Početna strana > Hronika > Elmar Brok: Odnosi sa Kosovom ostaće nemački uslov za pridruživanje Srbije EU
Hronika

Elmar Brok: Odnosi sa Kosovom ostaće nemački uslov za pridruživanje Srbije EU

PDF Štampa El. pošta
subota, 10. decembar 2011.

Brisel – Nemačka je insistirala na napretku u saradnji Beograda i Prištine, jer ne želi da se Evropskoj uniji ponovi „neki novi podeljeni Kipar” sa nejasnim granicama, kaže nemački evroparlamentarac Elmar Brok iz Hrišćansko demokratske unije Angele Merkel. Za „Politiku” ovaj uticajni nemački političar je rekao da je on bio za to da se Srbiji na jučerašnjem samitu EU da status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, ali da je većina u njegovoj stranci smatrala da je još rano.

„Srbija će morati da reši problem sa Kosovom, odnosno nedefinisanost njene granice i regionalne saradnje. Kriterijumi jesu stroži, jer Evropska unija ne želi da joj se dogodi da dobije ’neki novi Kipar’. I kriterijumi za pristupanje Hrvatske bili su stroži, jer nismo želeli da nam se ponovi ’neka nova Rumunija i Bugarska’ sa nerešenim problemom korupcije”, kazao je Brok. „Odnosi sa Kosovom će ostati nemački uslov za pridruživanje Srbije. Srbija će morati da odredi granicu sa Kosovom”.

Na komentar da je Srbija još daleko od članstva u EU, Brok je kazao da će pitanje Kosova biti uslov od kojeg Nemačka neće odustati, budući da zna iskustva dve Nemačke koja se mogu primeniti na Srbiju i Kosovo.

Brok priznaje da će jučerašnja odluka najverovatnije uticati na političku situaciju u Srbiji, kojoj uskoro predstoje parlamentarni izbori.

„Baš zbog toga što će ova odluka verovatno dovesti do porasta nacionalizma i evroskepticizma u Srbiji, bio sam za to da se sada Srbiji da kandidatura”, rekao je Brok.

„Politikin” diplomatski izvor u Savetu EU kazao je da jučerašnja odluka lidera EU uopšte nije loša kako se to možda čini iz Beograda. Prema rečima ovog sagovornika, koji je insistirao na anonimnosti, odluka je mogla biti gora, odnosno bilo je moguće da Evropski savet oceni da Beograd ne doprinosi regionalnoj stabilnosti.

„Mislim da je ova odluka veoma dobra, jer se pozdravlja doprinos Beograda saradnji sa Prištinom, pri čemu se određuje poprilično kratak rok za sledeću procenu stanja. Za samo manje od dva meseca Savet ministara će odlučivati o davanju kandidature Srbiji i to je, po meni, veoma pozitivan rezultat samita”, kazao je ovaj izvor.

Prema rečima urednice spoljnopolitičke rubrike bečkog dnevnika „Standard” Adelhaj Velfl, očigledno je da će budući koraci u evropskim integracijama zavisiti od stepena do kojeg će Beograd moći da „upravlja” Srbima na Kosovu.

„Totalno je apsurdno da Srbija, sa jedne strane, treba da napusti ’paralelne institucije’, a s druge strane, da upravlja Srbima na severu Kosova, što znači da mora da se umeša. Osim toga, postoji dosta konfuzije oko faktičke sposobnosti Srbije da uradi obe stvari. Smatram da oni koji treba da preuzmu odgovornost ne shvataju da vreme brzo prolazi i da ceo proces postaje rizičan”, kazala je za „Politiku” Velflova.

Ona je ocenila da, s pragmatične tačke gledišta, nije toliko važno da li je Srbija dobila status kandidata juče ili za nekoliko meseci, ali da je, sa simboličko-političkog gledišta, nedavanje kandidature loše ne samo za Srbiju već i za ceo region.

„To je znak ’stop’ za proces proširenja. I to povećava strahovanja da će građani Srbije biti još razočaraniji kao i da će se smanjiti njihovo poverenje u EU. S druge strane, ova situacija pokazuje da moraju da budu pronađena veoma jasna i održiva rešenja za sever Kosova koja će zadovoljiti Evropsku uniju. I ovo je prilika da se bude odbačen iracionalni osećaj žrtve i da se bliže sagleda šta se dešavalo osamdesetih i devedesetih godina. U debati o severu Kosova i odnosima Beograda i Prištine ovo je deo analize koji nedostaje”, smatra Velflova.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner