Početna strana > Hronika > EURO 2024: Fudbaleri Portugalije pobedili Sloveniju 3:0 posle izvođenja penala i plasirali se u četvrtfinale Evropskog prvenstva
Hronika

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 01. jul 2024.

Fudbaleri Portugalije plasirali su se u četvrtfinale Evropskog prvenstva pobedom nad Slovenijom 3:0 posle izvođenja penala. Posle 120 minuta igre na semaforu nije bilo golova.

Kristijano Ronaldo je u 105. minutu plakao posle promašenog penala, a na kraju su usledile suze radosnice.

Slovenija jeste poražena, usled neiskustva u penal-serijama na velikim takmičenjima, ali je ekipa Matjaža Keka zadivila čitav fudbalski svet srčanošću, disciplinom, borbom i čvrstinom.

Jan Oblak je bio junak Slovenije tokom 120 minuta igre, a Dijego Košta Portugalije u penal-seriji. Slovenci su sva tri prva udarca sa "bele tačke" promašili, preciznije Košta ih je odbranio.

Hteo je Ronaldo da postane heroj, ali mu se nije dalo. Njegova partija je bila nalik čitavom timu - mnogo pokušaja, ali bez gola. Oblak je potpuno dobio "bitku" protiv prvog imena Portugalije, odbranivši mu presudni šut za pobedu u 90. minutu, pa i penal u 105. minutu. Ronaldo je dočekao malu "osvetu" prilikom penal-serije, mada je i tad Oblak bio blizu.

Blok Slovenije je čitavih 120 minuta bio neumoljivo postojan i kao kruna je trebalo da dođe gol iz kontre, ali je Benjamin Šeško u 62. i 115. minutu promašio kolosalne prilike pred Dijegom Koštom. Imao je mladi as istoriju u svojim nogama, falilo je koncentracije, umesto brzanja.

Kraj igre - penali!

118' Izmena Martineza pred penale - 0:0

Ruben Neveš i Nelson Semedo su u igri umeso Žoaa Kansela i Pepea. Martinez misli o penalima.

115' Šeško, Šeško, Šeško... - 0:0

Da li se to Benjamin uplašio momenta i istorije? Neočekivano se našao pred Koštom, koji je istrčao na 10 metara od gola i u prilici za pobedu je ponovo loše šutirao bez ikoga oko sebe. Dijego je odbranio ispruženom nogom.

108' Svi defanzivci Slovenije imaju žuti karton - 0:0

Bijlo i Balkovec svojim žutim kartonima kompletiraju četverac u zadnjoj liniji sa javnim opomenama.

106' Josip Iličić ulazi u drugom produžetku - 0:0

Cenjeni veteran menja Timija Elšnika.

Kraj prvog produžetka - 0:0

Ronaldo je u suzama posle promašenog penala! Ostaje još 15 minuta igre.

105' OBLAK BRANI RONALDOV ŠUT! - 0:0

Spektakularni Oblak spasava Sloveniju opet! Parada ka levoj stativi!

103' Penal za Portugaliju! - 0:0

Drkušić ruši Žotu, koji je sjajno prodro u "srce" kaznenog prostora!

101' Žuti karton za Gorenc Stankovića - 0:0

Povukao je Palinju za dres na sredini terena.

99' Umereni tempo - 0:0

Svaka greška se skupo plaća, tako da nema srljanja u prazno. Obe ekipe rezervisane.

Krenuo je prvi produžetak - 0:0

Dodatnih 30 minuta koji mogu da odluče novog četvrtfinalistu.

Kraj regularnog dela - 0:0

Slede produžeci!

89' Ronaldo promašio priliku za pobedu, Oblak odbranio skupljanjem nogu! - 0:0

Žota je dobio duel na sredini terena sa Karničnikom, krenuo u trk po levoj strani i uputio loptu ka Ronaldu koji je utrčao u šesnesterac.

Sledi šut iz "prve", a maestralni Oblak uspeva da skupljanjem nogu zaustavi loptu.

87' Treća intervencija Keka - 0:0

Benjamin Verbić istrčava na teren umesto Stojanovića.

76' Ulazi Martinezov "džoker" - 0:0

Umesto Rafaela Leaa istrčava na teren Fransisko Konsesao, mladi igrač koji je odlučio duel sa Češkom u sudijskoj nadoknadi.

74' Kekova dvostruka izmena - 0:0

Izlaze Šporar i Mlakar, na terenu su Celar i Gorenc-Stanković.

72' Nastavlja Ronaldo sa "ćorcima" - 0:0

Najdalji pokupšaj za Ronalda iz slobodnog udarca u dosadašnjem toku meča. Opet daleko od okvira gola.

65' Martinez pojačava napad - 0:0

Uvodi selektor Portugalije Dioga Žotu umesto Vitinje.

62' Šeško je morao mnogo bolje - 0:0

Udarna igla Slovenije se nije dobro snašla u kontranapadu. Iskoristio je grešku rivala na sredini terena, dao sebi dug for, pretrčao usamljenog Pepea, ali kao da je došlo do zamora i pada koncentracije pred Koštom za iole opasniji šut.

55' Oblak upija Ronaldov "katapult" - 0:0

Treći put Kristijano pokušava iz slobodnog udarca, sad je bio najbliži golu. Šutirao je vrlo jako, pravo u Oblaka koji ga je prevideo i dočekao šut mirnom intervencijom.

Krenulo je drugo poluvreme

Slovenija je startovala sa centra.

Kraj prvog poluvremena - 0:0

Kompaktnost Slovenaca bila je izražena u prvom poluvremenu. Posle početnog naleta Portugalaca i brojnih pokušaja Kristijana Ronalda iz prekida i za šut glavom, ipak mreća Jana Oblaka miruje.

44' Preti i Šeško konačno - 0:0

Jak šut sa preko 20 metara pravo u Koštu.

39' Opasna kontra Slovenaca - 0:0

Stojanović je projurio po poptuno otvorenoj strani, zatim je ubacio loptu u sredinu, gde je na pravom mestu po Portugaliju bio Nuno Mendeš.

Slovenija iz prvog kornera na meču nije ozbiljno ugrozila rivala.

34' Uzalud Ronaldu motivacioni povici - 0:0

Zna se ko je izvodio slobodan udarac. Pred šut je Ronaldo glasno motivisao sebe, ali noge to nisu ispratile. Lopta je preletela preko prečke.

32' Žuti karton za Drkušića - 0:0

Uklizavanjem je zaustavio Leaa u punom naletu na 20 metara od gola Slovenije. Orsato nije imao sumnju kako da reaguje.

29' Ne popušta tvrda odbrana Slovenije - 0:0

Pao je nalet Portugalije. Slovenački fudbaleri su vrlo čvrsti u duelima uz defanzivnu disciplinu.

14' Mnogo sreće za Slovence - 0:0

I Ronaldo i Fernandeš su promašili centaršut pred samim golom Oblaka. Bili su blizu.

9' Portugalci preuzimaju inicijativu - 0:0

Slovenci očekivano u podređenoj poziciji. Mada, u njoj su bili i protiv Slovenaca i Engleza, pa su izvukli po njih dobar rezultat.

4' Intervencija Karničnika - 0:0

Vrlo dobar cetnaršut Fernandeša sa leve strane ka Leau, bek Slovenije Karničnik na pravom mestu pred Oblakom da ispuca loptu van terena.

Meč je počeo!

Početni udarac izveli su igrači Portugalije.

Ronaldo pojačava rekord

Kristijano Ronaldo je jedini igrač sa više od deset nastupa u nokaut rundi Evropskog prvenstva – ovo će mu biti 12. meč. Na drugom mestu je bivši defanzivac Italije Leonardo Bonući sa devet nastupa.

Startna postava Slovenije

Matjaž Kek je načinio prinudnu izmenu na levom beku. Jure Balkovec je zamenio Erika Janžu, kome su se nakupili žuti kartoni.

Startna postava Portugalije

Identičnih 11 i formacija kao u duelu sa Turskom, koji su dobili sa 3:0.

Portugalija – Ronaldov poslednji ples i partneri spremni za podijum

EP u Nemačkoj poslednje je za Kristijana Ronalda s obzirom na to da je navršio 39 godina. Kapiten Portugalije i večiti takmičar potrudiće se da sa pozicije najboljeg strelca u istoriji takmičenja (14 golova) osvoji još jedan trofej za reprezentaciju, dve decenije od debija na EP. Sa 25 nastupa, rekorder je i u ovom segmentu na Evru.

Portugalci su odlični u odbrani koju predvode Rui Patrisio, Ruben Dijas, Pepe i Diogo Dalot. U navali su ukomponovali mlade Rafaela Leaa, Gonsala Ramosa i Žoaa Feliksa sa nešto starijim Diogom Žotom i veteranom Ronaldom.

Ipak, najveću snagu imaju na sredini sa Brunom Fernandesom, Bernandom Silvom, Vitinjom i Žoao Palinjom.

Interactive content by Flourish

Oblak, Iličić, Šeško - momci koji obećavaju

Jedan od najistaknutijih igrača Slovenije u postojećem sastavu je pomenuti golman Oblak. Za nacionalni tim debitovao je 2012. godine i do sada je upisao 64 nastupa. Međutim, reprezentativna karijera jednog najboljih golmana današnjice je bez zapaženijih rezultata.

U timu Slovenije je i Benjamin Šeško, vihorni mladi napadač, rođen 2003. godine koji pretenduje da na listi najboljih strelaca reprezentacije smeni Zlatka Zahoviča. Šeško trenutno ima 11 golova u dresu nacionalnog tima, do Zahoviča će morati da izbroji još 24.

Poslednji duel na Evru u Frankfurtu

Dom fudbalera Ajntrahta sa kapacitetom od 47.000 mesta ima bogatu istoriju velikih fudbalskih duela na klupskom i reprezentativnom nivou. Na ovogodišnjem Evropskom prvenstvu biće poprište pet utakmica, uključujući jedan duel osmine finala.

Frankfurtski "Valdstadion", odnosno "Stadion u šumi" izgrađen je 1925. godine i na njemu kao domaćin igra Ajntraht. Ime je dobio zbog krajolika u koji smešten, na mestu gde je nekada bilo polje za vojnu obuku.

Najznačajniji klupski meč odigran na "Valdstadionu" je revanš meč finala Kupa Uefe 1980, kada je domaćin Ajntraht minimalcem savladao prethodnog prvaka Borusiju Menhengladbah i zbog dva pogotka u prethodnom porazu od 3:2 došao do titule.