Početna strana > Hronika > EURO 2024: Selekcija Francuske savladala Belgiju 1:0 i plasirala se u četvrtinu finala Evropskog prvenstva

ponedeljak, 01. jul 2024.

Selekcija Francuske plasirala se u četvrtinu finala Evropskog prvenstva, pošto je savladala Belgiju u Diseldorfu sa 1:0.

Završena je jedna od najlošijih utakmica na Evru ove godine, ponovo su akteri bili Francuzi i Belgijanci. Mnogo talenata na terenu i jako loš fudbal.

Veliki broj šuteva Francuske, a malo dobrih prilika i malo šuteva Belgije, ali dve dobre šanse viđene su za 94 minuta antifudbala. Najbolji strelac "trikolora" na šampionatu, autogol, ponovo je odlučio meč.

Antifudbal u većem delu utakmice igrale su dve selekcije sa velikim potencijalima.

Francuska je pritisla selekciju Belgije u prvih desetak minuta, ali je onda usledio period u kojem je tim Domenika Tedeska kontrolisao situaciju na terenu.

Belgijanci su nekoliko puta u nizu uspeli da probiju unutar šesnaesterca Majka Menjana, ali nisu mogli da zaprete. Za to vreme, Francuzi su napravili čak tri kartona.

Trikolori su ponovo stali na loptu u finišu prvog poluvremena kada su nekoliko puta šutirali preko gola Kastelsa.

Drugo poluvreme nije donelo promenu i boljitak u igri.

Francuzi su kružili oko šesnaesterca rivala, ali nisu mogli do gola, svi upućeni šutevi ponovo su završili na tribinama.

Belgijanci su za to vreme napravili dve dobre prilike, uputili dva šuta u gol Manjana, ali je on bio siguran.

Kada su svi videli produžetke, u 85. minutu Kolo Muani je posle jednog okreta u šesnaestercu šutirao ka golu Kastelsa, lopta je bila slaba, ali je Vertongen natrčao na nju skrenuo joj pravac poslavši je u svoj gol.

Francuska je tako drugi put na turniru trijumfovala zahvaljujući autogolu.

U nastavku meča nije bilo prilike za promenu rezultata.

Kraj meča, pobeda Francuske 1:0

93' Mangala zaradio žuti karton

Fauliran je Kolo Muani, i ovo će biti kraj meča.

90' Igraće se još tri minuta nadoknade

85' GOOOOL, VERTONGEN POGODIO SVOJU MREŽU

Francuski fudbaler pogodio je gol Kastelsa uz pomoć Vertongena. Kolo Muani je dobio loptu od Natea, uspeo je da se okrene i šutne ka golu, lopta je pogodila Vertongena i promenila svoju putanju.

83' De Brujne namučio Menjana

Belgija retko dolazi u šansu, ali je bila konkretnija. Najbolji fudbaler Belgije šutirao je sa ivice šesnaesterca, lopta je išla u mrežu, ali je Menjan uspeo da sačuva svoj gol.

79' 18. šut Francuske, preko gola naravno (0:0)

Pokušao je Embape iz prve sa ruba šesnaesterca, ali je lopta prošla preko gola Kastelsa. Navijači Francuske su se više puta hvatali za glavu tokom meča nego što su aplaudirali.

76' Vertongen dobio karton

Vertongen je zaradio karton zbog nesportskog starta, zbog prigovora je upisan i Tedesko.

73' Francuzi uzalud pokušavaju (0:0)

Odnos šuteva ka golu rivala je 17:3 u korist Francuske.

71' Lukaku propustio najbolju priliku Belgije - 0:0

Lukaku je posle akcije u šesnaestercu šutirao ka golu Manjana, ali je golman Milana bio siguran.

69' Ponovo Čuameni i ponovo preko gola

Peti šut Čuamenija ka golu Belgije. Svih pet je prošlo pored ili preko gola. Grizman je primio loptu na ivici šesnaesterca odložio, ali je fudbaler Real Madrida nije zahvatio onako kako je želeo.

63' Prva izmena i kod Belgijanaca

Mangala menja Luisa Opendu kojeg nisam ni primetio na terenu. Jako loša partija fudbalera Lajpciga.

62' Prva izmena na meču

Rendal Kolo Muani menja Markusa Tirama u selekciji francuske.

61' Saliba porešio, Karasko povukao kontru, Ernandez dobro uklizao

Saliba je pogrešio u dodavanju, brzonogi Karasko je povukao kontru, ušao je u šesnaesterac, uspeo je da šutne, ali je Teo Ernandez odlično uklizao i sprečio ga da uputi šut u gol.

60' Verovatno najlošiji meč od početka šampionata

54' Embape probao, bez promene rezultata još uvek

Ostavio je Rabio Embapeu loptu na četrdesetak metara. Eksplozivni fudbaler je prešao trojicu fudbalera Belgije, uputio je šut, ali je lopta otišla preko gola Kastelsa.

49' Kastels sačuvao Belgijance (0:0)

Ponovo je Čuameni šutirao, lopta je ovoga puta uprkos kontakta sa Fasom išla u gol, ali je Kastels uspeo da je skrene u korner.

Počelo je drugo poluvreme

Poluvreme, Francuska - Belgija 0:0

Antifudbal u većem delu poluvremena igrale su dve selekcije sa velikim potencijalima.

Trikolori su ponovo stali na loptu u finišu poluvremena kada su nekoliko puta šutirali preko gola Kastelsa.

45+1' Čuameni ponovo i ponovo preko gola 0:0

Čuameni je dočekao povratnu u šesnaestercu, šutirao je oštro, ali je loptoa prošla iznad gola.

40' Čuameni pogodio devojku na tribinama - 0:0

Fudbaleri Francuske opkolili su gol Belgije. Fudbaleri Domenika Tedesko dobro su bili postavljeni ispred svog gola, pa je Čuameniju ostalo jedino da se oproba sa distance.

Šutirao je sa tridesetak metara, lopta je oštro prošla pored gola i pogodila devojku na tribinama.

37' Kastels oprezan (0:0)

Teo Ernandez je probio po levom boku  iposlao oštru loptu po zemlji u peterac, ali je Kastels uspeo da preseče loptu.

34' Prva velika prilika za Francuze, Tiram pored gola

Kunde je probio po desnoj strani, uspeo je da centrira na peterac gde je Tiram bio najviši u skoku, ali je zakucao loptu pored gola.

28' Konačno malo akcije u Diseldorfu 0:0

Belgijanci su se oslobodili straha u poslednjih nekoliko minuta. Belgija je u prethodnih nekoliko minuta bila opasna. Izabranici Domenika Tedeska bili su bliži golu rivala.

25' Debrujne pokušao da iznenadi, Menjan siguran

Pokušao je direktnim udarcem ka golu, lopta je padala, golman francuske selekcije je bio zaklonjen ali je uspeo da interveniše jer mu je lopta išla u noge.

25' Upisan i Rabio

Još jedan karton za Francuze. Rabio je oštro oborio dokua i propustiće naredni meč.

24' Grizman dobio žuti karton

Fudbaler Atletiko Madrida dobio je žuti karton zbog oštrog starta.

20' Loš fudbal u prvih 20 minuta

Francuska ima veći posed lopte i više puta je bila u šesnaestercu rivala, ali bez konkretne prilike. Jasno je da je Belgija prepustila rivalima inicijativu i da će pokušati da zapreti preko Opende i Dokua u tranziciji.

15' Čuameni zbog prigovora upisan - 0:0

Grizman je šurirao ka golu, a lopta je na putanji ka golu zakačila Onanu posle čega je izašla van terena.

Sudija to nije video pa je dosuđen golaut. Čuameni se pobunio, pa je zbog toga zaradio javnu opomenu jer samo kapiteni smeju da prigovaraju sudijama.

14' Prvi korner za Francusku

Lopta je završila u korneru od kojeg Francuska nije profitirala.

5' Bez inicijative na terenu

I Francuska i Blegija su uprkos ofanzivnim postavama meču pristupile oprezno. Još niko nije ni prišao protivničkom šesnaestercu.

Počela je utakmica

Francuzi su zakotrljali loptu sa centra.

Startna postava Francuske

Startna postava Belgije

Francuska favorit, ali ne veliki

Dve selekcije su do sada odigrale 75 duela. Francuzi su upisali 26 triumfa, Belgijanci ih imaju 19, a 30 mečeva je završeno bez pobednika.

Poslednji put su se sastali u plej-ofu Lige nacija 2021. godine kada je posle drame u poslednjim minutima Francuska uspela da trijumfuje golom Tea Ernandeza kojem je prethodio gol poništen Lukakuu.