Početna strana > Hronika > Gabrijel Eskobar: Cilj dijaloga Srbije i Kosova je da dovede do uzajamnog priznavanja i normalizacije odnosa. SAD uverene da mogu da poboljšaju stanje u BiH kroz ograničene promene pravnog okvira
Hronika

Gabrijel Eskobar: Cilj dijaloga Srbije i Kosova je da dovede do uzajamnog priznavanja i normalizacije odnosa. SAD uverene da mogu da poboljšaju stanje u BiH kroz ograničene promene pravnog okvira

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 17. februar 2022.

 PRIŠTINA - SAD podržavaju formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO) na Kosovu, ali ne na način da ona bude slična Republici Srpskoj u BiH, ili da ugrožava suverenitet i funkcionisanje institucija u Prištini, izjavio je specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar, prenela je prištinska ''Koha ditore''.

U govoru pred Komitetom za spoljne poslove Senata SAD, Eskobar je rekao da bi Priština trebalo da razmotri moguće modele SZO koji ne bi ugrozili njen suverenitet.

"Mi podržavamo formiranje ZSO iz mnogo razloga. Početni sporazum o tome je postignut, a kosovski ustavni sud je proglasio da su neke njegove tačke neustavne, ali da sama ZSO nije neustavna. Tokom dijaloga, na Srbiji i Kosovu je da utvrde kako bi ta zajednica mogla da izgleda", kazao je on, navodi ''Koha''.

Eskobar je dodao da vlada u Prištini treba da razmotri one modele ZSO koji ne bi ugrozili funkcionisanje njenih institucija, a na način da bi omogućili kosovskim Srbima da i dalje imaju veće benefite i obrazovanje na srpskom jeziku.

"Cilj dijaloga je da unaprede situaciju na Kosovu i da dovede do uzajamnog priznavanja i normalizacije odnosa, što sada nemamo. Dijalog je najbolji mehanizam za to i on može otkloniti razlike", dodao je Eskobar, prenela je ''Koha''.

SAD uverene da mogu da poboljšaju stanje u BiH

Eskobar je izjavio da su SAD uverene da mogu da poboljšaju stanje u BiH kroz ograničene promene pravnog okvira i vrate je na evropski put.

Eskobar je u obraćanju u američkom Kongresu istakao da srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik, koji je "jako težak akter", nije jedini problem, prenosi RTRS.

"Temeljni problem u BiH nije etnonacionalizam, već korupcija. Ona sprečava BiH da napreduje, ona je treća po korupciji u Evropi, ima najveću stopu odliva stanovništva i sve je to bitno usporava na putu integracija. Mi se borimo da odnosi budu bolji, da stanje bude bolje, da odnosi između Bošnjaka i Hrvata budu bolji, da se Srbi vrate u institucije. Dok se to ne desi, mi radimo sa opozicijom i radimo na tome da Dodika onemogućimo u pravljenju još veće štete'', rekao je Eskobar.

Eskobar se požalio da proces integrisanja BiH u EU ide sporo, navodeći da je s jedne strane u pitanju zamor EU od proširenja, a s druge nespremnost aktera u BiH da sprovode neophodne reforme.

Eskobar smatra i da su neophodne postepene promene Ustava BiH, da Izborni zakon treba promeniti i SAD će, kako je dodao, na tome nastaviti da rade.

Upitan "šta je pošlo po zlu" i "zašto nismo otišli dalje od Dejtona", Eskobar je istakao da je ključni problem - korupcija.

"Ona je zarobila BiH i ima užasne posledice. Ne samo kada je u pitanju privlačenje stranih investicija, već i odlaska ljudi. Međutim, uvereni smo da BiH možemo popraviti kroz ograničene promene pravnog okvira BiH i vratiti je na evropski put", rekao je on.

Istakao je i da je vladavina prava sve slabija u BiH i da je obaveza domaćih aktera u BiH, ali i međunarodne zajednice da se to promeni.

Mi imamo plan za BiH i ostvarićemo ga, istakao je Eskobar.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner