Početna strana > Hronika > Gordana Čomić: Saradnju sa NATO treba dalje razvijati i ohrabrivati; Jelena Milić: Trenutno 63 odsto građana podržava jaču saradnju sa SAD u oblastima ekonomije, ali i bezbednosti i odbrane
Hronika

Gordana Čomić: Saradnju sa NATO treba dalje razvijati i ohrabrivati; Jelena Milić: Trenutno 63 odsto građana podržava jaču saradnju sa SAD u oblastima ekonomije, ali i bezbednosti i odbrane

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 15. novembar 2020.

Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić izjavila je u nedelju da "saradnju između Srbije i NATO treba dalje razvijati i ohrabrivati".

"Srbija je veoma spremna da sarađuje kroz program ‘Partnerstvo za mir’", rekla je Čomić na međunarodnoj konferenciji “Beogradska NATO nedelja - ovo smo mi”, koju organizuje Centar za evroatlantske studije (CEAS) iz Beograda.

Čomić je na prvom onlajn panelu, pod nazivom “Nastaviti ili ne nastaviti”, navela da bi trebalo da se razume da Srbija ima određene rezerve kada je reč o članstvu u NATO.

"S druge strane mislim da postoji jako puno prostora za buduću saradnju", istakla je Čomić.

Ona je dodala da pretpostavlja da SAD neće ništa promeniti u svojoj politici prema Srbiji.

"Ne očekujem da će se odnos Srba promeniti značajno, jer kada god vide NATO odmah to prepoznaju kao deo SAD", rekla je Čomić.

Navela je da očekuje da će ubuduće uloga NATO biti intenzivirana i proširena u regionu Zapadnog Balkana, ali i izmenjena, i istakla da nas je pandemija promenila.

Čomić je ocenila i da bi NATO trebalo da se fokusira na ulogu žena u mirotvornim operacijama pogotovo u ovoj postkovid situaciji.

"NATO bi trebalo više da se fokusira na činjenicu da je, s jedne strane medalje bezbednost, ali s druge strane te iste medalje su ljudska prava", istakavši da "to mora da ide ruku pod ruku".

Jelena Milić: Trenutno 63 odsto građana podržava jaču saradnju sa SAD

Direktorka CEAS Jelena Milić je navela da, prema rezultatima ovogodišnjeg istraživanja javnog mnenja pod nazivom "Ovo smo mi", koje je sproveo CEAS, "ovog trenutka 63 odsto građana Srbije podržava jaču saradnju sa Amerikom u oblastima ekonomije, ali i bezbednosti i odbrane bez toga ko je u Beloj kući".

"Dodajte tome i 13 odsto neopredeljenih, koji se verovatno mogu ubediti proaktivnim argumentovanim pristupom. To je onda 80 odsto građana Srbije", rekla je Milić.

Ona je dodala da "danas 53 odsto građana Srbije smatra da se politika SAD prema Srbiji popravlja".

Nerezidentni viši saradnik Atlantskog saveta iz SAD Damir Marušić ocenio je da su za vreme Trampove vlasti "SAD pristupile Srbiji na jedan drugačiji način".

"Izuzetno je važno da Amerika učestvuje u svim procesima na Zapadnom Balkanu i da Bajdenova administracija nastavi da gura procese dalje, da se osmisli koherentna politika koja će se odnositi u širem smislu na ceo Balkan i konkretno na Srbiju", rekao je Marušić.

Bivši saradnik Stejt departmenta predviđa odličnu saradnju Srbije sa Bajdenovom administracijom

Penzionisani zvaničnik Stejt departmenta Bertram Braun rekao je da "Bajden podržava evroatlantske integracije, zna ovaj region" i da će njegovim dolaskom na mesto predsednika SAD doći do daleko veće saradnje sa Evropom.

"Kada je reč o Srbiji mislim da ćete imati odličnu saradnju sa Bajdenovom administracijom ako se nastavi ta vrsta pozitivnog stava, razumnog pristupa. Mislim da je Srbija zaradila poene u Americi samom činjenicom što je razumna, stabilna, što se ponaša kao stabilizujući faktor na Balkanu, pogotovo u odnosu na Bosnu", rekao je Braun.

On je naveo da Srbija čini veliku uslugu Bosni održavajući stabilan odnos sa Republikom Srpskom.

"Predsednik Vučić na racionalan način sarađuje sa Kosovom, Albanijom. U tom smislu Vučićeva administracija će sigurno imati dobre odnose sa Bajdenovom administracijom”, istakao je Braun.

On je ocenio da je Amerika ključna kada je reč o Kosovu, ona može da olakša dijalog i obezbedi saradnju kosovske vlade.

“Ukoliko želimo da zaista dođe do nekog sporazuma, tu je Amerika od ključnog značaja i može zaista da pomogne”, rekao je Braun.

(Fonet)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner