понедељак, 06. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Грачаница: Одата пошта жртвама НАТО бомбардовања
Хроника

Грачаница: Одата пошта жртвама НАТО бомбардовања

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 24. март 2012.

Београд -- Служењем парастоса и полагањем венца на спомен обележје испред Дома културе у Грачаници одата је пошта настрадалима у НАТО бомбардовању.

Око стотину Срба окупило се данас у Грачаници на парастосу жртвама НАТО агресије.

Владика рашко призренски Теодосије рекао је да се страдање не сме заборавити и ратне трагедије више не догоде.

"Испред спомен крста подигнутим страдалима током НАТО бомбардовања и након доласка међународне мисије, представници Скупштине града Приштине, која функционише по српском систему, положили су цвеће и венце", рекао је владика Теодосије.

Он је, после служења помена жртвама мартовског насиља 2004. на Косову и Метохији у храму Свети Никола у Приштини, рекао да и Срби и Албанци могу чинити добро једни другима.

Такође, истакао је да има много примера да комшије и даље могу да живе једни поред других, да и Срби и Албанци могу чинити добро једни другима и да такви примери треба да буду "путоказ да је могуће засновати заједнички живот на овим просторима'.

Епископ Теодосије је казао да сви Срби који су напустили своје домове и који су прогнани са својих огњишта треба да се врате и да заснују свој живот тамо где су почели.

Говорећи о мартовском насиљу 2004, Теодосије је рекао да су страдали животе своје дали "само зато што су живели на овом простору и што су били Срби".

Епископ је навео да је српски народ увек страдао на Косову и да Косово за Србе није само територија него извориште српског бића на коме су Срби градили свој идентитет.

Парастосу је у храму светог Николе присуствовало је двадесетак Срба из Приштине и околних села, српски представници у косовким институцијама, као и представници међународних организација и дипломатског кора.

"Тринаест година након рата и Срби и Албанци не радо говоре о бомбардовању. Срби сматрају да је за њих почело страдање, док Албанци славе почетак слободе", каже Богдан Савић, градоначелник Приштине.

Влада Косова поводом почетка НАТО бомбардовања организовала је пријем за чланове владе и високе представмнике међународне заједнице на Косову.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер