Početna strana > Hronika > Evropska komisija: Ukrajina i Moldavija su dovoljno spremne za zvanično otvaranje pregovora o pridruživanju EU. Denis Šmigalj: Ukrajinski narod se svakodnevno bori za pravo da bude deo evropske porodice
Hronika

Evropska komisija: Ukrajina i Moldavija su dovoljno spremne za zvanično otvaranje pregovora o pridruživanju EU. Denis Šmigalj: Ukrajinski narod se svakodnevno bori za pravo da bude deo evropske porodice

PDF Štampa El. pošta
petak, 07. jun 2024.

Evropska komisija saopštila je da su i Ukrajina i Moldavija dovoljno spremne za zvanično otvaranje pregovora o pridruživanju Evropskoj uniji.

Komisija je ambasadorima država članica EU potvrdila da je Ukrajina u potpunosti ispunila sva četiri, a Moldavija sva tri svoja izuzetna reformska koraka, kako bi započela formalne razgovore, rekli su ljudi bliski pregovorima.

Premijer Ukrajine Denis Šmigalj je objavio odluku EK u na društvenoj mreži Telegram i zahvalio na pozitivnoj oceni napretka njegove zemlje na evropskom putu.

„U navedenom zaključku EK se kaže da Ukrajina nastavlja sistematske napore ka pristupanju EU i da je završila sva četiri dodatna reformska koraka. Sada očekujemo da naši evropski partneri preduzmu sledeći korak – da ovog meseca počnu pregovore o članstvu sa Evropskom unijom. Ukrajinski narod se svakodnevno bori za pravo da bude deo evropske porodice u ratu protiv ruskog agresora“, napisao je on.

EK navodi da Ukrajina sve ispunjva ;neophodne kriterijume za pridruživanje zajednici među kojima su sprovođenje mera za borbu protiv korupcije, ograničenje političkog lobiranja, pravila za prijavu imovine za državne službenike i zaštita jezika koje koriste nacionalne manjine.

„Ukrajina je ispunila sve kriterijume. Sada je odluka u rukama država članica EU“, saopštila je portparolka EK, preneli su mediji.

Ukrajina i Moldavija podnele su zahtev za članstvo u EU nekoliko nedelja nakon početka ruske invazije u punom obimu 2022. i dobile status kandidata samo nekoliko meseci kasnije, u jednoj od najbržih odluka bloka.

Prema izvorima Fajnenšl tajmsa, EK želi preporukom o pristupanju Kijeva u EU ima za cilj da pokaže podršku Ukrajini, koja je u ratu sa Rsujim, pre početka mađarskog predsedavanja Evropskom unijom koja bi mogla da traži odlaganje donošenja takve preporuke.

Ukrajina i Moldavija podnele su zahtev za članstvo u EU nekoliko nedelja nakon početka ruske invazije u punom obimu 2022. i dobile status kandidata samo nekoliko meseci kasnije, u jednoj od najbržih odluka bloka.

Gruzija, koja je nedavno usvojila zakon o „stranim agentima“ uprkos upozorenjima Brisela, nije dobila „zeleno svetlo“ za početak pregovora koje je EK dala Ukrajini i Moldaviji podelivši svoju preporuku sa 27 ambasadora bloka.

Mađarski premijer Viktor Orban je i ranije zadržavao druge odluke EU koje se ticale Ukrajine, među kojima je i odluka da se Kijevu da status kandidata za članstvo i davanje paketa pomoći od 50 milijardi dolara.

Visoki diplomata EU rekao je za Fajnenšel tajms da Budimpešta ima takve poteze jer je zabrinuta zbog kršenja prava ne samo Mađara već i drugih manjina u Ukrajini. Portparoli mađarske vlade nisu odmah odgovorili na zahtev za komentar.

Mađarska će 1. jula preuzeti rotirajuće predsedavanje EU, što će joj dati dodatnu polugu u određivanju dnevnog reda sastanaka na kojima se raspravlja o pitanjima vezanim za Ukrajinu.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner