Početna strana > Hronika > Edvard Ferguson: Sledeće godine obeležavaju se 30-godišnjice sporazuma u Dejtonu, genocida u Srebrenici i akcije Oluja.Važno je da zemlje u regionu nađu zajednički jezik
Hronika

Edvard Ferguson: Sledeće godine obeležavaju se 30-godišnjice sporazuma u Dejtonu, genocida u Srebrenici i akcije Oluja.Važno je da zemlje u regionu nađu zajednički jezik

PDF Štampa El. pošta
utorak, 05. novembar 2024.

 Britanski ambasador Edvard Ferguson izjavio je danas u Beogradu da je Zapadnom Balkanu potrebno više ekonomije, a manje politike.

„Berlinski proces je uvek bio usredsređen na vrlo konkretne ciljeve. Kad sam bio (ambasador) u Sarajevu puno vremena smo proveli fokusirani na izgradnju autoputeva. Nadamo se da će zemlje Zapadnog Balkana brzo ući u jedinstveni platni sistem“, rekao je on na panelu „Osvrt na dostignuća i perspektive Berlinskog procesa“.

Panel je održan u okviru konferencije „Beogradski spoljnopolitički dijalozi“.

Ferguson je istakao u proteklih šest godina nije bilo napretka u tri sporazuma koja se tiču pitanja regionalne saradnje i dobrosusedskih odnosa, nestalih osobe i ratnih zločina.

Naveo je da se sledeće godine obeležavaju 30-godišnjice sporazuma u Dejtonu, genocida u Srebrenici i akcije Oluja, zbog čega je važno da zemlje u regionu nađu zajednički jezik kako bi mogle da napreduju.

Još je istakao da Berlinski proces pomaže evrointegracije regiona te da je fokus na praktičnim stvarima koje za cilj imaju da unaprede živote građana.

Nemačka ambasadorka Anke Konrad izjavila je da je put ka članstvu u EU je „veoma izazovan proces“.

„Zato podržavamo Berlinski proces koji to olakšava i radujemo se periodu od narednih 10 godina jer i mi želimo da zb udje u EU mnogo brže“, rekla je ona.

Istakla je da Berlinski proces, pak, nije zamena za članstvo u EU, već način da saradnjom zemalja kandidata u različitim oblastima i uz podršku država članica EU ubrzaju svoje reforme, sarađuju i ubrzaju evropski put.

Konrad je rekla da su pitanja iz prošlosti još otvorena oko kojih nema konsenzusa, te da je pitanje koliko ima volje da se o tome razgovara.

„Potrebno je vreme, potrebno je da društvo sazri za nešto tako i spremnost da se oprosti“, rekla je i dodala da ne treba brisati prošlost, ali da se treba zajedno sećati šta se dogodilo te da se sarađuje ka zajedničkom cilju.

(Beta)