понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Фајненшел тајмс: Лагано али сигурно обликује се нови светски енергетски поредак у коме долар неће бити доминантно средство плаћања
Хроника

Фајненшел тајмс: Лагано али сигурно обликује се нови светски енергетски поредак у коме долар неће бити доминантно средство плаћања

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. јануар 2023.

 Лагано али сигурно обликује се нови светски енергетски поредак у коме долар неће бити доминантно средство плаћања, пише „Фајненшел тајмс".

Спремност Кине да пређе на куповину нафте из земаља Персијског залива у јуанима води ка формирању новог светског енергетског поретка, наводи ФТ.

Амерички председник Френклин Делано Рузвелт пре 77 година са саудијским краљем Абдулом Азизом Ибн Саудом договорио је геополитички савез по којем су америчке безбедносне гаранције Саудијцима на Блиском истоку у својеврсном бартер аранжману мењане за договор о искључивој продаји саудијске нафте у америчким доларима.

Међутим, времена су се очигледно променила и 2023. година могла би да буде запамћена као година када је ова велика петродоларска погодба почела да се мења, јер се формирао нови светски енергетски поредак између Кине и Блиског истока.

Док Кина већ неко време купује све веће количине нафте и течног природног гаса од Ирана, Венецуеле, Русије и делова Африке у сопственој валути а не у доларима, састанак председника Си Ђинпинга са лидерима Саудијске Арабије и Савета за сарадњу у Заливу у децембру обележио је "рођење петројуана", како је то оценио Золтан Позар, стратег „Кредит Свис банке”, пише „Фајненшел тајмс".

Кинески лидер је на том састанку рекао да је Пекинг спреман да подстиче трговину нафтом и гасом са овим земљама у јуанима.

Према речима Пожара, Кина жели да ревидира правила глобалног енергетског тржишта” у оквиру стратегије за смањење трговине у доларима, коју подржавају и кинески партнери из БРИКС-а и низ других држава у тренутку када се девизне резерве у доларима претварају у политичко оружје САД и ситуације са замрзавањем руске имовине због ситуације у Украјини.

У тексту се наглашава да сарадња Кине и арапских држава може укључивати заједничка истраживања и производњу нафте и гаса у Јужном кинеском мору, као и улагања у рафинерије, хемијску индустрију и постројења за производњу производа од пластике.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер