Početna strana > Hronika > Gordana Čomić: Ne stoji argument da ne treba govoriti o rodnoj ravnopravnosti jer „Ustav ne poznaje rod" - Ustav ne poznaje ni pivo pa imate zakon o pivu
Hronika

Gordana Čomić: Ne stoji argument da ne treba govoriti o rodnoj ravnopravnosti jer „Ustav ne poznaje rod" - Ustav ne poznaje ni pivo pa imate zakon o pivu

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 20. maj 2021.

Ministarka za ljudska prava i društveni dijalog Gordana Čomić izjavila je danas da ne stoji argument da ne treba govoriti o rodnoj ravnopravnosti "jer Ustav ne poznaje rod", jer "Ustav ne poznaje ni pivo pa imate zakon o pivu".

U raspravi o amandmanu koji je na izmene i dopune Zakona o zabrani diskriminacije podneo poslanik Pokreta socijalista Đorđe Komlenski, Čomić je objasnila da je pol lično svojstvo koje ne možete da birate.

„Nije važno koliko je ljudi nesrećno jer nema zakon koji im daje pravo, važno je da mi razumemo da bilo koje lično svojstvo ne sme da bude osnov za diskriminaciju“, rekla je Čomić.

Ona je dodala da su i Zakon o zabrani diskriminacije i Zakon o rodnoj ravnopravnosti duboko ukorenjeni u našem Ustavu koji je „ljudskopravaški“ i društvu nalaže da se bori protiv diskrimnacije.

„A pričom o polu i rodu u stvari prikrivamo mizoginiju i volju da diskriminišemo, ali dosta nevešto“, rekla je Čomić.

Komlenski je rekao da se u Ustavu pominje samo diskriminacija na osnovu pola i da je kontradiktorno uvođenje rodne ravnopravnosti, te da treba objediniti polnu i rodnu ravnopravnost.

On je dodao da je ministarka možda mislila na „neke druge“ koji su govorili o rodu, ali da je to trebalo jasnije da naglasi.

Na izmene Zakona o zabrani diskriminacije narodni poslanici podneli su 10 amandmana, a Vlada i Odbor za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova predložili su skupštini da prihvati tri amandmana.

Odbor je podneo i dva svoja amandmana, koje je prihvatila ministarka za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost poslova Gordana Čomić.

Na Predlog zakona o rodnoj ravnopravnosti podneto je 69 amandmana, od kojih su Vlada i nadležni odbor prihvatili 17 amandmana.

Odbor za standardizaciju srpskog jezika treba da odluči o ženskom rodu naziva

Ministarka za ljudska prava i društveni dijalog Srbije, Gordana Čomići izjavila je danas u Skupštini Srbije da jedino Odbor za standardizaciju srpskog jezika može da odluči o nazivima zanimanja u ženskom rodu, ali da za sada Odbor to nije uradio.

Odgovarajući na amandman poslanika Pokreta socijalista Djordja Komlenskog da rodno senzitivni jezik ne treba nametati, ministarka je rekla da nema nametanja, ali da za sada ona može biti "ministarka" ili "ministrica, a ako Odbor propiše drugačije, ona će to poštovati.

"Mogu da budem 'arhitektica' i 'arhitektinja', mogu da budem šta god hoću, jer pravila nema", rekla je Čomić.

Ona je pitala, ako su imenice u muškom rodu "neutralne", i ako je muški rod "neutralan" i ako je "svejedno", zašto onda u Ustavu ne piše da je Srbija država njenih gradjanki.

"Ja svoj jezik poštujem, svoj jezik volim i obraćam se ljudima koji nemaju hrabrosti da kažu: 'Nećemo da vidimo žene u svojim zanimanjima, pa ćemo im bar odreći pravo da zanimanje zovu u svom rodu' ", rekla je Čomić.

Ministarka je posle nekoliko razmena argumenata u kojoj je poslanik Komlenski tvrdio da njeno ministarstvo nije pozvalo Odbor za standardizaciju jezika na razgovor, rekla da je dobro što Komlenski i ona shvataju kako treba da izgleda dijalog, i pozvala ga na javnu raspravu o jeziku koja bi trebalo da bude početkom jula.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner