петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЕУ: Грузија неоправдано започела рат
Хроника

ЕУ: Грузија неоправдано започела рат

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 01. октобар 2009.
Прошлогодишњи петодневни рат у Грузији започет неоправданим нападом Грузије на Јужну Осетију, саопштено у извештају Европске уније. Конфликт кулминирао када је Грузија напала отцепљену област у покушају да поврати контролу над њом. Руске снаге су енергично реаговале и продрле у грузијску територију.

Прошлогодишњи рат у Грузији започет је недозвољеним нападом Грузије на Јужну Осетију, чиме су прекршене одредбе међународног права, закључено је у извештају Европске уније.

Међутим, како је наведено, рату су претходиле провокације са обе стране, којима је месецима кршено међународно право.

Русија је саопштила да извештаје даје недвосмислен одговор на питање ко је започео конфликт. "Можемо само да поздравимо налаз Комисије да је рат започела Грузија", саопштила је главни портпарол Кремља Наталија Тимакова.

Руско министарство спољних послова је, у једном од првих званичних коментара на извештај, одбацило друге налазе према којима је употреба силе од стране Москве током тог петодневног сукоба била непримерена.

Грузија с друге стране истиче да нови извештај доказује да се за сукоб Москва све време припремала.

"Извештај доказује да је Москва све време припремала овај рат који је кулминирао 7. и 8. августа", изјавио је грузијски министар за реинтеграцију Тимур Јакобашвили, додајући да у извештају "није реч о томе ко је започео рат, јер он није почео 7. или 8. августа".

У документу се помиње да је око 850 људи погинуло у августу 2008. године, као и да је више од 100.000 напустило домове, од којих је њих 35.000 и даље расељено.

Извештај је по захтеву Европске комисије сачинио швајцарски дипломата Хеиди Таглиавини, уз помоћ тридесет европских војних и правних експерата и историчара.

Конфликт је кулминирао 7. августа 2008. године, када је Грузија напала отцепљену област Јужну Осетију, у покушају да поврати контролу над њом. Руске снаге су енергично реаговале и продрле у грузијску територију.

Након пет дана сукоб је прекинут примирјем. Русија се повукла, али је задржала трупе у две отцепљене области, Јужној Осетији и Абхазији.

"Бомбардовање главног града Јужне Осетије Чиннвалија од стране грузијских снага, представљало је почетак конфликта великог интензитета", наводи се у извештају.

Како се наводи, таква употреба силе је недозвољена према међународном праву. "Иако је почетни одговор руских снага на напад Грузије на њихове снаге у Јужној Осетији био оправдан, акције које су уследиле и дубљи продор у територију Грузије превршиле су све дозвољене границе одбране и нарушиле међународно право".

Земље ЕУ сагласне су да је извештај сачињен искључиво ради бољег разумевања корена и узрока прошлогодишњег сукоба, а не са циљем да изврши поделу кривице.

Русија је након сукопа признала Абхазију и Јужну Осетију као независне државе, док их Грузија и велика већина земаља и даље сматра делом Грузије.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер