Početna strana > Hronika > Franko Fratini: Nemačka treba da shvati da je u interesu EU da Srbija uđe u Uniju
Hronika

Franko Fratini: Nemačka treba da shvati da je u interesu EU da Srbija uđe u Uniju

PDF Štampa El. pošta
utorak, 24. januar 2012.

RIM - Donedavni ministar spoljnih poslova Italije Franko Fratini izrazio je nadu da će Srbiji u martu biti odobren status kandidata i dodao da bi Nemačka pogrešila ako bi insistirala na blokadi napretka Srbije u procesu evropskih integracija zbog situacije na Kosovu.

"Nemačka treba da shvati da je u interesu EU, pa samim tim i Nemačke, da Srbija uđe u Uniju. Dakle, postaviti veto na davanje statusa kandidata Srbiji zbog Kosova je pogrešno", smatra Fratini.

Srbija sa svoje strane mora da bude apsolutno otvorena za pregovore sa Prištinom, da nastavi da uvodi zakonodavstvo u skladu sa evropskim nazorima, da sprovodi reforme koje su neophodne za prilagođavanje evropskom tržištu i zakonodavstvu, rekao je on u intervjuu za "Nedeljnik".

"Verujem da je predsednik Srbije Boris Tadić pokazao vrlo jasno da sledi taj put i Evropa bi trebalo pozitivno da odgovori", smatra Fratini.

Na pitanje da li se kosovsko pitanje u EU zapravo koristi kao izgovor za maksimalno usporavanje proces proširenja, Fratini je rekao da taj problem postoji i da bi bilo lakomisleno potcenjivati ga.

On, međutim, smatra da treba razlikovati dve stvari - jedno je razmišljati o proširenju i vagati prednosti i probleme proširenja, a drugo je zahtev da se postavljaju novi uslovi za napredovanje u procesu evropskih integracija kako bi se isti proces usporio.

Srbija, kako je rekao, mora da pokaže da je za EU korisno da ona postane njen deo.

"Samo tako se suprotstavlja negativnoj slici, u suprotnom rizikujemo da se nađemo u pat poziciji, bez rešenja za nastali problem", istakao je bivši šef italijanske diplomatije.

Govoreći o planu predsednika Tadića za Kosovo u četiri tačke, on je rekao da je on dobra polazna tačka i da bi bilo dobro da se strane dogovore oko tema za pregovore.

"Ne može se pregovarati sa 'uzmi ili ostavi'. Pregovori su ključna stvar i oni moraju da budu održavani u životu sve dok se ne pronađe rešenje", smatra Fratini.

Upitan da li bi eventualna promena vlasti u Beogradu mogla da utiče na dalje integracije Srbije, Fratini je odgovorio da je princip Italije da se ne meša u unutrašnja pitanja drugih država.

"Tako da, ko god pobedi na izborima, mi ćemo razgovarati sa njim. Predsednik Tadić je na delima pokazao da je proevropski političar i ostali moraju to da dokažu konkretnim potezima kao što je on to učinio i čini", dodao je Fratini.

Kada je reč o viznoj liberalizaciji, Fratini je istakao da Italija "neće dozvoliti da srpskim građanima ponovu budu uvedene vize".

"Ako do toga dođe, a lično verujem da neće, u tom slučaju Italija ne bi podržala takvu odluku, usprotivila bi se tome i uz pomoć drugih država koje misle kao mi stavila bi veto. Vraćanje viza građanima Srbije bio bi hladan tuš i to ne sme da se dogodi", istakao je Fratini.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner