pokazao da se ne može ucenjivati
Hronika

Grčka: Nakon 97 odsto prebrojanih glasova, za opciju "Ne" na referendumu glasalo 61,32, a za "Da" 38,68 odsto glasača; Panos Kamenos - Grčki narod pokazao da se ne može ucenjivati

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 05. jul 2015.

U 18 sati su zatvorena glasačka mesta na referendumu u Grčkoj na kojem se približno 10 miliona građana moglo izjasniti o tome da li prihvataju dodatne restriktivne mere štednje, u zamenu za stranu finansijsku pomoć za spasavanje privrede.

Izlasnost je oko 57 odsto registrovanih birača.

Nakon 97 odsto prebrojanih glasova, opcija "Ne" vodi sa 61,32 odsto, a opcija "Da" ima 38,68 odsto glasova. 

01:03 - Više od 61 odsto glasača reklo "NE"

Nakon 97 odsto prebrojanih glasova, opcija "Ne" vodi sa 61,32 odsto, dok opcija "Da" ima 38,68.

00:30 - Dajselblum: Rezultat referenduma za žaljenje

Šef Evrogrupe ministara finansija evrozone Jerun Dajselbum, izjavio je sinoć da je pobeda opcije "ne" na grčkom referendumu o paketu spasa za žaljenje i da se grčka ekonomija suočava sa oštrim merama oporavka.

"Uzeću u obzir rezultat grčkog referenduma. Ovaj rezultat je vrlo žalostan za budućnosti Grčke", saopštio je holandski ministar finansija.

23:38 - Predsednik Evropskog saveta Tusk sazvao za utorak samit evrozone o Grčkoj 

Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk sazvao je večeras za utorak samit  emalja evrozone na kojem će biti razmotreno pitanje Grčke.

23:24 - Kamenos: Pregovori se obnavljaju od sutra

Ministar odbrane Grčke i lider stranke "Nezavisni Grci" Panos Kamenos izrazio je uverenje da će pregovori sa međunarodnim poveriocima biti obnovljeni već sutra.

22:56 - Cipras: Dokazali smo da demokratija ne može da se ucenjuje

Premijer Grčke, Aleksis Cipras poručio je večeras, nakon što su se građani Grčke na referendumu izjasnili protiv plana kreditora, da je Grčka okrenula novu stranicu istorije i spremna je da nastavi pregovore.

22:00 - Varufakis: Veliko "Da" demokratskoj Evropi

Ministar finansija Grčke Janis Varufakis rekao je da je grčki narod na referendumu pokazao da nije za mere štednje već za prave reforme.

21:34 - Cipras razgovarao telefonom sa Olandom

Premijer Grčke Aleksis Cipras razgovarao je večeras telefonom sa predsednikom Francuske Fransoa Olandom, prenosi Rojters, pozivajući se na jednog zvaničnika grčke vlade. 

Oland će sutra u Parizu razgovarati sa nemačkom kancelakom Angelom Merkel o rezultatima grčkog referenduma.

21:29 - Prve vidljive posledice: Pada evro, raste bitkoin

Evro je pao u odnosu na dolar za više od 1,5 odsto posle objavljivanja delimičnih rezultata referenduma u Grčkoj prema kojem je ubedljivo pobedilo "ne" ponudi kreditora.

Evro je na nujoškoj berzi pao za 1,54 odsto na 1,09868 dolara.

Zanimljiva je činjenica da je bitkoin, virtuelna valuta doživela rast od 6 odsto.

Nedavno je objavljeno da je veliki broj Grka  počeo da kupuje bitkoin nakon uvedene kontrole kapitala.

Finansijski analitičari predviđaju za sutra buran dan na berzama.

21:03 - Skurletis: Rezultat ojačao pregovaračku poziciju Grčke

Rezultati referenduma o predlogu međunarodnih poverilaca koji ukazuju da je većina Grka odbacila predlog međunarodnih poverilaca ojačaće pregovaračku poziciju grčke vlade, izjavio je ministar rada Panos Skurletis.

"Vlada sada ima snažnu pregovaračko oruđe da postigne sporazum koji će nam otvoriti nov put", rekao je Skurletis novinarima, prenosi Rojters.

 20:50 - Više od polovine prebrojano, raste prednost "Ne"

Nakon prebrojanih 54,01 odsto glasova, protiv predloga kreditora je 61,29 % glasača.

20:29 - I dalje se ne može povlačiti gotovina iz banaka

Grci ne mogu da povlače gotovinu koja je ostala u bankama sve dok su na snazi zabrane o protoku kapitala, izjavila je večeras zamenik ministra finansija Nadija Valavani.

Grčka Vlada je pre sedam dana naredila zatvaranje banaka i uvela je kontrolu protoka kapitala kako bi sprečila krah banaka zbog masovnog povlačenja gotovog novca.

Valavani je naglasila da su se Vlada i banke tada saglasile da Grcima, takođe, neće biti dozvoljeno da povlače gotovinu iz svojih sefova.

Dnevni limit podizanja novca sa bankomata od 60 evra.

20:17 - Više od 61 odsto glasova za "NE" kreditorima

Opcija "Ne" nakon 38 odsto prebrojanih glasova vodi sa više od 61 odsto.

20:15 - Sastanak zvaničnika Evrogrupe sutra oko Grčke

Zvaničnici ministarstava finansija zemalja Evrogrupe sastaće se sutra, dan posle održanog referenduma u Grčkoj o merama koje joj kreditori predlažu da bi joj dali pomoć, rekao je večeras jedan evropski izvor. 

Održavanje ovog sastanka, takozvane Evro radne grupe (Euroworking group), tela koje priprema sastanke 19 ministara finansija evrozone, potvrđena je u trenutku kad prve nezvanične ankete pokazuju da je na referendumu pobedila opcija NE, koja odbacuje predloge kreditora.

20:13 - FOTO: Protivnici sporazuma sa kreditorima slave

20:05 - Varufakis sa bankarima razmatra šta zatražiti od ECB

Ministar finansija grčke Janis Varufakis sastao se večeras sa grčkim bankarima kako bi razmotrili kakav zahtev Atina da uputi Evropskoj centralnoj banci, izjavio je jedan portparol Varufakisovog ministarstva.

20:04 - Grčka: Nećemo štampati novu valutu

Grčka vlada ne razmatra štampanje nove valute, rekao je koordinator pregovora Atine sa kreditorima Euklid Cakalotos po zatvaranju birališta u Grčkoj.

19:31 - PASOK: Najvažnije obnavljanje jedinstva

Opoziciona grčka stranka PASOK istakla je večeras da je, nezavisno od ishoda rerefenduma o predlogu međunarodnih poverilaca, najvažnije obnavljanje jedinstva.

Ova stranka je, u saopštenju, istakla da je potrebno obnoviti jedinstvo i izbeći svaku akciju koja vodi ka podelama.

PASOK je naveo i značaj otpočinjanja pregovora sa ciljem postizanja dogovora koji bi obezbedio izlazak iz krize, uz ostajanje u evrozoni i EU.

Opozicioni PASOK je naglasio da će podržati novu fazu tih pregovora.

19:23 - Grčki ministar odbrane: Pobedila je demokratija

Grčki ministar odbrane i lider desničarske stranke Nezavisni Grci izjavio je večeras da je grčki narod pokazao da se ne može ucenjivati i da je "demokrtatija pobedila".

Panos Kamenos je, povodom rezultata anketa da je na današnjem referendumu pobedilo "ne" ponudi kreditora, naveo na Tviteru da je grčki narod pokazao da mu se ne može pretiti.

"Grčki narod je dokazao da ne žeće biti ucenjivan. Neće biti terorisan. Neće mu se pretiti. Demokratija je pobedila", naveo je Kamenos.

19:19 - Opcija "NE" povećava prednost

Nakon više od 900.000 prebrojanih glasova, situacija je sledeća: "NE" ima 60,11 odsto, a "DA" 39,89 odsto glasova.

19:17 - Cipras u kabinetu čeka rezultate referenduma

U stranci Siriza, grčkog premijera Aleksisa Ciprasa preovladava optimizam zbog procena koje ukazuju da su na današnjem referendumu pobedu odneli protivnici predloga međunarodnih poverilaca, prenose grčki mediji.

Ta vladajuća stranka, koja je pozvala građane da glasaju "ne", izrazila je takođe zadovoljstvo mirnom atmosferom u kojoj je referendum održan.

Cipras je večeras stigao u sedište predsednika vlade u Atini odmah po zatvaranju birališta i on će, kako je najavljeno, u svom kabinetu sačekati rezultate rerefenduma.

19:11 - Prvi rezultati: Grci rekli NE

Prema prvim rezultatima nakon 600.000 prebrojanih glasova, za opciju "Ne" galsalo je 59,95 %, a za Da 40,05 %

18:45 - Portparol: Učinićemo sve da što pre postignemo dogovor

Grčka vlada želi da nastavi pregovore sa međunarodnim kreditorima kako bi se što pre postigao dogovor, izjavio je portparol grčke vlade Gabrijel Sakelaridis.

"Pregovori koji će početi moraju da se okončaju veoma brzo, za 48 sati", rekao je Sakelaridis grčkoj televiziji nakon okončanja referenduma.

"Učinićemo sve da uskoro postignemo dogovor", poručio je on, prenosi Rojters.

18:14 - Referendum u Grčkoj protekao uredno, odziv birača 65 odsto

Dvanaestočasovno glasanje je proteklo uredno, bez ikakvih problema na glasačkim mestima, javila je atinska RTV SKAI.

Po procenama neposredno pred istek glasanja, odziv birača je bio oko 65 odsto, kao i na prevremenim poslaničkim izborima, održanim januara ove godine.

18:06 - Zatvorena glasačka mesta

U 19 sati po lokalnom vremenu, odnosno u 18 po našem, zatvorena su glasačka mesta širom Grčke. Prvi rezultati se očekuju oko 20 sati po našem vremenu.

18:04 - Trizagis: Grčka će sutra biti snažnija u pregovorima

Sutra je novi dan u kome će Grčka, nakon što građani glasaju protiv predloga međunarodnih poverilaca, biti snažnija u pregovorima, ocenio je koordinator Sirize za međunarodne odnose i odeljenja za mirovne poslove Panos Trigazis.

Trigazis je istakao da se radi o istorijskom referendumu, jer Grčka, kako kaže, nema referendumsku tradiciju.

Ovo je, podsetio je, prvi referendum od 1974. godine, nakon pada autoritarnog režima, da se građanima daje mogućnost da odluče hoće li da prihvate ili odbiju predlog EU i MMF.

"Mislimo da građani imaju priliku da kažu odlučno 'ne' i tako odbrane svoje dostojanstvo i osnovna socijalna prava. Danas je, kao što je rekao premijer Aleksis Cipras, fešta i dan demokratije", podvukao je Trizagis izrazivši uverenje u visok odziv glasača.

"Očekujemo veliku pobedu pristalica 'ne'", kazao je visoki funkcioner vladajuće Sirize.

17:55 - Večeras sastanci bankara o Grčkoj

Grčki i inostrani bankari će već večeras analizirati ishod referenduma u Grčkoj o ponudi sporazuma koju su joj podneli njeni kreditori, da bi utvrdili svoje naredne poteze, objavio je danas popodne na svom sajtu konzervativni atinski list "Katimerini".

Takođe večeras, objavio je nemački list "Bild", sastanak o posledicama referenduma u Grčkoj na međunarodni kreditni sistem imaće i rukovodstva Nemačke Dojče banke i drugih velikih banaka da bi donela potrebne odluke pre no što sutra ujutro tržište počne da radi.

Sutra će zasedati Upravni odbor Evropske centralne banke da bi razmotrio pitanje ponovnog davanja novčane pomoći grčkim bankama, da bi bile likvidne. Benoa Kere, član tog upravnog odbora, danas je izjavio da će Evropska centralna banka učiniti sve da pomogne.

17.45 - BEOGRAD/ATINA – Šefica Međunarodnog monetarnog fonda, Kristin Lagard je izjavila da Grčka čija je privreda nazadovala, ostaje članica MMF-a, ;bez obzira na stanje dugova, objavljeno je danas u Atini.

17:17 - Izlaznost 35 odsto do 16 sati

Izaznost na referendum u Grčkoj u 16.00 časova dostigla je 35 odsto, javio je grčki televizijski kanal "Mega".

Drugi grčki mediji navode da će izlaznost lako preći cenzus od 40 odsto neophodnih da referendum bude proglašen važećim.

Grčka novinska agencija ANA navodi da su glasači u istom tempu izašli na opštim izborima u januaru, kada je građansku dužnost obavilo 65 odsto glasačkog tela.

17:14 - Sastanak grčke vlade sa bankama

Grčka vlada će večeras, po zatvaranju birališta, održati sastanak sa centralnom bankom i liderima najvećih komercijalnih banaka, sa kojima će razgovarati o situaciji u zemlji.

17.10 - MADRID – Španski premijer Mariano Rahoj izrazio je danas nadu da će Grčka ostati u evrozoni posle današnjeg referenduma, ali budućnost te zone neće biti laka.

17:01 - Još sat vremena do zatvaranja birališta

Birališta u Grčkoj zatvaraju se u 19 sati po atinskom računanju vremena što je 18 sati u Srbiji.

16:37 - Nemačka ministarka odbrane uzvratila Varufakisu

Nemačka ministraka odbrane Ursula fon der Lejen odbacila je kritike grčkog ministra finansija Janisa Varufakisa koji je međunarodne kreditore optužio za "terorizam".

- Njegova izjava uvreda je za svakoga ko zaista pati pod terorizmom - rekla je Lejen.

16:32 - Hitan sastanak ECB, Narodne banke Grčke i Varufakisa

Najavljeno je da će ministar finansija Janis Varufakis večeras nakon dolaska rzultata sazvati hitan sastanak sa Narodnom bankom grčke i ostalim bankama.

16:28 - Nervoza zbog referenduma, birač udario kameru Tanjuga

Odziv građana Grčke na današnjem referendumu o predlogu medjunarodnih poverilaca, mogao bi dostići dve trećine, značajno iznad traženog procenta da bi ishod tog izjašanjavanja bio validan, procenjuju grčki mediji. Da bi referendum bio validan, odziv mora bi veći od 40 odsto.

U Grčkoj je prisutna vidljiva nervoza zbog referenduma, što se, kako prenosi Tanjugov izveštač, vidi i po tome što mnogi građani koji ne žele ni da izađu referendum.

To je bilo uočljivo i po tome što je ekipa Tanjuga doživela i manji incident ispred jednog birališta, gde je jedan glasač, zamoljen za izjavu, rukom udario u kameru.

On je posle rekao da je mislio da se radi o nekoj grčkoj medijskoj kući, i dodao da su glasači izloženi velikom pritisku. Kada je, međutim, čuo da se radi o srpskoj novinskoj agenciji, izvinio se za svoje ponašanje.

16:00 - Guverner postaje premijer?

Po Atini su počele da kolaju glasine ko bi mogao na nasledi aktuelnog premiejra Aleksisa Ciprasa ukoliko večeras podnese ostavku ako se narod odluči za prihvatanje mera kreditora.

Izbor je pao na trenutnog guvernera Narodne banke Grčke Janisa Stournarasa, inače bivšeg ministra finansija.

Spekuliše se takođe i da će aktuelnog ministra finansija Janisa Varufakisa zamentiti ministar ekonomije Jorgos Statakis.

Smatra se da je gospodin Statakis više umeren od Varufakisa.

16.00 - Neposredno pre otvaranja birališta sproverdeno je posebno istraživanje koje i dalje nije objavljeno, ali prema kojem je OXI, odnosno NE, u blagoj prednosti nad NAI.

Naime, prema toj anketi, opcija "NE" vodi sa 51 procenat naspram 49 posto onih koji će se odlučiti za "DA".

15:39 - Na referendumu glasali i bivši premijeri

Na referendumu su danas glasali i nekadašnji premijeri Konstantin Micotakis i Jorgos Papandreu, zalažući se za jedinstvo pred velikim izazovima koji će uslediti, prenela je agencija ANA.

- Grčki narod treba da glasa mudro i odgovorno. Kakvi god rezultati glasanja budu, sutra počinje nova era. Čekaju nas izazovi i opasnosti. Dani koji slede biće veoma teški (...) Od sada mi političari moramo da se dogovorimo o jednoj stvari - da ćemo zaštiti jedinstvo grčkog naroda. Naš narod ne sme i ne želi da bude podeljen. To je naš veliki dug - kazao je Micotakis.

Bivši lider Svehelenskog socijalističkog pokreta (PASOK) i premijer Grčke Papandreu naglasio je da zemlja mora od ponedeljka da nastavi ujedinjena pred velike promene koje treba da budu načinjen, kako bi Grčka ostala u "unutrašnjem jezgru" zone evra.

Papandreu je nasledio bivšeg lidera ND i predsednika vlade od 2004. do 2009. Kostasa Karamanlisa, čija je administracija okrivljena za mnoge od finansijskih neumerenosti koje su Grčku načinile "najslabijom karikom" u Evropi.

Karamanlis je rano jutros glasao u Solunu gde mu je, kako navodi agencija, priređena topla dobrodošlica, ali nije davao izjave.

15:14 - Do 15 sati na birališta izašlo 35 odsto glasača

Odziv Grka na današnjem referendumu o predlogu sporazuma s poveriocima države je solidan, a do kraja izjašnjavanja o tome, do 19.00 sati po lokalnom vremenu, ostala su još četiri sata.

Privatna televizija Mega je javila da je već glasalo 35 odsto od nešto manje od 9,8 miliona upisanih birača, dok je za validnost referenduma potrebno da glasa bar 40 odsto.

Ispred glasačkih mesta u Atini i drugih mesta i dalje su redovi kojih ima od jutros.

Visok odziv birača u Grčkoj je uobičajen, jer je glasanje obavezno, mada se kaznene odredbe zakona o tome ne primenjuju već decenijama.

Ovo je prvi referendum u Grčkoj od 1974. godine, kada su građani nakon sedmogodišnje pukovničke diktature odbacili monarhiju i uspostavili republiku.

14:36 - Štajnmajer: SAD i Kina pomno prate da li će Evropa prevazići ovu krizu

Nemački šef diplomatije Frank-Valter Štajnmajer upozorio je danas da bi izlazak Grčke iz evrozone bio ozbiljan udarac na reputaciju Evrope.

- Ne želim da spekulišem o posledicama izglasavanja "ne" opcije. Ali, čak i ako odlučno odbiju saradnju, Grčka i dalje ostaje članica EU. To jednostavno neće značiti da će se lakše doći do dogovora, naprotiv. Sada je sve što smo godinama marljivo gradili na testu. Grčka, kriza sa imigrantima, pa i teški razgovori sa Velikom Britanijom. SAD, Kina i Indija pomno prate da li ćemo prevazići ovu krizu - rekao je Štajnmajer.

14:32 - Atina prebacuje odgovornost na narod

Austrijski ministar finansija Hans Jerg Šeling rekao je danas da održavanjem referenduma u Grčkoj o merama štednje, koje od Atine zahtevaju međunarodni kreditori, grčka Vlada prebacuje odgovornost na narod.

- Naša ruka ispružena je za Grčku. Od ključne je važnosti da grčka Vlada konačno kaže šta zaista želi i da zauzme jasan stav prema toj odluci, kako u razgovorima tako i u javnosti. Onda možemo odmah da se vratimo za pregovarački sto - rekao je Šeling nemačkom dnevniku "Velt am Zontag".

On je izrazuo uverenje da će se Grci opredeliti za pozitivan odgovor na referendumu jer znaju da se tu ne radi samo o budućnosti evra, već i Grčke.

14:05 - Referendum protiče mirno, mrtva trka između OXI i NAI

Referendum protiče potpuno mirno, javlja Tanjugov izveštač iz grčke prestonice.

U Atini je vidljivo prisustvo policije na ulicama, čiji se pripadnici u malom broju nalaze i blizini glasačkih centara.

U glavnom gradu Grčke očigledno preovlada mišljenje da treba poslušati vladu premijera Aleksisa Ciparsa koja se zalaže za odbijanje predloga međunarodnih poverilaca.

Birališta se u Grčkoj zatvaraju u 19 sati, a prvi preliminarni rezultati se očekuju 21 sat.

Poslednja istraživanja javnog mnjenja ukazuju na "mrtvu trku" između onih koji će se opredeliti za "ne" i onih koji će se izjasniti za "da", javlja izveštac Tanjuga iz Atine.

14:04 - Grexit može napraviti veliku rupu u budžetu Nemačke

Predsednik nemačke centralne banke Jens Vajdman upozorio je da bi izlazak Grčke iz evrozone mogao napraviti veliku rupu u nemačkom budžetu.

Vajdman je upozorenje uputio na poslednjoj sednici nemačke vlade, 1. jula, javlja nemački list "Handelsblat", pozivajući se na neimenovane izvore.

Bundesbanka je, kako je preneo "Handelsblat", izdvojila 14,4 milijarde evra za rešavanje posledica krize u evrozoni, ali bi ta sredstva, kako ocenjuje nemački list, mogla biti nedovoljna.

Nemački ministar spoljnih poslova Frank-Valter Štajnmajer izjavio je danas da pobeda opcije "ne" na grčkom referendumu neće olakšati budući kompromis Atine sa poveriocima, već upravno suprotno.

13:45 - Grčke banke traže više hitnog novca u kešu

Bez obzira na ishod, bankarski sistem je na ivici kolapsa. Narodna banka Grčke zatražila je od ECB da večeras dobiju likvidnost i da razmotre limin od 60 evra koliko je najviše moguće podići trenutno sa bankomata. Pa ipak, ako se Grci odluče za "ne", direktor ECB Mario Dragi verovatno će ukinuti ELA program pomoći grčkim bankama.

13:41 - Francuska: Hajde da se ne ponovi Versajski ugovor

Biće da je Francuska poslednji saveznik grčke vlade u evrozoni. Ministar ekonomije zemlje Emanuel Makron upozorio je da će Evropa sa Grčkom imati još jedan "Versajski ugovor" ukoliko se Grci ne odluče za "ne".

On je takođe pozvao celu Evropu da snosi kolektivnu odgovornost za trenutno stanje u Grčkoj.

13:38  - Grčkog opozicionog lidera dočekali "NE" glasači

Lider centrističke "To Potami" partije Stavros Teodorakis naišao je na masu "ne" glasača koji su ga nadglasali nakon što je izašao sa birališta gde je glasao za "da" opciju.

On je prethodno rekao da će glasati u korist bilo kakvog dogovora da se zadrži Grčka u Evropi i pre nekoliko nedelja posetio je Brisel kako bi potvrdio svoju podršku zvaničnicima EU.

13:18 - ECB spremna da uradi sve što treba za Grčku

"U sadšnjim okolnostima velike neizvesnosti u Evropi i svetu, Evropska centralna banka poručila je da ako mora da se uradi više, uradiće se više. Naći ćemo instrumenta. U našu volju ne treba sumnjati", rekao je francuski član upravnog odbora ECB Beboa Kuer.

Do sastanka će doći u ponedeljak bez obzira na ishod referenduma. Ukoliko se Grci odluče za "ne", ECB bi mogla da povuče svoja hitna sredstva za Grčku što bi dovelo do kolapsa bankarskog sistema i ubrzalo izazak Grčke iz evrozone.

U slučaju da Grci ipak izglasaju "da" postoje izgledi za dogovor, likvidnost bi bila ponovo uspostavljena, ukinula bi se kontrola kapitala i banke bi ubrzo proradile.

13.15 - Odziv građana za sada je veoma visok, posebno u glavnom gradu Atini, rečeno je iz Sirizinog štaba.

Uz to, iz Atine stižu vesti i da bi bankomati večeras mogli biti skroz isključeni. Trenutno Grci zbog kontrole kapitala mogu da povuku oko 60 evar dnevno. Vlada je insistirala na tome da banke prorade u utorak, ali bez sveže inekcije likvidnosti to deluje nemoguće.

13.10 - Italijanski premijer Mateo Renci da će bez obzira na rezultate referenduma "Evropljani morati ponovo da započnu razgovor jedni s drugima".

12:18 - Varufakis: Demokratija je nežan cvet

I grčki ministar finansija dao je svoj glas na istorijskom referendumu nakon čega je i dao izjavu okupljenim novinarima.

- Grci danas imaju šansu da daju svoje mišljenje o poslednjem ultimatumu evrogrupe, da pokažu demokratiju i da evro može koegzistira. Demokratija je kao nežan cvet koji mora da se neguje - poručio je ministar.

12.05 - Grčki premijer Aleksis Cipras izjavio je da je danas dan pobede demokratije i da je njegova prezadužena zemlja odlučna u tome da donese odluku o sopstvenoj sudbini, jer će se građani o tome izjasniti na vanrednom referendumu koji je sazvao.

11:29 - Ozborn: Treba da poštujete grčku demokratiju

Treba da poštujete grčku demokratiju, ta zemlja je koplevka demokratije, poručio je danas britanski ministar finansija DŽordž Ozborn, odbivši da odgovori na pitanje novinara kako bi on glasao na referendumu u Grčkoj.

- Šta god da Grčka odluči, Britanija je spremna. Imamo plan za svaku moguću situaciju. Svi mi želimo prosperitet Grčke, ali na kraju, ako si u zoni jedinstvene valute, postoje propisi kojih se moraš pridržavati - rekao je on.

Britanski premijer Dejvid Kameron će se sutra sastati sa guvernerom centralne banke Engleske Markom Karnijem da bi razgovarali o ishodu grčkog referenduma, kao i njegovom značaju za ostatak Evrope.

11:23 - Grčki predsednik poziva na jedinstvo

Predsednik Grčke Prokopis Pavlopulos izašo je na referendum i pozvao na jedinstvo zemlje bez obzira na rezultate glasanja.

- Ovaj dan propada građanima Grčke i samo oni su pozvani da odluče o daljem razvoju situacije. Grci neka odaberu odgovor u skladi sa svojom savešću i u najboljem nacionalnom interesu o budućnosti naše zemlje i našeg naroda. Svi naši preci ostali su jedinstveni u prelomnim vremenima i to je i naša današnja obaveza. Nastavljamo, dakle, svi zajedno - rekao je Pavlopulos.

10:54 - Šulc: Grci već sutra da nađu novu valutu ako pobedi "NE"

Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc jasno je poručio Grcima da neće moći da koriste evro ukoliko građani na današnjem referendumu odbiju saradnju sa međunarodnim kreditorima.

- Evro im neće biti dostupan kao sredstvo plaćanja ukoliko izglasaju NE. A onog trenutka kada neko uvede novu valutu, on izlazi iz evrozone. Zbog toga se nadamo da će građani danas ipak glasati drugačije - poručio je Šulc.

Ipak, gospodin Šulc ignoriše činjenicu da svaka zemlja na svetu, uključujući i Grčku, može da koristi evro iako nije deo monetarne unije.

10:47 - Nemci: Nećemo ostaviti Grke na cedilu

Odnos Nemačke i Grčke u poslednjih pet meseci nije bio na zavidnom nivou, do te mere da je nemačka kancelarka Angela Merkel prošle nedelje kategroički odbila da razgovara o bilo kakvim predlozima dok ne stignu rezlutati referenduma.

Ipak, nemački ministar finansija Volfgang Šojble, koji je bio još tvrdokorniji u stavovima od Merkelove iznenda je iskazao pomirljivi ton prema Atini.

Šojlbe je ranije istakao kako će Grčka svojim tvrdoglavim stavom biti primorana da napusti zonu evra, sada je spustio loptu i rekao da je moguće uvesti i "privremeno stanje bez evra".

Kako ocenjuju strulnjaci, ova izjava znači da bi Grci privremeno mogli da se vrate na drahmu dok im se ekonomija ne oporavi.

09:55 - Cipras glasao

Premijer Grčke Aleksis Cipras izašao je jutros na biralište. Sudeći prema ranijim nastupima, premijer je sigurno zaokružio opciju "NE".

09:40 - Cipras i Varufakis podnose ostavke ako NAI pobedi

Cipras i njegov ministar finansija Janis Varufakis pružili su snažne naznake da će se povući sa položaja ako građani Grčke odluče da prihvate uslove kreditorske trojke.

Prethodna nedelja protekla je u znaku frenetične predreferendumske kampanje, a oba tabora - "da" i "ne" - održala su u petak uveče istovremeno velike predreferendumske skupove kojima su prisustvovale desetine hiljada ljudi.

"Zašto su nas primorali da zatvorimo banke? Pa, da bi usadili strah u ljude. A širenje straha se zove - terorizam", izjavio je Varufakis za španski El Mundo.

09:36 - Bi-Bi-Si: Referendum krucijalan

Britanski Bi-Bi-Si (BBC) ocenjuje da je današnji referendum krucijalan, da na njemu može da glasa oko 10 miliona ljudi i dodaje da se nekoliko zvaničnika Evropske unije veoma oštro usprotivilo prošlonedeljnoj, nagloj odluci Grčke da održe referendum u vezi sa ponudom koja, prema njihovim rečima, više nije na pregovaračkom stolu.

Britanski javni servis takođe ističe kako je referendumsko "komplikovano, dugačko i zbunjujuće" napominjujući da je odgovor "ne" stavljen iznad "da".

09:15 - Kurc: Vlada u Atini dovela zemlju u opasnost

Ministar spoljnih poslova Austrije Sebastijan Kurc optužio je premijera Aleksisa Ciprasa i grčku vladu da su doveli zemlju "na rub ponora".

08:47 - Koliki je ukupan iznos duga Grčke?

Prema podacima grčkog ministarstva finansija, ukupan iznos duga Grčke na dan 1. april ove godine, iznosio je 312,7 milijardi evra.

Znatan njegov deo - 184 milijarde, otpada na Evropski fond za finansijsku stabilnost (EFSF) - 131 milijardu, kao i na vlade zemalja evrozone, uključujući Nemačku, Francusku, Estoniju, Slovačku.

Grčka je dužna i 27 milijardi evra Evropskoj centralnoj banci ECB i 21 milijardu MMF.

Uoči referenduma, objavljeni su rezultati istraživanja javnog mnjenja agencije Ipsos, po kojima bi 44 odsto građana prihvatilo uslove međunarodnih kreditora, dok se 43 odsto tome protivi. Približno 12 odsto građana bilo je neopredeljeno.

U Grčkoj su 24 sata pre održavanja referenduma zabranjena sva okupljanja i objavljivanja anketa, a da bi se ljudi ohrabrili da glasaju biće uvedeni popusti na autobuske, vozne i avio-karte na domaćim linijama.

Poslednji put Grci su na referendumu glasali pre 41 godinu, 1974, kada su odbacili obnavljanje monarhije posle pada hunte "crnih pukovnika".

08:23 - Svoju reč o referendumu dali su i svetski ekonomski stručnjaci

Među prvima se oglasio nobelovac DŽozef Stiglic koji je žestoko iskritikovao politiku „Trojke“.

- Grci, obe opcije nose veliki rizik. Ja savetujem da zaokružite „ne“. Ta opcija vam garantuje kakvu-takvu nadu da ćete sami kontrolisati sopstvenu sudbinu. Suprotna opcija pruža nepojmljivo mučenje i dužničko ropstvo - rekao je Stiglic.

S njim se slaže još jedan dobitnik Nobelove nagrade Pol Krugman.

- Grčke banke su zatvorene, a kontrola kapitala je uvedena. Izlazak Grčke iz zone evra uopšte nije tako strašan, a situacija o napuštanju deluje mnogo svetlije od ostanka u bezizlaznom lavirintu dugova - kaže Krugman.

Suprotno mišljenje ima Viki Prajs, glavna savetnica Centra za ekonomsko istraživanje.

- Ja bih zaokružila „da“. Ta opcija zadržava banke u solventnom stanju i ostavlja prostor za dalje pregovore - poručila je Prajsova Grcima.

08:22 - Otvorena birališta u Grčkoj

Biračka mesta širom Grčke biće otvorena od sedam sati jutru po lokalnom vremenu (šest po srednjoevropskom) do 19 sati, a prvi rezultati očekuju se oko 21 uveče.

Referendumsko pitanje glasi: "Da li da se prihvati nacrt sporazuma koji je predstavila Evropska komisija, Evropska centralna banka i MMF na sastanku Evrogrupe 25. juna 2015. i koji se sastoji od dva dokumenta a sačinjava jedinstven predlog? Prvi dokument je naslovljen Reforme za dovršetak aktuelnog programa i posle njega, a drugi Preliminarna analiza održivosti duga".

Na referendumu pravo glasa ima 9.855.029 birača koji će se sa "da" (Nai) ili "ne" (Oxi) izjašnjavati na ukupno 19.159 biračkih mesta širom Grčke.

Održavanje referenduma o sporazumu sa evropskim vladama, Evropskom unijom i Međunarodnim monetarnim fondom, inicirao je grčki premijer Aleksis Cipras i glasanje je organizovano za samo devet dana.

Poverioci Grčke zahtevaju reforme u zamenu za produženje sporazuma o paketu pomoći do novembra, ali je produženje odbijeno a program pomoći okončan kao što je planirano 30. juna, nakon prošlonedeljne propasti pregovora grčke vlade i kreditora.

Prvi glasači okupili su se ispred glasačkih centara gotovo pola sata pre njihovog otvaranja.

Atina, kako javlja izveštač Tanjuga, oblepljena je plakatama sa porukama glasačima da zaokruže "Oxi" ili "Nai", a na plakatima protiv prihvatanja predloga međunarodnih poverioca može se naći i slika nemačkog ministra finansija Volfganga Šojblea.

Takođe i današnja grčka štampa je u znaku referenduma i na naslovnim stranama preovladava reč "Oxi".

Među prvim glasačima preovladavaju pristalice vladinog zahteva da se odbije predlog međunarodnih poverioca.

Izlazeći sa glasačkog mesta nadomak trga Omonia od glasača se moglo čuti "Oxi", kao jasna poruka za šta su glasali.

Poslednji put Grci su na referendumu glasali pre 41 godinu, 1974., kada su odbacili obnavljanje monarhije posle pada hunte "crnih pukovnika".

Održavanje referenduma o sporazumu sa evropskim vladama, Evropskom unijom (EU) i Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), inicirao je grčki premijer Aleksis Cipras i glasanje je organizovano za samo devet dana.

Na referendumu pitanje glasi "Da li da se prihvati nacrt sporazuma koji je predstavila Evropska komisija, Evropska centralna banka i Međunarodni monetarni fond na sastanku Evrogrupe 25. juna i koji se sastoji od dva dokumenta a sačinjava jedinstven predlog? Prvi dokument je naslovljen Reforme za dovršetak aktuelnog programa i posle njega, a drugi Preliminarna analiza održivosti duga".

Poverioci Grčke zahtevaju reforme u zamenu za produženje sporazuma o paketu pomoći do novembra, ali je produženje odbijeno a program pomoći okončan kao što je planirano 30. juna, nakon prošlonedeljne propasti pregovora grčke vlade i kreditora.

Grčka vlada nije želela da prihvati ovaj predlog bez konsultovanja građana, a premijer Aleksis Cipras ga je nazvao "ultimatumom" i ucenom, dok na drugoj strani evropski zvaničnici ističu da se radi o "velikodušnoj ponudi".

Cipras je, u petak veče, svojim pristalicama, poručio da treba da zaokruže "ne", da bi "dostojanstveno živeli u Evropi".

On je odbacio upozorenja lidera EU da bi "ne" na referendumu značilo izlazak Grčke iz evrozone.

"U nedelju ne odlučujemo samo o tome da li ćemo ostati u Evropi - odlučujemo o tome da u Evropi živimo dostojanstveno", rekao je Cipras pozivajući građane da glasaju sa "ne" ulatimatumu i da okrenu leđa onima koji će ih terorisati.

Bivši grčki premijeri Kostas Karamanlis, Antonis Samaras i Konstantin Micotakis, kao i gradonačelnik Atine Jorgos Kaminis, poručili su Grcima uoči referenduma da ne izoluju svoju zemlju unutar EU i da na referendumu glasaju za reforme koje će omogućiti nastavak finansijske pomoći Grčkoj.

Uoči referenduma, grčka agencija Ipsos objavila je rezultate ankete, koja pokazuje podeljenost u Grčkoj oko referenduma, prema kojoj bi 44 odsto građana prihvatilo uslove međjunarodnih kreditora, dok se 43 odsto tome protivi.

Takođe, oko 12 odsto građana neopredeljeno je po tom pitanju, o kome treba da se izjasne na referendumu.

Ukoliko građani na referendumu prihvate uslove poverioca to bi moglo izazvati političku krizu, jer je ministar finansija Janis Varufakis najavio podnošenje ostavke, te bi vladajuća "Siriza" bila suočena na nepoverenjem građana.

Prema podacima grčkog ministarstva finansija, ukupan iznos duga Grčke na dan 1. april ove godine, iznosio je 312,7 milijardi evra.

(Blic-Tanjug-Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner