субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Филип Гордон: Србија треба да реши питање и да нађе модус вивенди са Косовом
Хроника

Филип Гордон: Србија треба да реши питање и да нађе модус вивенди са Косовом

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. јун 2011.

Помоћник америчког државног секретара за европска и евроазијска питања Филип Гордон оценио је данас да су Србија и САД „поправиле билатералне односе” и да деле исту визију о Србији у Европској унији, као и да је „пречка високо подигнута” за пријем у чланство у Унију, али да за Србију врата нису затворена.

„Унија је постала већа и опрезнија је са новим чланицама, а код неких је дошло до замора од проширења. Међутим, не мислим да су врата за Србију затворена. САД не мисле да би требало да буду затворена”, рекао је Гордон у интервјуу Радио-телевизији Србије.

Према његовим речима, САД не мисле „ни да су се услови за пријем променили, нити да би требало да се промене”, као и да су они јасни и строги а да ће „комисија пажљиво пратити њихово испуњење”.

„Постоји и захтев за пуну сарадњу по питању ратних злочина. Тачно је да је хапшењем (Ратка) Младића учињен велики корак”, рекао је Гордон и додао да „будући да је (Горан) Хаџић још на слободи не може да се каже да је то питање сасвим затворено”.

„То сматрају и многе чланице ЕУ, али и САД”, рекао је помоћник америчког државног секретара, истичући да Србија „мора, такође, да реши питање с Косовом”.

„Јер, не може се примати у Унију нова чланица ако има нерешене односе или неусаглашену границу са важном суседном државом”, рекао је Гордон.

На констатацију новинара да Србија не сматра Косово „суседном државом” и питање да ли сматра да признање независности треба да буде услов Србији за приступање Унији, функционер Стејт департмента рекао је да ће „ЕУ сама одлучити да ли је формално дипломатско признање Косова услов за приступање Унији”.

„Мислим да још нисмо спремни да дамо одговор на то питање. Зато сам употребио израз да Србија треба да 'реши питање', да нађе 'модус вивенди' са Косовом”, рекао је Гордон, додајући да „оно што не може да се деси је да Србија оде путем европске интерграције, а да притом има врло озбиљне разлике по питању статуса, да нема договор о царини и практичним питањима, као што су телекомуникације, електрична енергија, слобода кретања”. „Нереално је да Србија постане чланица ЕУ, а да ова питања нису решена”, додао је Гордон.

Говорећи о односима Београда и Вашингтона, помоћник америчког државног секретара је рекао да су две земље „имале велика размимоилажења” и да то „нико не пориче”.

„Посетом нашег потпредседника (Џозефа Бајдена) хтели смо да кажемо да ова америчка администрација жели унапређење односа. Делимо исту визију региона а то је Србија у ЕУ. Србија која је јака, напредна, богата и у добрим односима са суседима”, рекао је Гордон.

Истичући да Србија и САД сарађују у многим областима, као што су безбедност, борба против тероризма, криминала и шверца наркотика, функционер америчког Стејт департмента је рекао да су то све „кораци напред”.

„Односи би могли бити и бољи и радићемо на томе. Али, мислим да може да се каже да смо поправили билатералне односе”, рекао је Гордон у интервјуу РТС-у емитованом у другом Дневнику.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер