Početna strana > Hronika > Gasprom namerava da preuzme slovenački Petrol
Hronika

Gasprom namerava da preuzme slovenački Petrol

PDF Štampa El. pošta
subota, 06. jun 2009.

"Petrol je navodno zbog pada tržišta kapitala i pojeftinjenja akcije postao interesantna meta ruske kompanije, jer tržišna kapitalizacija Petrola iznosi 'samo' 570 miliona evra", piše danas dnevnik "Delo".

Dnevniku kod nadležnih u Gaspromu nije uspelo da proveri tačnost informacije, ali zaključuje da je "moguće zanimanje Gasproma za vlasnički ulazak u Petrol utoliko značajnije, jer (druga slovenačka naftna kompanija) Istrabenc sa nekim drugim Petrolovim vlasnicima želi da proda oko četvrtine Petrola" ukoliko se za to ispune određeni uslovi.

Jedan od njih je da bankama poveriocima, vlasnicima i upravi Istrabenca uspe da postignu prisilno poravnanje.

Petrol ima još uvek 39.000 malih akcionara, koji u vlasništvu imaju oko polovine akcija, što znači da bi Gasprom "uz odgovarajuću ponudu sa pomenutim četvrtinskim paketom mogao postati vlasnik više od polovine glavne slovenačke energetske kompanije".

Najveći vlasnik Petrola je preko paradržavnih fondova država, koja ima nešto manje od 28 odsto učešća u kompaniji, ali je direktor jednog od paradržavnih fondova Odštetnog fonda (Sod) i član nadzornog odbora Petrola Tomaž Kuntarič za list izjavio da se Sod-u nije još niko javio u pogledu mogućeg preuzmanja.

Još uvek neproverena namera Gasproma da preuzme slovenački Petrol podseća list na način na koji je Gaspromnjeft u februaru postao većinski vlasnik najveće srpske naftne kompanije NIS.

"Za to je platio 400 miliona evra, a pored toga se obavezao da će u modernizaciju NIS-a do 2012. godine uložiti dodatnih 500 miliona evra", a uz to je srpsko rukovodstvo potpisalo "energetski sporazum, koji pored kupovine NIS-a uključuje i obavezu saradnje Srbije u ruskom gasnom projektu Južni tok".

Delo se pita "da li sličan vezani posao može da se desi i u Sloveniji, koja sa Gaspromom pregovara o poslednjim detaljima sporazuma o toku Južnog toka preko njene teritorije", i dodaje da je slovenačka strana "u četvrtak za vreme privrednog foruma u Sankt Peterburgu ponovo razgovarala sa predsednikom uprave Gazproma Aleksejem Milerom".

"Nadamo se da će Slovenija uskoro postati deo tog projekta", rekao je tada Miler i dodao da se ruska strana "uverila da naši slovenački partneri ozbiljno razmišljaju o toj mogućnosti i da se slažu sa nama da je reč o novom gasnom putu i strateški važnom projektu, koji dodatne rezerve gasa i s time stabilan razvoj privrede neće omogućiti samo pojedinim državama, već je važan za energetsku bezbednost velikog dela evroskog kontinenta", saopštio je Gasprom nakon razgovora svog predsednika uprave sa predstavnicima Slovenije.

Miler je izražavajući zadovoljstvo razgovorima istakao to da je Rusija sklopila već bilateralne sporazume o Južnom toku sa Srbijom, Bugarskom, Mađarskom i Gračkom.

Novinari Dela treba da se sastanu sa Milerom iduće nedelje u Italiji kada očekuju i detaljnije informacije o eventualnom preuzimanju Petrola i učešću Slovenije u projektu Južni tok.

(Beta)