среда, 08. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гојко Божовић: Студенти се насмејали у лице страху и наругали у лице лажи
Хроника

Гојко Божовић: Студенти се насмејали у лице страху и наругали у лице лажи

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. јануар 2025.

Писац и један од иницијатора ПроГласа Гојко Божовић изјавио је да ће побуна студената променити из основа друштво у Србији.

Божовић је у интервјуу агенцији Бета казао да су се студенти насмејали у лице страху и наругали у лице лажи.

„Побуна младих људи мења из основа друштво у Србији. Посреди је децентрализована побуна, а овакви режими сналазе се само са централизованим догађајима и организацијама. У ауторитарном друштву млади људи су одбацили ауторитете. То је највећи изазов аутократији. Они су се насмејали у лице страху и наругали у лице лажи“, оценио је Божовић.

Према његовим речима, аутократе тешко подносе сваки облик виталности и сваки тријумф живота.

„Поготову тешко подносе хумор, духовитост и изразиту ослобођеност младих људи који не желе да нормализују постојећи поредак. Није далеко дан када ће се говорити да је суноврат корумпираног и аутократског режима почео реченицом коју је изговорио неко од младих људи: ‘Од тебе ништа нисмо тражили, ти ниси надлежан, зашто се мешаш?'“, рекао је Божовић оцењујући разлоге и досадашње ефекте студентских протеста.

Навео је да је побуна младих људи настала на таласу великог незадовољства у Србији, а имала је конкретан повод у страшној трагедији у Новом Саду у којој је погинуло 15 људи.

„Пад надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду није плод никакве више силе. То је плод немара, неспособности и корупције. Људи су погинули од инфраструктуре коју је подигла ова држава. За тако нешто мора постојати и кривична и политичка одговорност. Власт, међутим, ниједног тренутка није показала одговорност“, казао је.

Откако се вођа режима (Александар Вучић) појавио у страначким просторијама у Новом Саду, додао је, и позвао на борбу од куће до куће и од врата до врата, партијске фаланге режима, у новије време називане лојалистима, не силазе са улица.

На питање да ли власт покушава да избегне кривицу, Божовић је рекао да призивајући и изазивајући инциденте, режим продубљује сопствену одговорност.

„Побуна студената је утолико допринела важним стварима: изазвала је најдубљу кризу режима, обновила наду у сумрачним околностима спин диктатуре која се двоуми да ли да пређе у диктатуру страха, представила студенте и уопште људе нових генерација као нову друштвену снагу која захтеве промене, обнову демократије и институција, уљуђивање јавног живота и правду за све“, истакао је.

Оцењујући однос власти према студентском бунту, Божовић је казао да власт све време примењује три стратегије: одуговлачење, игноранцију и насиље.

„Те три стратегије режима показују да он оставља отвореним три могућности развоја догађаја. Једно је нада да ће се протести смирити као и многи пре њих. Та нада се већ изјаловила. Друго је опробано бекство од кризе и одговорности у још једне намештене изборе, али ту карту је режим проиграо два пута у последњих годину дана, а у околностима овако масовно израженог незадовољства грађана није сигуран ни како би спровео још једну епизоду изборног инжењеринга. Треће је даља радикализација процеса, али то је играње ватром и пут без повратка“, навео је.

Божовић је рекао да, пољуљан побуном младих људи, режим је компромитован низом догађаја у којима му је снажно оспорен легитимитет: од исхода косовске политике, преко доказане изборне крађе и неуспелог покушаја да наметне пројекат рудника литијума у Јадру, до пада надстрешнице у Новом Саду, „када је стварно и симболички у прах и пепео, у страдање жртава и у трагедију суновраћена пропаганда режима о градитељским подвизима који мењају лице Србије“.

„Да, лице Србије је промењено, али тако што корупција разара саме основе друштва, пустоши државни буџет и доноси људске жртве. Пад надстрешнице је показао да систем не функционише, да се и буквално и метафорички распада, а физички и пропагандни напади на студенте су само показали колико је режим отуђен од реалних проблема и одвојен од истинских потреба друштва. Однос власти само је подстакао побуну младих људи и солидарност широких друштвених слојева с том побуном“, рекао је један од иницијатора ПроГласа.

