Početna strana > Hronika > Forum za bezbednost traži razjašnjenje uloge baze u Nišu
Hronika

Forum za bezbednost traži razjašnjenje uloge baze u Nišu

PDF Štampa El. pošta
subota, 20. februar 2010.

BEOGRAD – Beogradski Forum za bezbednost i demokratiju je u saopštenju zatražio razjašnjenja uloge i funkcionisanja budućeg Regionalnog centra za vanredne situacije u Nišu u kojem će Rusija imati važnu ulogu.

FDB u saopštenju ukazuje na „važnost transparentnosti” reformi odbrane i podvlači da bi u tom kontekstu trebalo sagledati i Ministarsku konferenciju o potrebama formiranja Regionalnog centra za vanredne situacije u Nišu, održanu ove nedelje u Beogradu.

Forum je međutim prigovorio da je „pažnja javnosti prema tom događaju nesrazmerna u odnosu na njegov značaj” - počev od obaveštenosti o nivou delegacija i stavovima zemalja-učesnica na tom skupu, sve do šireg obaveštavanja o eventualnim zaključcima te konferencije.

FBD zato posebno ukazuje na važnost izjava u kojima se razjašnjava zamišljani karakter niškog centra i naglašava njegova humanitarna dimenzija.

Forum upozorava na „koncetraciju vojnih baza u crnomorskom basenu, ali i saznanja da, na primer, ruski ministar Šojgu koji je u Beogradu imao funkciju kopredsedavajućeg konferencije, u ovkiru nadležnosti svog ministarrstva ima i prava odlučivanja o upotrebi - čak i van granica Rusije - i onih kapaciteta koji bitno nadilaze karakter humanitarnih operacija - sve do upotrebe naoružanja i anti-terorističkih policijskih i vojnih jedinica”.

FBD pozdravlja izjave, „posebno ruske koje teže da otklone sumnje da bi niški centar mogao imati i vojni karakter, i smatra važnim da se i u narednom periodu ispolji puno uvažavanje i razumevanje za interesovanje javnosti u pogledu jasnoće garancija njegovog nevojnog karaktera”.

FBD takođe ukazuje i na „važnost daljeg preciziranja i definisanja šta ko podrazumeva pod vanrednim i kriznim situacijama, važnost pitanja oko samog statusa tog centra u odnosu na sistem civilne odbrane Srbije, uključujući i pitanja nadežnosti i linija komandovanja, sastava jedinica, opreme, troškova i finansiranja”.

„Takav transparentan pristup i praksa otvorenosti prema javnosti, i šire uključivanje kompetentnog civilnog sektora, samo bi dodatno jačali započete reformske procese i dosadašnje rezultate u domenima civilne odbrane i zaštite”, zaključuje FDB.

Vojni analitičar Aleksandar Radić je u četvrtak, u izjavi agenciji Beta, ocenio kao „paranoičnu” ideju da bi Regionalni centar za reagovanje u vanrednim situacijama u Nišu, Rusija mogla da pretvori u vojnu bazu, i isključio mogućnost da se Rusija „ponovo vojno angažuje na Balkanu”.

Radić je, međutim, ukazao da nije jasna korist za Srbiju od odluke da ustupi aerodrom za formiranje niške baze.

I drugi analitičari i predstavnici pojedinih država regiona slažu se u oceni da ideja o formiranju Centra ne predstavlja najavu ruskog vojnog angažovanja na Balkanu, niti je odgovor na širenje NATO.

Tokom konferencije u Beogradu mogućnost da budući regionalni centar na aerodromu u Nišu postane vojna baza, odbacili su i ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić i ruski ministar za vanredne situacije Sergej Šojgu.

Centar bi, prema ranijim najavama, trebalo da bude formiran do 2012. godine, kao dobro opremljena logistička baza za reagovanje u slučaju svih vanrednih situacija i elementarnih nepogoda.

Srbija i Rusija su u Beogradu 20. oktobra 2009. potpisale Sporazum o saradnji u oblasti humanitarnog reagovanja u vanrednim situacijama, sprečavanju nepogoda, tehničkih havarija i uklanjanja njihovih posledica. Deo tog sporazuma, potpisan dan kasnije, je plan za organizovanje i početne etape razvoja rusko-srpskog centra za humanitarno reagovanje u slučaju vanrednih situacija.

Ministarska konferencija o formiranja Centra u Nišu održana je u sredu u Beogradu, uz učešće predstavnika Albanije, BiH (i Republike Srpske), Bugarske, Crne Gore, Danske, Grčke, Hrvatske, Italije, Kipra, Mađarske, Makedonije, Rumunije, Rusije, Slovenije, Srbije, Španije i Švajcarske.

(Beta)

 
 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner