петак, 07. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Родић: Мито и корупција су много присутни у грађевинарству, радници се масовно запошљавају на црно и дешавају се несреће
Хроника

Горан Родић: Мито и корупција су много присутни у грађевинарству, радници се масовно запошљавају на црно и дешавају се несреће

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 11. септембар 2018.

 Потпредседник Грађевинске коморе Србије Горан Родић упозорио је у Новом дану ТВ Н1 да су мито и корупција толико присутни у грађевинарству због чега се радници масовно запошљавају на црно и дешавају се несреће, нажалост, и са смртним исходима.

Родић је рекао да је евидентно да је у грађевинарству велико присуство црног тржиште, јер се стварају ад хоц фирме за послове од неколико месеци којима није у интересу да пријављују раднике.

 “Иде се са дампинг ценама. Неко мора да буде оштећен. Највише трпе радници, не пријављују се и ангажује се неквалификоана радна снага. Инвеститор који је наручио посао мора да поведе рачуна ко му ради на објекту”, казао је.

Подсетио је и да Србија више нема велике грађевинске фирме са пословима обезбеђеним годинама, па и деценијама унапред, већ се послови реализују ад хоц, па се тако и оснивају фирме које често имају само једног запосленог и којима грађевинарство није примарна делатност. Ситуацију су, према његовој оцени, пре свега пореметили страни извођачи радова.

“Они узму дебели профит, а са тим ниским ценама се ангажују кооперанти који раде на црно, па се дешавају и повреде, и смрт, и лош квалитет изведених радова. Најопасније је уговарати посао по дампинг цена, то је извор црног тржишта и оног што нам се дешава”, оценио је Родић и додао да је нпр. на коридорима било ангажовано чак 520 извођача “с брда, с дола” који су направили дар-мар.

Србија, додао је он, има проблем и са одласком квалификоване радне снаге због чега се на градилиштима ангажују неквалификовани људи. Није реткост да радници конзумирају алкохол, упозорава Родић и додаје да функционално неписмени људи који не разумеју оно што ми се говори, представљају опасност на градилишту и за себе и за друге.

Гост Новог дана рекао је и да држава има мало инспектора који контролишу градилишта, као и да се санкције не реализују. Каже и да је био присутан на неколико градилиште где је дојављивано да инспекција долази, како би се радници на црно склонили на време.

“Фирме које раде легално су највише угрожене. Мито и корупција присутни су толико да нам се све ово дешава”, истакао је Родић.

Послодавци узимају милионе на неплаћене доприносе

У Нови дан се укључио и председник Синдиката радника грађевинарства и индустрије грађевинског материјала Србије, Саша Торлаковић, који је истако да млади радници одлазе у иностранство и да је на градилиштима све више људи при крају каријере или приучених радника из других професија.

Такви људи се најчешће не пријалвјују, навео је он и додао да послодавци узимају милиона на неплаћене доприносе.

“Када је (заменик градоначелника Горан) Весић најавио да ће бити контрола, нађено је пет људи на 1.100 градилишта. То је као да сте им рекли 'склоните се сутра'. Контролу или радите ненадано или је уопште не радите”, поручио је Торлаковић.

Истако је да закони морају да се спроводе, и да ће се, када почну да се наплаћују велике новчане казне и неко заврши иза решетака, неко дозвати памети.

“Ове године суд је наплатио 140 милиона динара, а требало је две милијарде. Зашто се провлаче? Наплатите му све. Не морају радници да раде код њега код њега на црно. Ови који краду од државе, убијају раднике и не треба да раде”, казао је Торлаковић.

Оштре контроле у Белгији, али смртних случајева и даље има

За Н1 је говорио и Том Делу из Белгијског хришћанског синдиката грађевинарства који је навео да се рад на црно дешава и у Белгији, али да синдикати, послодавци и влада раде заједно на сузбијању те појаве.

“Што се владе тиче битно јој је да регулише ову индустрији како би радници радили под сигурним условима, не желимо да имамо компаније које не играју по правилима”, навео је он.

За оне који крше правила, како каже, прописане су оштре финансијске казне, али и могућност губитка лиценце и забране рада у грађевинарству.

Упркос томе, несреће се дешавају и на белгијским градилиштима, па је тако прошле године у тој земљи на градилиштима страдало десет радника, а ове године осам. Делу каже да се ти подаци односе на раднике који су пријављени у белгијским компанијама, али не и на мигранте и непријављене раднике који су под још већим ризиком од опасних повреда на раду.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер