Početna strana > Hronika > Fond za razvoj demokratije: Stanje i sudbina Projekta "Jadar"
Hronika

Fond za razvoj demokratije: Stanje i sudbina Projekta "Jadar"

PDF Štampa El. pošta
utorak, 14. decembar 2021.

Prema nepotpunim informacijama, Republika Srbija zaključila je 8.6.2004. godine sporazum sa "Rio Sava Exploration" d.o.o. u vezi geoloških istraživanja nazvan Projekat "Jadar".

Po okončanju istraživanja, kako je bilo predviđeno članom 15. Zakona o rudarstvu, Vlada objavljuje Oglas i pronađene sirovine daje na korišćenje javnim nadmetanjem ili prikupljanjem ponuda. Prioritet u dobijanju prava na korišćenje ili eksploataciju, prema čl. 15. Zakona, dobija preduzeće koje je vršilo istraživanja. Ako pravo na ekploataciju dobije neko drugo preduzeće, sa boljom ponudom, preduzeće koje je vršilo istraživanje u tom slučaju ima pravo potraživanja uloženih sredstava. Na te uslove "Rio Tinto" nije imao primedbi i vršio je istraživanja sve do nedavno.

Verovatno zbog ogromnog značaja i očekivanog prihoda od više desetina milijardi EUR, da bi Projekat "Jadar" dobio veći legalitet i da bi se otklonila svaka sumnja, Vlada je 2017. godine potpisala "Memorandum" sa "Rio Sava Exploration" d.o.o. i "Rio Tinto Mineras Development Limited (London). Memorandumom je predviđeno obrazovanje zajedničke radne grupe koja će da nadgleda, unapređuje i proverava implementaciju ključnih aspekata Projekta "Jadar", i koja će pomoći u preduzimanju mera u vezi sa postupkom izdavanja dozvola za rudnike i preradu ruda.

Nakon potpisivanja Memoranduma, Vlada je donela "Odluku" kojom je obrazovala predviđenu "Radnu grupu za implementaciju projekta "Jadar'", u koju je ušlo 28 funkcionera (državnih sekretara, pomoćnika ministara, šefova kabineta, savetnika potpredsednika Vlade itd.). Među njima su i: Generalni direktor "Rio Sava Exploration" d.o.o., drugi sekretar zainteresovane Ambasade, direktor Svetske banke u Srbiji itd.  Za predsednika ove Radne grupe imenovana je prof. dr Zorana Z. Mihajlović, Potpredsednik Vlade i Ministar rudarstva i energetike...

Već sledeće godine, uz pomoć Radne grupe, Vlada šalje u skupštinsku proceduru na usvajanje Predlog Zakona o izmenama Zakona...., na 438 strana, od kojih 37 strana sadrži tekst Zakona, a preostale strane predstavljaju objašnjenja. Mesec dana kasnije (20.4.2021.) Narodna skupština jednoglasno usvaja taj Predlog Zakona, koji u članu 52. utvrđuje pravo nosilaca istraživanja - da bez raspisivanja javnog nadmetanja ili prikupljanja ponuda imaju pravo: da dobiju rešenje o odobrenju (dozvolu) za eksploataciju i/ili ekpsloataciono polje, da na utvrđenim rezervama i/ili resursima imaju isključivo pravo korišćenja i raspolaganja; da svoje pravo mogu ustupiti trećem licu....itd. Međutim, kako je predviđeno, Republika će preuzeti ova navedena prava ako npr. Rio Tinto ta prava ne koristi 6 godina.

Međutim, izgleda da nesporazumi nastaju nastaju u vezi "Prostornog plana", koji je Vlada usvojila 20.2.2020. godine i kojim je utvrdila eksploatacionu površinu od 293,61 km2, sa 22 naselja i oko 19.600 stanovnika. S obzirom da je Rio Tinto vlasnik manjeg dela zemljišta, a da vlasnici ostalih parcela ne žele da prodaju svoje parcele, mora se sprovesti eksproprijacija u javnom interesu, ali pre toga mora se sprovesti izjašnjavanje građana na referendumu (npr. birača lozničkog kraja). Prema nedavnim izmenama Zakona o referendumu, koji je osporen i na Ustavnom sudu Srbije, referendum će uspeti ako za referendumsko pitanje glasa većina izašlih birača. Međutim,  tri meseca po usvajanju izmena Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, kako mediji prenose izjavu direktora Rio Sava, "U slučaju da referendum bude negativan kompanija će morati da zauzme svoj stav, videćemo šta je stav države, ne postoji pravni okvir koji kaže da, ako je referendum negativan, onda dozvole ne važe".

Nejasna situacija za javnost, koja traje već 17 godina, uzrokuje uznemirenja pa su zatraženi odgovori na neka pitanja od prof. dr Zorane Mihajlović - Ministra rudarstva i energetike, Potpredsednika Vlade, Predsednika Radne grupe za implementaciju projekta "Jadar", Predsednika Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost...

1. Da li je Državno pravobranilaštvo član pomenute Radne grupe i da li u ime ostvarivanja i zaštite imovinskih prava Republike učestvuje u Projektu "Jadar"?

2. Da li je "Rio Tinto" tokom geoloških istraživanja bio vlasnik ili zakupac zemljišta obuhvaćenog Prostornim planom?

3. "Šta je stav države" u slučaju da referendum bude negativan?

4. Ko će, kada i na osnovu kojih kriterijuma utvrditi visinu rudne rente i visinu naknade za zaštitu prirode, koja u okruženju iznosi i do 22% od vrednosti rude, a kod nas od 1-7%?

5. Da li je "Rio Tinto" podneo zahtev u vezi članova 51. i 52. Zakona, koji se odnose na dobijanje dozvole?

6. S obzirom da se "Rio Tintu" daje eksploatacija resursa bez javnog nadmetanja ili prikupljanja ponuda, na koji način će Vlada ubediti Rio Tinto da ne izvozi litijum, da se baterije i električni automobili prave u Srbiji itd.?

7. Ko će pokrivati troškove zaštite prirode po prestanku eksploatacije?

(Fond za razvoj Demokratije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner