петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Едвард Фергусон: Следеће године обележавају се 30-годишњице споразума у Дејтону, геноцида у Сребреници и акције Олуја.Важно је да земље у региону нађу заједнички језик
Хроника

Едвард Фергусон: Следеће године обележавају се 30-годишњице споразума у Дејтону, геноцида у Сребреници и акције Олуја.Важно је да земље у региону нађу заједнички језик

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 05. новембар 2024.

 Британски амбасадор Едвард Фергусон изјавио је данас у Београду да је Западном Балкану потребно више економије, а мање политике.

„Берлински процес је увек био усредсређен на врло конкретне циљеве. Кад сам био (амбасадор) у Сарајеву пуно времена смо провели фокусирани на изградњу аутопутева. Надамо се да ће земље Западног Балкана брзо ући у јединствени платни систем“, рекао је он на панелу „Осврт на достигнућа и перспективе Берлинског процеса“.

Панел је одржан у оквиру конференције „Београдски спољнополитички дијалози“.

Фергусон је истакао у протеклих шест година није било напретка у три споразума која се тичу питања регионалне сарадње и добросуседских односа, несталих особе и ратних злочина.

Навео је да се следеће године обележавају 30-годишњице споразума у Дејтону, геноцида у Сребреници и акције Олуја, због чега је важно да земље у региону нађу заједнички језик како би могле да напредују.

Још је истакао да Берлински процес помаже евроинтеграције региона те да је фокус на практичним стварима које за циљ имају да унапреде животе грађана.

Немачка амбасадорка Анке Конрад изјавила је да је пут ка чланству у ЕУ је „веома изазован процес“.

„Зато подржавамо Берлински процес који то олакшава и радујемо се периоду од наредних 10 година јер и ми желимо да зб удје у ЕУ много брже“, рекла је она.

Истакла је да Берлински процес, пак, није замена за чланство у ЕУ, већ начин да сарадњом земаља кандидата у различитим областима и уз подршку држава чланица ЕУ убрзају своје реформе, сарађују и убрзају европски пут.

Конрад је рекла да су питања из прошлости још отворена око којих нема консензуса, те да је питање колико има воље да се о томе разговара.

„Потребно је време, потребно је да друштво сазри за нешто тако и спремност да се опрости“, рекла је и додала да не треба брисати прошлост, али да се треба заједно сећати шта се догодило те да се сарађује ка заједничком циљу.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер