субота, 31. август 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Сукоб Брисела и Берлина око контроле приватнe комуникацијe грађана
Хроника

Глас Русије: Сукоб Брисела и Берлина око контроле приватнe комуникацијe грађана

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 30. децембар 2011.

Уместо честитки и пријатељских жеља уочи Нове године представници Европске комисије и немачки политичари ових дана размењују међусобне прекоре, па чак и претње. 27. децембра је истакао рок у којем је Немачка требало да уведе у националним законима норму о чувању телекомуникационих података становника земље. Између осталог, њихових телефонских позива и интернет-веза. Ову норму прописује директива ЕУ. Међутим, мишљења немачких политичара су подељена. И сад, како преносе немачки медији, Берлину прети вођење спора у Европском суду.

„Сумњив је свако од нас. Потенцијални терориста који данас ради у банци сутра може да је опљачка. Зато провајдери треба да чувају све податке о нама, барем пола године. Иначе ће специјалним службама просто бити везане руке.“ Ова изјава, коју су ових дана цитирале колеге из радија «Deutschlandfunk» - уопште није новогодишња шала. И не припада било коме, већ шефу Федералног надлештва полиције за кривичне случајеве Немачке Јергу Циркеу (Jörg Ziercke).

Али, шта да се ради с непоколебљивим у историји светског права постулатом о презумпцији невиности? Уосталом, није само шеф немачке полиције за кривичне случајеве „забораван“. Јер, директива о прикупљању и чувању података, као што је већ речено, потиче од  Европске комисије.

У Европској комисији, коју подржавају, јасна ствар, представници специјалних служби, као и политичари из табора ХДС/ХСС, сматра се да ће овакав приступ помоћи у ефикаснијој борби против тероризма. Притом се позивају и на случај норвешког терористе Брејвика.

Ових дана немачки медији поново подсећају на скандал, који је избио у октобру, кад је откривена незаконита пракса немачких специјалних служби у коришћењу компјутерског вируса – такозваног „бундестројанца“ – за нелегално праћење грађана земље. Притом, не само оних који су под сумњом.

И не само то, по бриселском интернет-издању „EurActiv“, 17 научних института из 11 земаља ЕУ од 2009. године разрађују програм INDECT, који треба да се заврши до 2013. године. Циљ пројекта је стварање аутоматизованог система који ће на сталној основи читати податке с персоналних компјутера, веб-сајтова, па чак и с камера за спољно посматрање, односно реализација гигантског програма за тотално праћење грађана Европе. Господин Цирке са својом сумњичавошћу је у поређењу с овим само аматер.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер