петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Фатмир Сејдиу и Хашим Тачи у Вашингтону
Хроника

Фатмир Сејдиу и Хашим Тачи у Вашингтону

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. фебруар 2009.

Председник и премијер Косова Фатмир Сејдиу и Хашим Тачи у Вашингтону се у четвртак састају са америчким потпредседником Џозефом Бајденом и државним секретаром Хилари Клинтон.

Већина посматрача оцењује да се Америка у овом тренутку у спољној политици суочава са далеко важнијим питањима него што је Косово, али да госте из Приштине у Вашингтону сачекују званичници на прилично високом нивоу. Посета је организована свега два месеца након што је Барак Обама преузео дужност председника и именовао челне људе своје администрације.

Више од једне поруке

Какву поруку Вашингтон тиме шаље свету, упитао је BBC доброг познаваоца америчке политике на Балкану, Мартина Слецингера из вашингтонског центра "Вудро Вилсон".

"Сигуран сам да се шаље више од једне поруке, али мислим да је главна она која се упућује грађанима Косова и међународној заједници - да су САД и даље заинтересоване за Косово, и да ће наставити да играју водећу улогу у пружању подршке његовој независности. То је порука: иако је Косово признало свега педесетак земаља, САД су га признале и наставиће да га подржавају. За Србе је с друге стране значење те поруке очигледно - можете да идете около и да до миле воље причате да је Косово део Србије, ми сматрамо да је Косово независна држава и да заслужује да то буде", каже Слецингер.

Дакле, ако се неко надао да ће политика Обамине администрације према Србији бити мекша, то се неће десити када је реч о Косову?

"Да, дефинитивно је тако. Али ја такође мислим да је могуће да се укупни билатерални односи између Америке и Србије у одређеној мери поправе. Постоје области у којима је побољшање могуће, али мислим да што се тиче Косова и његове независности Америка чврсто остаје при постојећој политици. Не знам какав ће унутар тог оквира бити наш став око на пример питања прилагодјавања граница, да не кажем поделе Косова, пошто не волим тај израз. Шта ће се десити са севером Косова? Да ли ћемо остати при нашем садашњем ставу - да се границе Косова не могу мењати, али границе Србије могу?", пита се Мартин Слецингер.

"Збуњујући став"

Став Вашингтона је, према његовом мишљењу, збуњујући и не би га требало подржавати. Слецингер каже да од Обамине администрација не очекује да на било који начин званично промени став о Косову, укључујући и противљење подели - мада су, додаје он у разговору за BBC, могуће "суптилне промене".

На питање зашто су председник и премијер Косова позвани у Вашингтон тако брзо након што је нова админситрација ступила на дужност, он одговара:

"Не желим да се правим да знам како тренутно функционишу ствари унутар Обамине администрације. Претпостављам да је предлог стигао из Стејт департмента и да се председник, који је презаузет другим питањима, сложио. Вероватно је господја Клинтон ишла логиком да је ово најважније питање на Балкану, питање које може да изазове дестабилизацију, питање у које је уплетена и Русија, и да је хтела да покаже да ће Америка и даље на Балкану играти важну улогу. Претпостављам да су и косовски Албанци тражили састанак и да Вашингтону није изнебуха пала на памет идеја да их позове. У сваком случају ја сам се надао да ће позиција Обамине администрације према Косову бити непристраснија, а ово није добар почетак", каже Слецингер.

"Нови људи неће пријати Србији"

Саговорник BBC-ја додаје да су на неке положаје у Стејт департменту који су важни за Балкан именовани нови људи, мада нису још преузели дужност.

Какав би они став могли да заузму према Србији?

"Чујем имена људи који би требало да додју на положаје, и да вам искрено кажем, осим неколико изузетака, то нису имена која ми претерано пријају, нити ће мислим пријати Србији. Али мислим да у нашој влади има пуно људи који желе боље односе са Србијом, једноставно зато што су схватили да Србија игра кључну улогу у региону. Ако Србија није конструктивна, сви то осећају. Мислим да су тога посебно свесни у нашим оружаним снагама, али то још увек не утиче на неке наше професионалне дипломате и политичаре. Видећемо да ли ће у будућности утицати", каже Мартин Слецингер из вашингтонског центра Вудро Вилсон за BBC.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер