Početna strana > Hronika > Glas Rusije: Bliski istok se pretvara u ogromnu zonu nestabilnosti
Hronika

Glas Rusije: Bliski istok se pretvara u ogromnu zonu nestabilnosti

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 21. februar 2011.

Severna Afrika i Bliski Istok pretvaraju se u ogromnu zonu nestabilnosti. Antivladine demonstracije zahvatile su arapske zemlje – od Maroka do država Persijskog zaliva.

Uzroci zbog kojih na stotine hiljada ljudi izlazi na ulice vrlo su različiti. U Tunisu i Egiptu povod za nezadovoljstvo su siromaštvo i korupcija. U ostrvskom kraljevstvu Bahrein – podela vlasti i značajnog dela stanovništva po religioznom principu. U Maroku, Alžiru, Kuvajtu, Iraku postoje specifični razlozi za akcije protesta.

Libija je na ivici građanskog rata zbog suprotstavljanja plemenskih klanova. Takvo upozorenje u ponedeljak izneo je sin lidera libijske revolucije Sejf al Islam. Prema njegovoj izjavi, poredak će biti obnovljen po svaku cenu. U nastalim uslovima niz zemalja, uključujući Rusiju, preduzima napore za evakuaciju svojih građana iz Libije.

Povodom situacije u toj arapskoj zemlji Savet ministara inostranih poslova EU istupio je sa izjavom, osudivši represije protiv civila. Sloboda samoizražavanja i mirnih okupljanja jesu fundamentalno pravo svakog čoveka koje treba poštovati i braniti, stoji u dokumentu.

SAD i EU zalažu se za demokratske promene i pružanje građanskih sloboda u državama Severne Afrike i Bliskog Istoka. Aleksandar Filonik, rukovodilac Centra za arapska istraživanja Instituta za Istok RAN, smatra da je pri tome nedovoljno uzimati u obzir realije arapskog sveta.

U zemljama arapskog Istoka građansko društvo nije razvijeno. Izuzev, možda, relativno malog broja nevladinih organizacija i nekih struktura. Struktura velo malih, koje sadrže ograničen broj ljudi, bave se programskim razradama razvoja javnog mnjenja.

Arapsko stanovništvo ima svoje naravi, običaje, tradicije, istoriju. I svakom čoveku bez predrasuda jasno je da se oni često ne slažu sa liberalnim vrednostima koje nameće Zapad. I nije isključeno da njihov izvoz može samo da pogorša situaciju.

Uz to ne može a da se ne vidi dvoličnost prilaza SAD i njihovih saveznika. Njima odgovaraju kardinalne promene ali ne u svim arapskim zemljama. U vezi sa tim pozvaćemo se na eksperta za Bliski Istok iz Američkog preduzimačkog instituta Majkla Rubina. On smatra da SAD ne mogu da dozvole sebi smenu režima u Bahreinu. Rubinove kolege objašnjavaju zašto. U Bahreinu se nalazi baza 5. flote SAD. I ako je odatle isteraju, Pentagonu će biti teško da nađe drugu, isto tako bezbednu luku u regionu.

Evropa se zalaže za vanrednu izradu plana pomoći arapskim zemljama

Italija, Španija i Portugalija su se založile za vanrednu izradu strateškog plana pomoći arapskim zemaljama, poput američkog Maršalovog plana za posleratnu Evropu.

Kako je saopštio agenciji Itar-Tas visoki diplomatski izvor u Briselu, ovo pitanje se razmatra u okviru ministarskog sastanka EU. Projekat koji se razmatra uz učešće SAD i svetskih finansijskih organizacija, za sada predviđa obim pomoći od 10 milijardi evra.

Maršalov plan za Bliski Istok treba da očuva ekonomsku stabilnost i finansira formiranje demokratskih svetovnih institucija vlasti u državama regiona, podvukao je izvor.

(Glas Rusije)