Početna strana > Hronika > „Fajnenšel tajms“: Države NATO počele su da pripremaju puteve i železnice za prenos opreme u slučaju potpunog sukoba sa Rusijom
Hronika

„Fajnenšel tajms“: Države NATO počele su da pripremaju puteve i železnice za prenos opreme u slučaju potpunog sukoba sa Rusijom

PDF Štampa El. pošta
subota, 17. februar 2024.

Zemlje Severnoatlantske alijanse počele su da pripremajku puteve i infrastrukturu za prenos vojne opreme u slučaju potpunog sukoba sa Rusijom, piše Moskov tajms pozivajući se na Fajnenšel tajms (FT).

Prema izvorima FT među vojnim zvaničnicima Unije, operativna komanda multinacionalnih snaga NATO u nemačkom gradu Ulmu pravi plan za raspoređivanje oružanih snaga širom Evrope.

Projekat uključuje rad komunikacionih mreža, obezbeđivanje evropskih zemalja energetskim resursima i neophodne zalihe u skladištima, pripremu kritične infrastrukture – puteva i železnica, koje će možda biti potrebna za raumeštanje opreme u istočnom pravcu.

Ovaj proces će se nadovezivati na vežbe NATO – Nepokolebivi branilac, koje su počele 24. januara a na kojima učestvuje 90.000 vojnika i najveće su od Hladnog rata.

NATO na ovim vežbama koje traju do maja planira da simulira sukob velikih raumera sa neprijateljem na istoku zemlje.

U vežbama učestvuje više od hiljadu jedinica vojne opreme i preko 50 brodova.

– Znamo da protivnici uvek traže nove načine da vode rat. Zato moramo da budemo spremni, rekao je britanski ministar odbrane Grant Šaps.

Vojska najmanje 10 zemalja NATO je 2024. godine saopštila da je moguća agresija Rusije na zemlje alijanse stvaran scenario u bliskoj budućnosti.

Poljski ministar odbrane Vladislav Košnjak-Kamiš posebno je rekao da vlasti te države ne isključuju ruski napad po okončanju rata u Ukrajini.

Prema njegovim rečima, poljsko Ministarstvo odbrane već je počelo da preduzima konkretne korake protiv ove pretnje, uključujući eliminisanje praznina u opremi vojske: zaključeni su ugovori o nahodavanja oružja u vrednosti od 19 milijardi zlota (više od četiri milijarde evra) uglavnom sa poljskim odbrambenim preduzećima.

Baltičke države su počele da grade liniju odbrane na granicama sa Rusijom i Belorusijom. On će uključivati 1.000 betonskih bunkera, protivtenkovske mine, jarke, bodljikavu žicu i takozvane zmajeve zube – protivtenkovske dugougaonici u obliku piramide napravljene od betona ili armiranog betona. Skladišta municije biće postavljena u blizini granica.

Danska vojna obaveštajna služba saopštila je da je „vrlo verovatno“ da će Rusija upotrebiti vojnu silu i da bi mogla da izazove zemlje NATO-a.

I predsedavajuči vojnog komiteta NATO, holandski admiral Rob Bauer, rekao je da je rat sa Rusijom neizbežan.

Prema njegovim rečima, sve zemlje Unije treba da se pripreme za činjenoci da će on početi u narednih 20 godina.

Sličan poziv imali su i vrhovni komadanti vojski i ministri odbrane Velike Britanije, Norveške, Danske, Holandije, Švedske, Nemačke, Češke Republike, Belgije i Estonije.

Zemlje NATO su prošlog leta pokrenule radikalnu reformu vojnog planiranja i, prvi put od Hladnog rata, počele da pripremaju detaljne planove za otvorenu oružanu konfrotaciju sa Rusijom.

Planovi će uključivati i pojačanje trupa i logistiku, a njihova implementacija mogla bi da potraje nekoliko godina.

– Saveznici će tačno znati koje su snage i sposobnosti potrebne, gde, šta i kako rasporediti, objasnio je tada generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg.

(Danas)