Početna strana > Hronika > Godišnjica stradanja Srba u Srebrenici i Bratuncu
Hronika

Godišnjica stradanja Srba u Srebrenici i Bratuncu

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 12. jul 2009.

U Srebrenici i Bratuncu u nedelju je obeležena 17 godišnjica stradanja srpskih civila i vojnika na tom području tokom proteklog rata u BiH.

U srebreničkom selu Zalazje služen je parastos nastradalim Srbima iz ovog sela i sela Sase, Biljača i Zagoni, koje su na Petrovdan 1992. godine ubile snage pod komandom bošnjačkog komandanta Nasera Orića.

U ovim selima je 12. jula 1992. godine ubijeno 69 srpskih vojnika i civila, 70 ih je ranjeno, a 18 osoba se još vodi kao nestalo.

U zločinima je ubijeno više od 1.500 Srba civila, a razoreno i popaljeno svih 156 sela i zaselaka.

Okupljeni građani su ponovo zatražili pravdu za srpske žrtve i odgovornost počinilaca zločina nad Srbima ovog kraja za koje još niko nije odgovarao.

Ukazano je i na neobjektivnost i tendencioznost rada Haškog tribunala, Tužilaštva i Suda BiH koji godinama drže predmete i ne pokreću sudske postupke u vezi sa stradanjima Srba, čekajući da svedoci pomru kako bi zločinci bili oslobođeni usled nedostatka dokaza.

Cveće na spomen obeležje u Zalazju položile su delegacije Narodne skupštine i Vlade Republike Srpske (RS), Boračke organizacije RS, Organizacije porodica poginulih i zarobljenih srpskih vojnika i civila, kao i predstavnici srebreničke i bratunačke opštine.

U organizaciji Odbora za negovanje tradicije i oslobodilačkih ratova Vlade RS na vojničkom groblju u Bratuncu otkriven je i osveštan centralni spomen krst, a potom je služen parastos za 3.262 srpske žrtve sa područja regije Birač.

"Prisećamo se danas svih koji su nevini stradali samo zato što su pravoslavni Srbi i koji su branili svoja ognjišta", rekao je episkop zvorničko-tuzlanski Vasilije, pred više hiljada prisutnih

Predstavnik Boračke organizacije RS Pantelija Ćurguz istakao je da se "čoveku ledi krv na pomisao, na činjenicu, da su toliki zločini napravljeni 1992. i 1993. godine na ovom prostoru nad Srbima i ne samo da niko još nije odgovarao već su neki i oslobođeni optužnice".

On je u izjavi novinarima podsetio da je Haški tribunal 3. jula 2008. godine oslobodio optužnice Nasera Orića.

Vence na centralni spomen-krst su položili i predstavnici Srpske napredne stranke i Srpske radikalne stranke dr Vojislav Šešelj iz Srbije.

(Mondo)