недеља, 21. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Глас Америке“: Једанаест републиканских сенатора предвођених Тедом Крузом најавило противљење потврди резултата председничких избора на седници Конгреса заказаној 6. јануара – уколико се не спроведе конгресна истрага и утврђивање чињеница
Хроника

„Глас Америке“: Једанаест републиканских сенатора предвођених Тедом Крузом најавило противљење потврди резултата председничких избора на седници Конгреса заказаној 6. јануара – уколико се не спроведе конгресна истрага и утврђивање чињеница

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 02. јануар 2021.

ВАШИНГТОН — Укупно једанаест актуелних и изабраних републиканских сенатора саопштило је да ће се успротивити потврди изхода америчких председничких избора на седници Конгреса заказаној 6. јануара – уколико се не спроведе, како су указали, десетодневна хитна ревизија резултата америчких председничких избора.

Сенатори који се противе конгресној потврди гласања Електорског колеџа

Осим сенатора Теда Круза, потписници саопштења су још: сенатори Рон Џонсон, Џејмс Ленкфорд, Стив Дејнс, Џон Кенеди, Марша Блекбурн и Мајк Браун, као и изабрани сенатори: Синтија Лумис, Роџер Маршал, Бил Хагерти и Томи Тубервил.

Електорски колеџ је 14. децембра потврдио победу изабраног председника Џозефа Бајдена на америчким председничким изборима.

У саопштењу које је на профилу друштвене мреже Твитер објавио сенатор Тед Круз наведено је да су гласање обележили наводи о изборној превари и неправилностима.

"Изборне преваре су константан изазов у нашем изборном процесу – иако се њихов обим оспорава. Наводи о преварама и неправилностима на изборима 2020. премашују било које досадашње”, указано је у њиховој заједничкој изјави.

Навели су и пример избора одржаних 1877. које су, како наводе, обележиле оптужбе за превару у више држава.

"Конгрес тада није игнорисао те наводе, нити су медији оне који их упућују одбацили као радикале чији је циљ подривање демократије. Уместо тога, Конгрес је именовао Комисију – коју је чинило по пет чланова Сената и Представничког дома, као и пет чланова Врховног суда који су размотрили оно што се сматрало спорним. Требало би то да следимо", наведено је у саопштењу.

Прецизирано је и да би Конгрес, како је указано, одмах требало да именује комисију чије оснивање предлажу.

"Чији би мандат био истрага и утврђивање чињеница, као и спровођење десетодневне ревизије у државама у којима су резултате избора обележили приговори о регуларности. Када се процес оконча, поједине државе могу проценити налазе Комисије и закажу седницу, уколико буде потребе да се потврди промена у резултатима гласања”, указали су актуелни и будући сенатори, који су истакли да без тога неће гласати за потврду резлтата председничких избора у Конгресу.

Пре њихове најаве – сличан иступ је уочи Нове године имао и републикански сенатор из државе Мизури Џош Холи.

Пре њихове најаве – сличан иступ је уочи Нове године имао и републикански сенатор из државе Мизури Џош Холи

Не презентујући детаље или доказе Холи је најавио да ће се се успротивити потврди мандата изабраног председника Бајдена јер, како је устврдио, неке државе – укључујући Пенсилванију нису поштовале сопствене изборне законе.

Упркос томе што су - прво америчке државе, а онда и Електорски колеџ потврдили победу изабраног председника Џозефа Бајдена - актуелни председник Трамп одбија да се сагласи са изборним исходом и доводи у питање резултате гласања тврдећи, без презентовања валидних доказа, да су изборни процес обележиле нерегуларности које су допринеле Бајденовој победи.

Трампова кампања и његови адвокати поднели су бројне тужбе и приговоре у државама које су биле кључне за исход председничких избора, као и две тужбе пред Врховним судом – али ниједан од тих потеза до сада није уродио плодом. У највећем броју случајева тужбе и приговори одбацивани су као неосновани.

Иначе, сваки члан Конгреса има право да се по било ком основу успротиви гласању о потврди резултата Електорског колеџа. По приговору се, међутим, не поступа уколико није уложен у писаној форми и ако га нису потписали по један члан Представничког дома и Сената.

У случају када постоји такав захтев – заједничка седница два дома Конгреса се прекида и њихови чланови почињу одвојена заседања како би приговори били размотрени. Да би постао одржив – потребно је да се оба дома сагласе о приговору двотрећинском већином гласова. Уколико се то не догоди - прелази се поново на бројање Електорских гласова.

Такав случај последњи пут се десио 2005. када су чланица Представничког дома Стефани Табс Џонс из Охаја и чланица Сената Барбара Боксер из Калифорније, обе из редова демократа, уложиле приговоре на резултате гласања из Охаја – тврдећи да је током гласања било изборних неправилности. Оба дома Конгреса су разматрала приговор и одбацила га.

Џорџу Бушу млађем, тада актуелном председнику и републиканском кандидату, Конгрес је потврдио други председнички мандат.

Такође, 2017 – приликом конгресног изјашњавања о исходу Електорског гласања после избориа на којима је новембра 2016. победио одлазећи председник Доналд Трамп, велики број демократских чланова Представничког дома успротивио се потврди његове победе над демократском кандидаткињом Хилари Клинтон.

С обзиром на то да им се није придружио ниједан демократски члан Сената – Конгрес је без одлагања, потврдио Трампову изборну победу.

(Глас Америке)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер