Početna strana > Hronika > Aleksis Cipras u Evropskom parlamentu: Novac je dat stranim bankama u Grčkoj, a ne grčkom narodu; Nemački poslanici: Cipras je lažov, treba da se izvini
Hronika

Aleksis Cipras u Evropskom parlamentu: Novac je dat stranim bankama u Grčkoj, a ne grčkom narodu; Nemački poslanici: Cipras je lažov, treba da se izvini

PDF Štampa El. pošta
sreda, 08. jul 2015.

Grčki premijer Aleksis Cipras obratio se danas Evropskom parlametu u Strazburu, dan nakon što su lideri evrozone postavili Grčkoj ultimatum da do kraja nedelje donese novi predlog reforme za mogući nastavak pregovora o finansijskoj pomoći zemlje. Nakon održanog govora dobio je aplauze, ali i ozbiljne kritike. Šef Evropske narodne partije (EPP) Manfred Veber ga je čak nazvao lažovom.

Aleksis Cipras je rekao da je narod Grčke njemu podario mandat kako bi "udvostručio napore svih u pronalaženju ekonomski i socijalno održive situacije za problem Grčke, bez ponavljanja grešaka iz prošlosti koje su obogaljile ekonomiju njegove zemlje".

- Uveren sam da ćemo u naredna dva do tri dana biti u stanju da ispoštujemo obaveze koje su najboljem interesu Grčke i evrozone. Većina Grka jednostavno nema izbora osim da zahteva da im se pruži rešenje, izlaz iz problema. Zahtevamo dogovor sa našim evropskim komšijama, ali ne bilo kakav, već dogovor koji će biti znak da Grčka izlazi iz krize i da će se na kraju tunela u kojem se nalazimo pojaviti svetlo - rekao je premijer Cipras u obraćanju Evropskom parlamentu.

Grčki premijer je naglasio da to mora da bude dogovor koji će sadržati mnogo prihvatljivije reforme od onih koje kreditori trenutno nude.

Premijer Grčke Aleksis Cipras poručio je danas, u ponovnom obraćanju evropskim parlamentarcima, da će sutra izneti veoma konkretan predlog reformi kreditorima, nastojeći da se odbrani od verbalnih napada dela evropskih poslanika da snosi krivicu za situaciju u kojoj se našla Grčka.

Novac od kredita uopšte nije došao do grčkog naroda, on je davan stranim bankama

- Moja vlada i ja smo na vlast došli pre pet meseci, i ja u potpunosti preuzimam odgovornost za sve što se u tom periodu dogodilo. Ali budimo iskreni...problemi grčke ekonomije ne datiraju u poslednjih pet meseci, već u poslednjih pet i po godina - objasnio je Aleksis CIpras i dodao da su reforme "nepodnošljive za obično stanovništvo".

Premijer je dodao da je situacija oko Grčke još jedan dokaz da Evropa ne ume da reši sopstvenu dužničku krizu.

- Želimo sporazum koji će podrazumevati kredibilne reforme, uz najmanje moguće recesivne mere, i uz agendu rasta. Naš predlog predvidja restrukturiranje duga, što ne smemo smatrati tabu temom - rekao je premijer Grčke.

Za kraj, Aleksis Cipras je rekao da otpis duga uopšte nije "otimanje novca od evropskih kreditora".

- Novac od kredita uopšte nije došao do grčkog naroda. Taj novac je davan Grčkoj kako bi se spasile strane banke u našoj zemlji. Za evropski problem potrebno je evropsko rešenje - rekao je Cipras i dobio gromoglasan aplauz okupljenih u Evropskom parlamentu.

Iskoristili su nas za eksperiment

Premijer Grčke Aleksis Cipras izjavio je danas da je njegova zemlja pretvorena u eksperiment i “laboratoriju štednje”.

On je u obraćanju Evropskom parlamentu kazao da grčka kriza nije samo problem te zemlje već je evropski problem i da zahteva evropsko rešenje.

Cipras je izrazio uverenje da će do kraja nedelje, kada ističe rok koji su mu postavili lideri iz evrozone, ispuniti zahteve kreditora i postići konačni sporazum.

Uveren sam da ćemo u naredna dva do tri dana biti u stanju da ispoštujemo obaveze koje su najboljem interesu Grčke i evrozone", kazao je Cipras.

"Preuzimam punu odgovornost za ono što se dogodilo u proteklih pet meseci i uveravam vas da su Grci u proteklih pet godina uložili ogroman napor. Želimo sporazum koji će podrazumevati kredibilne reforme, uz najmanje moguće recesivne mere, i uz agendu rasta. Naš predlog predviđa restrukturiranje duga, što ne smemo smatrati tabu temom", rekao je on, a prenosi grčka novinska agencija AN.

"Želim da budem jasan, predlozi za restrukturiranje duga neće opteretiti evropske građane. Novac od kreditora nikada nije stizao do grčkih gradjana, već je odlazio na spasavanje evropskih banaka", dodao je Cipras.

Cipras je naveo da je Grčkoj potreban sporazum koji pokazuje da “postoji svetlo na kraju tunela”, koji donosi kredibilne i neohodne reforme.

Kako je naveo, u prethodnih pet godina, reforme su uglavnom bile teret na leđima grčkog naroda.

 “Moramo imati osnove na kojima možemo uspeti i one moraju biti samoodržive”, naveo je Cipras.

Kako je dodao, referendumska odluka grčkog naroda dala je mandate njegovoj vladi da udvostruči napore u pronalaženju socijalno pravednog I ekonomski održivog rešenja.

Manfred Veber: Gospodine Cipras, aplaudiraju vam evropski ekstremisti, okruženi ste pogrešnim prijateljima

To je ražestilo šefa Evropske narodne partije (EPP) Manfreda Vebera, koji je oštro iskritikovao grčkog premijera.

- Gospodine Cipras, aplaudiraju vam evropski ekstremisti. Okruženi ste pogrešnim prijateljima - rekao je Veber.

Nemac se nije zaustavio na tome, već je Aleksisa Ciprasa nazvao lažovom, rekavši da prestane da obmanjuje ljude.

- Ne laži ljude. Otpis duga neće naškoditi bankama, već medicinskim sestrama u Slovačkoj i javnim zvaničnicima u Finskoj - rekao je Veber, aludirajući na zajmove koje su te dve zemlje dale Grčkoj, a od čijeg vraćanja, barem za sada, nema ništa.

- Grčka uništava poverenje koje vlada Evropom. Ukoliko premije Cipras dođe nama, onda bi trebalo da se izvinjava zbog svojih neprimerenih izjava - rekao je Veber.

Nemački konzervativac je potom nastavio sa kritikom.

- Umesto da održavaju referendum, ostale države članice su, za rasliku od vas sprovele potrebne reforme i fiskalnu konsolidaciju koju vi nazivate katastrofalnom - zaključio je Veber.

Nakon njega, reč je preuzeo Gaj Verhofštat, lider liberalne struje u Evropskom parlamentu, koji je upozorio da "Evropa mesečari ka Grexitu", a zatim napao Ciprasa zbog neiznošenja detaljnog predloga.

Gaj Verhofštat: Lično ću doći u Atinu da diskutujemo o planu za izlazak iz krize, šta ću kad volim izazove

- Ovo nije rasprava o tome ko je stariji, kokoška ili jaja.Aleksis Cipras mora da izađe sa jasnim predlogom i planom. Ako treba, lično ću doći u Atinu i diskutovati o tome. Šta ću kad volim izazove - rekao je Verhofštat, dok je premijer Cipras delovao kao da mu je po prvi put neprijatno.

Pre Ciprasa govorili su i predsednik Evropskog saveta Donald Tusk i predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker.

Junker je poručio da grčka vlada ima konačni rok do četvrtka 9. jula ujutru u 8.30 da preda detaljan plan reformi ako želi da izbegne izbacivanje iz evrozone.

Žan Klod Junker: Imamo detaljno razrađen scenario greksita

Do sada nezapamćenim rečnikom Junker je rekao da Evropska komisija ima “detaljno razrađen scenario Greksita. Imamo detaljno razrađen scenario pružanja humanitarne pomoći kako bismo poštivali dostojanstvo grčkog naroda. Imamo i scenario mogućeg dogovora”, rekao je Junker, još jednom optužujući grčkog premijera Ciprasa da nije govorio istinu grčkom narodu uoči referenduma.

- Ja sam rekao prije referenduma da će glas protiv ponuđenog sporazuma oslabiti pregovaračku poziciju Grčke. Večeras je pregovaračka pozicija Grčke bila znatno slabija - rekao je Junker.

Na pitanje zašto su za nedelju sazvali samit svih 28 država EU, a ne samo evrozone, Junker je rekao kako su to učinili zato što nije pošteno misliti da se to pitanje tiče samo evrozone, jer posledice grčke krize osećaju i one države koje nisu u eurozoni.

Donald Tusk: Samo nekoliko dana deli nas od mogućeg crnog scenarija

Donald Tusk, predsednik Evropskog saveta, priznao je da je sada situacija krajnje ozbiljna i da nas samo nekoliko dana deli od mogućeg crnog scenarija.

- Ja sam do sada izbegavao spominjanje rokova. Ali sada zaista mogu reći da je zadnji rok za sporazum kraj sedmice. Neuspeh će značiti najgori mogući scenario, bankrot Grčke i nesolventnost bankovnog sistema - rekao je Tusk i dodao da su “naivni oni koji misle da to neće imati teške posledice najprije za Grčku, ali i šire.

Tusk je rekao da će se u nedjelju najprije nakratko sastati na nivou evrozone, a zatim i na nivou svih 28 država EU, kako bi razmotrili i moguću potrebu za humanitarnom pomoći grčkom narodu. Tusk je rekao da je ovo sada “najozbiljnija situacija u našoj istoriji”.

I nemačka kancelarka Angela Merkel rekla je da nije optimista, ali je zato premijer Grčke Cipras u utorak uvečer nakon samita pokušao ostaviti utisak optimiste. Rekao je da je sastanak bio “pozitivan” i da Grčka nudi verodostojan program reformi, ako zauzvrat dobije odgovarajuće financiranje.

Iako se ne zna tačno što će Grčka predložiti tokom današnjeg dana, poručili su da će tražiti jedan kratkoročni program pomoći kako bi podmirili hitne potrebe, a zatim i drugi srednjoročni program pomoći. U oba slučaja morala bi se ispoštovati procedura.

Iako je rečeno da u ovom trenutku mogućnost reprogramiranja grčkog duga nije na dnevnom redu, i nemačka kancelarka Angela Merkel i predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker rekli su da su i još ranije dali obećanje Grčkoj da će, ukoliko se uspešno budu sprovele reforme, razmotriti mogućnost olakšavanja dužničkog tereta.

Junker je rekao da je takođe pripremljen potpuni plan za izlazak Grčke iz evrozone ako ne bude drugog rešenja, uz plan humanitarne pomoći za grčko stanovništvo.

U nedelju će se održati samit, ne samo evrozone, već i svih 28 država EU, uključujući i Hrvatsku i druge države koje nisu u evrozoni.

Rusija nije u poziciji da pomogne

Čelnik druge po velični ruske banke VTB Andrej Kostin kaže da Rusija nije u poziciji da pomogne u rešavanju grčke dužničke krize, prenosi Rojters.

"Evropa je napravila taj problem i treba sama da ga reši. Ne mislim da je Rusija u situaciji da pomogne", rekao je Kostin na marginama samita BRIKS-a, koji se održava u ruskom gradu Ufi.

ECB ne povećava pomoć grčkim bankama

Evropska centralna banka (ECB) odlučlila je da ne poveća količninu kredita koje grčke banke mogu povući.

Zvaničnik ECB-a, koji je tražio da ne bude imenovan zato što odluka još nije objavljena, rekao je da je pomoć za hitno finansiranje likvidnosti (ELA) bankama u Grčkoj ostala nepromenjena.

(Blic-B92-RTS)    

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner