Početna strana > Hronika > Enver Hodžaj: Srbija mora da prestane da podržava paravojne formacije na severu Kosova
Hronika

Enver Hodžaj: Srbija mora da prestane da podržava paravojne formacije na severu Kosova

PDF Štampa El. pošta
utorak, 30. avgust 2011.

Njujork –„ Šef kosovske diplomatije“ Enver Hodžaj rekao je u Njujorku da Srbija mora da rasformira paralelne strukture na Kosovu.

Hodžaj je još jednom istakao da nema povratka na situaciju od pre 25. jula.

"Neki od najvećih problema na Kosovu imaju veze sa tim da Srbija ne samo da podržava kriminalne strukture na Kosovu, već aktivno zabranjuje integraciju kosovskih Srba", rekao je Hodžaj na sednici Saveta bezbednosti UN.

On je istakao da su predlozi o podeli Kosova koji se čuju iz Beograda "veoma opasni, jer otvaraju mogućnost za etničke podele u svim zemljama bivše Jugoslavije".

"Srbija nema pravo da finansira i podržava sopstvene paravojne nelegalne formacije na severu Kosova. To mora da se prekine, jer je u suprotnosti sa rezolucijom 1244, Ahtisarijevim planom i međunarodnim pravom", poručio je Hodžaj.

"Severna Mitrovica, Leposavić i Zubin Potok nikada nisu imali prave izbore i to je jedini deo Evrope gde kriminalci drže stanovnike kao taoce zbog svojih ekstremističkih interesa... To je raj za razne švercere, gde kriminalci zarađuju novac, a građani žive veoma loše... i mi se borimo protiv toga", dodao je on.

Hodžaj je rekao da je „kosovska policija“ 25. jula, kada je pokušala da preuzme administrativne prelaze sa centralnom Srbijom Brnjak i Jarinje, izvršila "akciju na profesionalan način".

„Šef kosovske diplomatije“ je istakao da“ kosovska policija“ nije koristila silu, već je, prema njegovim rečima to činila srpska vlada, čiji članovi su više puta ušli ilegalno na Kosovo i, kako je rekao, "podbunjivali ljude koji su postavili ilegalne barikade".

"To što se desilo je najveći izazov stabilnosti u regionu u poslednjih nekoliko godina... Mi nećemo koristiti silu niti moramo, ali ćemo korisiti svoju odlučnost", poručio je Hodžaj.

On je istakao da je Kosovo posvećeno regionalnoj saradnji, što je i uslovilo "da dođe do prvih sporazuma sa Srbijom u tehničkom dijalogu".

"Cilj dijaloga je da se poboljša svakodnevni život građana, da se obe zemlje spreme za evropsku budućnost", ukazao je Hodžaj.

On je ponovo otpužio srpsku delegaciju u pregovorima sa Prištinom da je odbila da učestvuje na sastanku u julu, gde je trebalo da se razgovara o carinskim pečatima.

"Zbog toga smo bili primorani, sa žaljenjem, da primenimo mere reciprociteta sa Srbijom. To nas je takođe primoralo, ali bez žaljenja, da preuzmemo kontrolu nad graničnim prelazima", naveo je Hodžaj i dodao da su „kosovske vlasti“ želele da "povećaju mere reciprociteta u trgovini kada su iscrpljene sve mogućnosti pregovora, a ne da uznemire stanovništvo".

On je naveo da je Kosovo slobodna zemlja za sve njegove stanovnike.

"Mi na severu ne želimo da uspostavimo nikakvu drugu vladavinu osim vladavine prava", rekao je šef kosovske diplomatije.

Osvrnuvši se na istragu o navodima o trgovini organima na Kosovu i u Albaniji 1999. iz izveštaja Dika Martija, on je rekao da je Priština "najzainteresovanija strana da se razjasne te optužbe" i dodao da mu je "drago što je sastavljen tim za istragu".

On je zaključio da je došlo do napretka na Kosovu na svim poljima, i istakao da je "strateški nacionalni interes kosovske vlade da Kosovo postane član EU i UN".

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner