четвртак, 13. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Матић: Из Србије је у Сирију од почетка сукоба отишло да ратује 49 џихадиста, од којих је 37 мушкараца и 12 жена; због учешћа у сукобу у Украјини процесуирано 45 особа
Хроника

Горан Матић: Из Србије је у Сирију од почетка сукоба отишло да ратује 49 џихадиста, од којих је 37 мушкараца и 12 жена; због учешћа у сукобу у Украјини процесуирано 45 особа

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. новембар 2017.

Смањио се број људи који из Србије одлазе на ратишта у Сирији и Ираку, а због учешћа у сукобу у Украјини процесуирано је 45 особа, изјавио је данас у Брду код Крања, у Словенији, директор Канцеларије Савета за националну безбедност Србије Горан Матић.

"Подаци (за Украјину) постоје, али није реч о великом броју. Тиме се бави Министарство унутрашњих послова, али неке процене су да је око 45 лица процесуирано. То код нас не спада у тероризам и насилни екстремизам, већ у ново кривично дело учествовање у рату на страној територији, које је уведено пре две године на захтев ЕУ", рекао је Матић после регионалне конференције о борби против тероризма.

Матић је рекао да је "мали број" људи из Србије отишао у ратове у Сирији и Ираку, и да су се неки од њих вратили, те да им се судило и да су осуђени.

"Од друге половине 2016. године и нема великог одлива са овог на та подручја. Критична је била 2014. година када је највећи број људи отишао... углавном они који су били у додиру са радикалним исламизмом и мали број православних Срба конвертита који су прешли у ислам", казао је Матић агенцији Бета.

Додао је да на то утиче више фактора, "најпре индивидуални, затим окружење, сиромаштво, изазов за новим животом или једноставно подлегање пропаганди".

"Покушавамо да се заштитимо од радикализације преко интернета и преко разних групација и ћелија, и сматрамо да имамо неке резултате. Није се повећао број оних који су отишли у Сирију и Ирак, мислимо да је чак и тај број престао. То није феномен само за Србију, већ за цео регион", рекао је Матић.

Он је рекао и да је данас одржан други регионални састанак за супротстављање тероризму и оценио да прави домети могу да се виде од следеће године или можда после пет година.

"То је нажалост у оваквом безбедносном окружењу можда мало касно, али је боље да се крене сада него никада. УН и ЕУ нас лагано уводе у своју методологију, тако да смо се сви пруближили једном оквиру који је општеприхватљив за све државе у региону", рекао је Матић.

По подацима српских власти, на ратишту у Сирији сада је 11 жена из Србије, а до данас је у тој земљи регистровано око 10 деце из централне Србије узраста од четири до 13 година, међутим не искључује се могућност да их има више.

Укупан број џихадиста из централне Србије који су се придружили терористичким структурама од избијања оружаних сукоба у Сирији износи 49, од којих је 37 мушкараца и 12 жена.

Регионалну конференцију у Брду код Крања организовао је Савет за регионалну сарадњу заједно са словеначким председавањем Процесом сарадње у Југоисточној Европи, Иницијативом Западног Балкана за борбу против тероризма и Конвенцијом о полицијској сарадњи у Југоисточној Европи. Домаћин конференције је словеначко Министарство унутрашњих послова.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер