Početna strana > Hronika > EURO 2024: Nemačka i Švajcarska odigrali su nerešeno 1:1 u poslednjem, trećem kolu grupe A. Mađarska savladali Škotsku rezultatom 1:0
Hronika

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 23. jun 2024.

Fudbaleri Švajcarske i Nemačke remizirali su 1:1 u poslednjem, trećem kolu grupe A Evropskog prvenstva. Nemci su prvoplasirani sa sedam bodova, dok su Švajcarci na drugoj poziciji sa pet bodova.

Kraj meča - 1:1!

Nemačka je prvoplasirana, a Švajcarska na drugom mestu u grupi A!

90+2! GOOOOL! Filkrug spasava Nemačku - 1:1!

Centarfor Nemačke u svom stilu, glavom, u krcatom "petercu" matira Zomera!

88' Nojer pokazuje klasu! - 1:0

Golmanski gigant pokazuje zašto je jedan od najboljih gotovo deceniju unazad! Fantastična parada za odbranu DŽakine "bombe" koja je išla pravo u gol pokraj stative.

84' Vargas se prerano radovao golu - 1:0

Švajcarci su krenuli da slave drugi pogodak. Međutim, Vargas je u kontranapadu bio u nedozvoljenoj poziciji.

82' Lukavi Kros! - 1:0

Genijalac Kros je pokušao šut iz slobodnog udarca na levom krilu desnom nogom pravo u dalju malu mrežu. Zomer ga je prozreo.

76' Julijan osvežava napad - 1:0

Umesto Virca i Musijale su na terenu Leroj Sane i Niklas Filkrug.

Akanđi na terenu ne trguje kad je pobeda u pitanju, ali ume van njega

Momak koji je fenomenalnom reakcijom sprečio izjednačenje je uspeo da usred vrhunske profesionalne karijere dođe do diplome trgovačke škole 2017. godine.

70' Akanđi spasava Švajcarsku! - 1:0

Štoper Mančester sitija je sprečio čist zicer Virca visoko podignutom nogom. Lopta je već bila viđena u golu!

67' Žuti karton za DŽaku - 1:0

Pregrub start kapitena Švajcarske.

65' Jakinova trostruka izmena, Nagelsman "vadi" Andriha - 1:0

Novi igrači među švajcarskih 11 u igri su Amduni, Vargas i Dua, umesto strelca jedinog gola Ndojea, Ridera i Emboloa.

Nagelsman je zamenio nesuđenog strelca Andriha za Maskimilijana Bajera.

David Raum se bavi fudbalom otkad je prohodao

Novi igrač na terenu, David Raum igra fudbal od svoje četvrte godine. Njegov prvi tim bio je Tuspo Nirnberg, u njegovom rodnom gradu. Četiri godine kasnije, tada osmogodišnjak potpisao je za susedni Grojter Firt, pridruživši se njihovoj akademiji.

60' Nagelsman reaguje izmenama u odbrani - 1:0

Ta i Midlštat idu na klupu. Na terenu su Raum i Šlosterbek.

54' Kros je mogao i bolje - 1:0

Izgledna pozicija na 18 metara od gola, sa dovoljno prostora i vremena za nameštanje, a šut desnom nogom daleko pored gola.

50' Musijala ne koristi vrhunski pas Virca - 1:0

Najbolji igrač Bundeslige za ovu sezonu Florijan Virc uputio je majstorsko dodavanje sa sredine terena između dve linije pravo ka Musijali koji je šutirao pravo u Zomera.

Počelo je drugo poluvreme u Frankfurtu

Bez izmena kod Nemačke i Švajcarske.

Kraj prvog poluvremena - 1:0

Švajcarska je ostavila sjajan utisak ne samo zbog vođstva nego zbog organizovane odbrane, koja remeti protok dodavanja i kreativnost kod rivala.

Ndojeov gol u 28. minutu samo je kruna dobre pripreme.

38' Ta "zajahao" Emboloa - 1:0

Vrlo jak duel nije prošao bez intervencije Orsata. Štoper Nemačke se odrazio toliko visoko da je potkolenicom udario Emboloa u lice sa leđa.

Drugi karton za igrača Nemačke, stoga neće računati na njega u narednom duelu.

35' Švajcarci ne znaju za bon-ton - 1:0

Grupa nacijača pokraj korner zastavice dala je sebi za pravo da zgužvanim majicama gađa Tonija Krosa, legendu evropskog fudbala. Kogod da je, a naročito takvo ime, nije zaslužio takav tretman.

Ružna i krajnje neobična slika od Švajcaraca.

30' Ndoje puca od samopouzdanja - 1:0

Nemci su izgubili loptu na sredini terena, što je otvorilo kontru za usamljenog Ndojea. Uputio je dobar šut sa ivice kaznenog prostora, tik pored stative.

28' GOOOL! Ndoje strelac za Švajcarsku - 1:0!

Iskoristili su dozu sreće na jednoj strani, golom na drugoj strani.

Frojler je na levom krilu odlično ubacio loptu za Ndojea, koji je bio na ivici ofsajda.

25' Ndoje dobija žuti karton - 0:0

Prekršaj nad Antoniom Ridigerom. Orsato se prvi put uhvatio za džep na meču.

17' Poništen prelep gol Andriha za vođstvo Nemačke - 0:0

Vezni igrač Nemačke zatresao je mrežu Zomera sa preko 25 metara distance. Nažalost po njega, tim,navijače i ljubitelje lepih golova, u začetku akcije je DŽamal Musijala načionio faul u napadu uklizavanjem u Ebišera tokom borbe za loptu u "petercu".

Danijele Orsato je konsultovao VAR tehnologiju i konstatovao poništen gol.

Rodrigez "bije bitku" sa Havercom, a najveću bitku je dobio kao dete

Bek Švajcarske spečio je izglenu priliku Nemaca. Zanimljivo je da je kao dete patio od teške bolesti. Rođen je sa dijafragmatičnom hernijom, što znači da su mu stomak, slezina, jetra i creva bili pomereni  u grudni koš. Rodrigez je imao 50 posto šansi da preživi i bio je nadgledan svakih šest meseci tokom prve tri godine svog života.

13' Haverc ponovo opasan - 0:0

Uleteo je napadač Nemačke u "peterac", međutim ipravovremena i hladnokrvna reakcija Rodrigeza sprečava šut i mogući pogodak.

9' Rani pritisak Švajcarske - 0:0

Ekipa Murata Jakina vrlo je agresivna kako u presingu ka Nojeru, tako i na svojoj polovini. Nemci su par puta morali da vrate loptu golmanu i krenu ispočetka.

2' Musijala se dao u trk - 0:0

Desno krilo Nemačke od početka pokazuje da je raspoloženo za igru. Preuzeo je loptu i povukao napad na drugoj strani dugim sprintom. Gindogan nije uspeo da primi njegov pas usled borbe sa dva štopera.

Nemci su dobili korner iz kog je Kai Haverc dobro šutirao glavom, ali pravo u Zomera.

Meč je počeo!

Početni udarac izveli su formalni gosti, a suštinski domaćini.

Kancelar Nemačke Olaf Šolc prisutan u Frankfurtu

I Nemci imaju "Ramba"

Antoniju Ridigeru je tokom odrastanja u Berlinu nadimak bio "Rambo“ zbog agresivnosti sa kojom je igrao na betonskim terenima u svom komšiluku. Nije ni čudo što voli jake startove i na travi i što ga njegovi saigrači smatraju liderom.

Sastav Nemačke

Sastav Švajcarske

Oba duela grupe A od 21.00

Kako ne bi bilo ikakvih kalkulacija, sva četiri tima grupe A izlaze istovremeno na teren.

Treće kolo grupe A:
Švajcarska - Nemačka (21.00, Frankfurt)
Škotska - Mađarska (21.00, Štutgart)

Situacija u grupi je takva da su Nemci i Švajcarci sigurni na prve dve pozicije. Škotska mora da prilično ubedljivo savlada Mađarsku kako bi obišla Švajcarce, u slučaju poraza od Nemače.

Tabela nakon drugog kola:
1. Nemačka 6 7:1 +6
2. Švajcarska 4 4:2 +2
3. Škotska 1 2:6 -4
4. Mađarska 0 1:5 -4

Fudbaleri Mađarske savladali su Škotsku rezultatom 1:0 u meču treće runde grupe A Evropskog prvenstva u Nemačkoj.

Nakon sto minuta fudbala koji ne priliči takmičenju kakvo je Evro, Mađari su golom u dubokoj nadoknadi nakon kontre uspeli da dođu do prvih bodova i zadrže šansu za plasman u osminu finala.

Od samog početka je Marko Rosi prepustio loptu Škotima, znajući da im igra po zemlji nije najjača strana. Nisu Škoti uspevali da priprete ni iz prekida, te za 45 minuta nisu uspeli da uputue niti jedan udarac ka golu rivala.

Sa druge strane Mađarska je imala nekoliko prilika nakon kontri ili prekida, a najbolju je propustio Orban u 40. minutu, pogodivši prečku sa samo par metara nakon centaršuta Soboslaja.

Nisu želeli ni jedni, ni drugi da se previše izlože i dođu u situaciju da jure zaostatak, a na takav pristup nije uticala ni činjenica da je remi značio kraj takmičenja za obe reprezentacije.

U nastavku se nije mnogo toga promenilo. Tempo se za nijansu ubrzao, ali prilika nije bilo. Škoti su prvi put zapretili u 53. minutu, dok su Mađari nastavili sa čekanjem.

Nažalost, utakmicu je obeležila i povreda Varge koji je nakon sudara sa Ganom i nekoliko minuta provedenih na travi, na nosilima napustio teren.

Zbog toga je meč bio produžen deset minuta i tek u nadoknadi su timovi počeli više da se otvaraju.

Takav razvoj događaja ostavio je dosta prostora za kontre, pre svega po levoj strani Škotske. Mađari međutim nisu uspeli to da iskoriste i promašili su dve izgledne prilike.

Uzvratili su i Škoti, ali je Mađarska na kraju dočekala ono što je htela.

Pukla je kontra u poslednjem minutu nadoknade, a na asistenciju Salaija završio ju je rezervista Čobot i doneo veliko slavlje navijačima Mađarske.

Škoti su na taj način eliminisani sa turnira, dok Mađarska sa tri boda mora da čeka rasplet u ostalim grupama i nada se povoljnim rezultatima kako bi prošla u osminu finala.

Kraj meča - 0:1

Mađarska dolazi do prvih bodova i nada se prolasku dalje.

90+10' GOOOOOOL! Čobot za pobedu - 0:1

Kakva kontra Mađara koji će najverovatnije doći do tri boda.

90+8' Henli propušta najbolju šansu za Škote - 0:0

Ostao je sam u šesnaestercu, ali je šutirao pravo u Gulašija.

90+7' Adam Nađ pokušava - 0:0

Loš udarac koji saigrači ispraćaju negodovanjem.

90+5' Mađari bliži golu - 0:0

Opasnije deluje ekipa Marka Rosija u nadoknadi, ali je propustila dve velike šanse da dođe do prednosti.

Škoti pokušavaju dugim loptama da naprave pometnju u kaznenom prostoru rivala.

Nemačka izjednačuje

Filkrug je strelac.

90+2' Stativa Nađa - 0:0

Škoti su se otvorili i otvorili prostor za kontre.

Šansu utakmice imao je Nađ, ali je pogodio stativu iz izgledne pozicije u kojoj je našao ispred Gana.

90+1' Najbolja šansa u drugom poluvremenu - 0:0

Adam je odlično proigrao Soboslaja, ali je Liverpulov fudbaler šutirao pravo u Gana.

90' Deset minuta nadoknade - 0:0

Sve zbog povrede Varge.

90' Odbrana Gana - 0:0

Šefer je pokušao nakon ulaska u kazneni prostor, ali je golman Škotske bio na mestu.

89' Poslednja izmena u ekipi Škotske - 0:0

Morgan menja Robertsona.

87' Ništa ne sluti na promenu rezultata - 0:0

Očekuje se velika nadoknada, ali ekipe za sada nisu pokazale da su sposobne da naprave ozbiljnije prilike.

Jedino bi neka velika geška ili potez genijalnosti mogao da prelomi susret.

86' Menja i Rosi - 0:0

Bolu i Kerkeza menjaju Žolt Nađ i Čobot.

84' Dvostruka izmena u timu Škotske - 0:0

Meklin i Kristi ulaze, a Gilmor i Ralston izlaze iz igre.

79' Još desetak minuta deli ekipe od ispadanja - 0:0

Još su poprilično uzdržana oba tima u organizaciji napada i ne ostavljaju previše prostora za kontre.

Nerešen ishod deluje sve izvesnije.

76' Dvostruka izmena u timu Škotske - 0:0

Šenkland i Armstrong su na terenu umesto Mekgina i Adamsa.

74' Varga na nosilima napustio teren - 0:0

Osim njega, iz igre je izašao i Dardai. Umesto njih su na terenu Adam i Salai.

Nema penala za Mađare.

72' Varga i dalje na zemlji - 0:0

Zabrinuto deluju igrači na terenu, ali i navijači na tribinama.

Još uvek se ukazuje pomoć napadaču Mađarske, uz aplauze koji dolaze sa tribina.

69' Ozbiljan sudar u kaznenom prostoru Škotske - 0:0

Sudarili su se Gan i Varga nakon jednog centaršuta.

Mađarski igrač je ostao bez svesti i lekarska ekipa je u velikom broju izašla na teren.

Igrači su se okupili oko Varge, a proverava se i potencijalni jedanaesterac.

Navijači Mađarske pevaju Vargino ime u znak podrške.

67' Mađarska ponovo napada - 0:0

Smenjuju se periodi inicijative dva tima.

Rosi svestan da nema još mnogo vremena za čekanje greške protivnika.

64' Novi pokušaj Mađara - 0:0

Dardai je probao glavom, ali lopta ponovo odlazi preko gola.

62' Opet opada tempo - 0:0

Škoti imaju značajno veći posed, ali i šest pokušaja manje.

Svaka greška u narednom delu meča može značiti ispadanje sa turnira, te ekipe još uvek ne žele da napadnu svim silama.

Za sada su najozbiljnije prilike dolazile posle prekida.

61' Prva izmena na utakmici - 0:0

Nađ menja Stajlsa koji ima žuti karton.

58' Nešto otvoreniji meč u nastavku - 0:0

Iako nije bilo većih prilika, ekipe su značajno ofanzivnije u nastavku.

Igra se za nijansu brže, a sve su to prepoznali škotski navijači koji pokušavaju da dodatno motivišu svoje miljenike.

53' Prvi udarac Škota - 0:0

Odlično je Robertson oduzeo loptu Soboslaju i predao je Adamsu koji je šutirao sa dvadesetak metara, ali je lopta otišla preko gola.

50' Prvi žuti karton za Škote - 0:0

Dobija ga Mektomini nakon neopreznog starta ispred protivničkog šesnaesterca.

Ukoliko Škoti prođu dalje, a to bi im bio prvi put u istoriji, igraće bez veznog igrača Mančester junajteda koji je dobio parni karton.

49' Novi udarac Salaija - 0:0

Pokušao je Salai iz okreta, ali je loše zahvatio loptu.

Verovatno je bio i u ofsajdu, ali se piše još jedan udarac ka Ganovom golu.

48' Mađari krenuli ofanzivnije - 0:0

Drugačiji pristup Marka Rosija na početku drugog dela.

Mađari sada provode više vremena na protivničkoj polovini, ali za sada Škotska odbrana funkcioniše bez greške.

Počelo je drugo poluvreme - 0:0

Škoti u napadu.

Kraj prvog poluvremena - 0:0

Veoma loše prvo poluvreme u Štutgartu.

Obe ekipe su se odlučile za nešto obazriviji pristup, iako im je pobeda neophodna za prolaz dalje.

Viđeno je mnogo faulova, prekida i centaršuteva, ali su šanse izostale. Najbolju je propustio Orban u 40. minutu nakon centaršuta Soboslaja.

Ovakav rasplet najviše odgovara Srbiji kojoj remi dve ekipe uz još nekoliko povoljnih ishoda može doneti prolaz dalje i uz remi sa Dancima.

45+1' Udarac Soboslaja - 0:0

Otovorio se prostor kapitenu Mađarske, ali je njegov udarac završio preko gola.

45' Minut nadoknade - 0:0

Igrači će uskoro u svlačionice.

43' Bliži se kraj prvog dela - 0:0

Novi žuti karton za Mađare, a dobija ga Šefer.

Veoma zatvorena i gruba igra u prvom delu u kom je viđen veći broj kartona nego prilika.

Škoti još uvek bez udarca ka golu rivala.

40' Najbolja prilika na meču - 0:0

Orban nakon centaršuta Soboslaja iz indirekta pogađa preču sa samo par metara.

U meču sa malim brojem prilika, ovakve šanse se moraju koristiti.

37' Jedno od najlošijih poluvremena od početka turnira - 0:0

Jasno je zbog čega su dve ekipe iz četiri meča osvojile samo jedan bod.

Prema prikazanom u prvom delu, nijedna od dve reprezentacije nije zaslužila plasman u narednu fazu.

33' Mađarska preuzima inicijativu - 0:0

Pokušavaju sada Mađari preko bokova da ugroze odbranu Škotske koja je sada primorana da se brani u sopstvenom šesnaestercu.

Salai je probao sa distance, ali je bio veoma neprecizan.

Švajcarska vodi protiv Nemačke

Nakon što je Nemcima poništen gol, Ndoje dovodi Švajcarce u vođstvo.

26' Žuti karton za Orbana - 0:0

Preoštar start nad Mekginom.

22' Bez velikih prilika - 0:0

Ne uspevaju Škoti da probiju blok Mađara, a ne uspevaju ni izabranici Marka Rosija da odigraju dobar kontranapad.

Škoti imaju posed od čak 77 odsto, ali su još ugvek bez šuta na gol.

18' Prvi žuti karton na meču - 0:0

Dobija ga Stajls zbog prekida kontre Škota.

15' Kruže Škoti, ali bez rešenja - 0:0

Postavka sa pet defanzivaca umnogome otežava Škotima prenos lopte pred protivnički šesnaesterac.

Pokušavaju stoga izabranici Stiva Klarka da ubacivanjima sa boka dođu do prilike, ali za sada nisu uspeli.

10' Slab tempo na u uvodnom delu - 0:0

Obe ekipe oprezne, iako im je potrebna pobeda.

Ne žele dva selektora da se previše otvore i dođu u situaciju da jure zaostatak.

Taktika Mađara da prepuste loptu rivalu za sada se pokazala kao uspešna.

7' Prvi udarac na meču - 0:0

Pokušao je Bola sa distance, ali je Gan uz nešto problema uspeo da zaustavi udarac.

5' Miran početak susreta - 0:0

Mektomini za sada uz Adamsa najbliži golu Mađarske, gde pokušava da nađe rupu između linija protivnika.

Škoti za sada dobro čuvaju loptu i nisu pokazali nesigurnosti koje su ih pratile u prva dva kola.

Mađarska sa vrlo malim brojem kontakata sa loptom na protivničkoj polovini.

3' Škoti kontrolišu posed - 0:0

Mađarska se odlučila na defanzivniji pristup na početku meča.

Škoti nisu poznati kao ekipa koja je vešta u organizaciji igre kroz pas, te će se Mađarai nadati greškama.

Meč je počeo

Prvi u napad kreću igrači Mađarske.

Startnih 11 Mađarske

Prva postava Škotske

Mađarska - čardaš sa italijanskim dirigentom

Ubedljivo najpoznatije ime u mađarskoj reprezentaciji je igrač Liverpula Dominik Soboslaj. Ekipa je prepuna internacionalaca od "liga petice" do Dalekog istoka.

Iz Bundeslige dolaze pet imena: zamenik kapitena Peter Gulaši i Vil Orban (Lajpcig), Atila i Roland Salaj (Frajburg) i član Union Berlina Andraš Šefer.

Sem Soboslaja, članovi premijerligaša i "stranci" sa mađarskim korenima su - Miloš Kerkez, rođen u Vrbasu i brani boje Bornmuta, i Kalum Stajls iz Sanderlenda.

Čak i HNL ima svog predstavnika. Konkretno, Laslo Klajnhajlser je igrač Hajduka iz Splita. Svakako nisu imena od kojih klecaju kolena. Snaga Mađarske je njen kolektiv.

Škotska - najslabiji tim u grupi A vreba iznenađenje

Sastav Stiva Klarka sazdan je od članova brojnih timova iz Premijer lige, Čempionšipa, kao i škotskih velikana Seltika i Rendžersa.

Najpoznatiji su veterani Liverpula Endru Robertson i Mančester junajteda Skot Mektominej. Tu su i DŽon Mekgin (Aston vila), Rajan Kristi (Bornmut) i Bili Gilmur (Brajton).

Izuzeci van Ostrva su uzdanice odbrane Skot Mekena (Kopenhagen) i Kiran Tirni (Real Sosijedad).

Na nesreću selektora Stiva Klarka, jedan od glavnih napadača Lindon Dajks se povredio tokom priprema i neće učestvovati na Evru.

Borba za prolaz dalje

Škotska nakon osvojenog boda u duelu sa Švajcarskom ima veće šanse za prolaz dalje u slučaju pobede.

Mađarskoj sa druge strane ni tri boda ne garantuju mesto u osmini finala, naročito imajući u vidu lošu gol razliku.