На питање какву поруку шаље председник Србије Александар Вучић када каже да га не интересују протести студената, а какву премијер Милош Вучевић оценом да су захтеви студената неразумљиви, Божовић је казао да нису тема Вучићеви спинови и теорије завере.

„Једина тема у овом тренутку у Србији јесте питање: да ли се будућност може градити крвавим рукама? У ту тему спадају и сва друга важна питања овог друштва. То је тема око које ће свако морати да се изјасни“, рекао је.

Пропаганда режима се, додао је, сударила са стварношћу друштва.

„Проблем режима је што се њихова пропаганда, удружена с насилном реториком и поступањем, показала као неефикасна у односу на младе генерације које су постале најснажнији изазов разобрученој власти. Све већи број људи разуме да је садашњост неподношљива без друштвених и политичких промена и све је већи број људи спреман да активно учествује у захтеву за такве промене“, оценио је.

Покретач промена

Упитан шта би требало још да се догоди да би побуна студената била извесни покретач промена у Србији, Божовић је рекао да су упорност и истрајност најбољи савезници друштва у односу према режиму који контролише кључне медије и кључне делове економије, а уз то из различитих геополитичких разлога има важну међународну подршку.

„Побуна младих људи је, више од иједног таласа протеста у последњој деценији, проширила друштвену основу незадовољства. То незадовољство је сада добило јасну и јавну артикулацију. Људи су свесни да је овај режим извор проблема, па самим тим не може бити решење ни за један важнији проблем у Србији“, навео је.

Према његовим речима, у земљи контролисаних медија побуна младих људи се капиларно шири, јер такав протест није могуће стигматизовати, док он привлачи солидарност и емоцију, изазива ломове у администрацији и међу ширим друштвеним слојевима који не желе да се компромитују због режима чије је време истекло и који већ годинама плива у декаденцији моћи, новца и бахатости.

„Та побуна чак подстиче људе, међу њима и многе за које је то до скора било незамисливо, да се солидаришу и укључе. У ранијим протестима друштвена основа се ширила споро и с великим опрезом. Студентска побуна је учинила да је природно и друштвени прихватљиво бити против овакве власти“, рекао је.

Упитан да ли се Србија налази у државној или политичкој кризи, Божовић је казао да се Србија налази у политичкој кризи и да је узрок те кризе власт која је спутала развојне могућности земље, разорила демократске и институционалне тековине, покушавајући да стекне потпуну контролу над друштвом и поистовети се с државом.

„Режим је тако увео земљу у несагледиву политичку и друштвену кризу. Драматичан је раскол између интереса режима и интереса државе и народа, између одлука режима и народне воље. Србија неће трпети репресију, а показује се да и пропаганда режима губи снагу и улогу“, нагласио је.

Прелазна влада као решење?

На питање да ли је прелазна влада једно од решења за мирни излазак из кризе, Божовић је рекао да су Србији насушно потребне мирне промене.

Овај систем се, казао је, не може поправити, он се мора темељно променити, јер ова власт, како је рекао, није у стању да реши ниједан проблем Србије, али је у стању да направи још много штете.

„Криза се неће завршити сама од себе, нити се може окончати у постојећим околностима. Прелазна влада с јасним мандатом и роком трајања од шест до осам месеци, која би припремила слободне изборе, најбољи је начин за излазак из тешке кризе. То је решење добро за све и у интересу свих грађана ове земље, независно од њиховог опредељења и од тога за кога су на неким од претходних избора гласали“, објаснио је.

На питање које ће последице бити ако власт не устукне пред захтевима студената, грађана и опозиције, Божовић је рекао да ће се криза само продубљивати.

„Одговорност за све последице је на страни власти. Апсолутна власт повлачи и апсолутну одговорност. Ми имамо власт која тврди да је за све заслужна и да, истовремено, ни за шта није одговорна. Власт, међутим, мора да зна да ништа није тако снажно као идеја чије је време дошло и ништа тако велико као потреба грађана за слободом која се сада већ указује на видику“, истакао је Божовић.

(Н1)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер