четвртак, 18. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Емануел Жиофре: Признавање независност Косова није предуслов за пријем Србије у ЕУ. Циљ је пуна нормализација односа Београда и Приштине коз свеобухватан и правнообавезујући споразум
Хроника

Емануел Жиофре: Признавање независност Косова није предуслов за пријем Србије у ЕУ. Циљ је пуна нормализација односа Београда и Приштине коз свеобухватан и правнообавезујући споразум

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. мај 2024.

 Свесни смо да би Европска унија пријемом Западног Балкана заокружила своје границе и умањила утицај Русије и Кине, али мора постојати капацитет да се издржи тај притисак, изјавио је за НИН шеф Делегације ЕУ у Србији Емануел Жиофре.

Жиофре је нагласио да Европска унија јасно иде ка проширењу и жели Србију у својој породици, али то је процес који има своја правила и та правила се морају поштовати.

Србија је значајно напредовала у процесу реформи, али постоје ствари, међу којима је једна од кључних нормализација односа са Приштином, које још морају да се ураде до пријема у породицу ЕУ, констатовао је Емануел Жиофре.

Жиофре понавља да независност Косова није предуслов за пријем Србије у ЕУ, већ је као циљ постављена пуна нормализација односа Београда и Приштине коз свеобухватан и правнообавезујући споразум.

Он је навео да би Делегација ЕУ желела да види више информација које Влада Србије пружа грађанима о предности чланства у ЕУ, као и предностима држава кандидата за чланство – безвизни режим, смањивање накнада за роминг, снажна сарадња у науци, инвестиције из ЕУ.

Према речима Жиофреа, процес европских интеграција тражи допринос различитих актера јер то не може да учини само власт, иако је Влада Србије посебан партнер који реализује активности које финансира ЕУ.

Имамо интензивну сарадњу са Владом и парламентом, али морам да разговарам и са политичарима који су сада у опозицији, онима који су заинтересовани да се ангажују са ЕУ, рекао је Жиофре.

Знам да подршка грађана Србије пријему у ЕУ опада, али уверен сам, да ће, кад тај дан за пријем буде дошао, велика већина бити за, истакао је Жиофре.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер