Početna strana > Hronika > Filip Gordon: Srbija treba da reši pitanje i da nađe modus vivendi sa Kosovom
Hronika

Filip Gordon: Srbija treba da reši pitanje i da nađe modus vivendi sa Kosovom

PDF Štampa El. pošta
sreda, 15. jun 2011.

Pomoćnik američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja Filip Gordon ocenio je danas da su Srbija i SAD „popravile bilateralne odnose” i da dele istu viziju o Srbiji u Evropskoj uniji, kao i da je „prečka visoko podignuta” za prijem u članstvo u Uniju, ali da za Srbiju vrata nisu zatvorena.

„Unija je postala veća i opreznija je sa novim članicama, a kod nekih je došlo do zamora od proširenja. Međutim, ne mislim da su vrata za Srbiju zatvorena. SAD ne misle da bi trebalo da budu zatvorena”, rekao je Gordon u intervjuu Radio-televiziji Srbije.

Prema njegovim rečima, SAD ne misle „ni da su se uslovi za prijem promenili, niti da bi trebalo da se promene”, kao i da su oni jasni i strogi a da će „komisija pažljivo pratiti njihovo ispunjenje”.

„Postoji i zahtev za punu saradnju po pitanju ratnih zločina. Tačno je da je hapšenjem (Ratka) Mladića učinjen veliki korak”, rekao je Gordon i dodao da „budući da je (Goran) Hadžić još na slobodi ne može da se kaže da je to pitanje sasvim zatvoreno”.

„To smatraju i mnoge članice EU, ali i SAD”, rekao je pomoćnik američkog državnog sekretara, ističući da Srbija „mora, takođe, da reši pitanje s Kosovom”.

„Jer, ne može se primati u Uniju nova članica ako ima nerešene odnose ili neusaglašenu granicu sa važnom susednom državom”, rekao je Gordon.

Na konstataciju novinara da Srbija ne smatra Kosovo „susednom državom” i pitanje da li smatra da priznanje nezavisnosti treba da bude uslov Srbiji za pristupanje Uniji, funkcioner Stejt departmenta rekao je da će „EU sama odlučiti da li je formalno diplomatsko priznanje Kosova uslov za pristupanje Uniji”.

„Mislim da još nismo spremni da damo odgovor na to pitanje. Zato sam upotrebio izraz da Srbija treba da 'reši pitanje', da nađe 'modus vivendi' sa Kosovom”, rekao je Gordon, dodajući da „ono što ne može da se desi je da Srbija ode putem evropske intergracije, a da pritom ima vrlo ozbiljne razlike po pitanju statusa, da nema dogovor o carini i praktičnim pitanjima, kao što su telekomunikacije, električna energija, sloboda kretanja”. „Nerealno je da Srbija postane članica EU, a da ova pitanja nisu rešena”, dodao je Gordon.

Govoreći o odnosima Beograda i Vašingtona, pomoćnik američkog državnog sekretara je rekao da su dve zemlje „imale velika razmimoilaženja” i da to „niko ne poriče”.

„Posetom našeg potpredsednika (DŽozefa Bajdena) hteli smo da kažemo da ova američka administracija želi unapređenje odnosa. Delimo istu viziju regiona a to je Srbija u EU. Srbija koja je jaka, napredna, bogata i u dobrim odnosima sa susedima”, rekao je Gordon.

Ističući da Srbija i SAD sarađuju u mnogim oblastima, kao što su bezbednost, borba protiv terorizma, kriminala i šverca narkotika, funkcioner američkog Stejt departmenta je rekao da su to sve „koraci napred”.

„Odnosi bi mogli biti i bolji i radićemo na tome. Ali, mislim da može da se kaže da smo popravili bilateralne odnose”, rekao je Gordon u intervjuu RTS-u emitovanom u drugom Dnevniku.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner