недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Едита Тахири: Србија треба да прихвати реалност
Хроника

Едита Тахири: Србија треба да прихвати реалност

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 27. септембар 2011.

На северу Косова потребно је применити план који је већ договорен са представницима Београда и за који је надлежан Еулекс и поново успоставити владавину права. Кфор неће дозволити акције које су у супротности са међународним правом. Верујем да људи на северу Косова треба да поштују закон и да је у њиховом најбољем интересу имплементација Ахтисаријевог плана коме је посвећена „Влада Косова“ - рекла је за “Блиц” Едита Тахири на молбу да прокоментарише данашње догађаје у којима је тешко повређено шесторо Срба.

Зашто одбијате да са Бориславом Стефановићем разговарате о проблемима који су настали око примене царинског печата?

- Наша позиција је веома јасна јер према Цефта споразуму свака држава дужна да примени споразум о слободној трговини и ту нема о чему да се преговара. Ми ћемо наставити да учвршћујемо владавину права и ред на северу и, наравно, у складу са тим смо већ успоставили власт на северној граници. Све је договорено са партнерима из УН, ЕУ, Еулекс и Кфора.

Шта ће бити ваша позиција у преговорима са Београдом кад је у питању регионално представљање Косова?

- Потребно је да се у регионалној сарадњу уклоне све препреке. Верујемо да је за побољшање суседске сарадње, која је од велике важности за прикључење региона ЕУ, потробно да се уклоне све препреке, а кад је реч о Приштини, потребно је да Србија уклони препреке које је поставила пред Косово, спречавајући учешће на регионалним скуповима.

Да ли би за Приштину било прихватљиво неко од решења у коме би се уз име Косова додао неки “асиметричан” назив попут Еулекса или одреднице 1244?

- Дијалог у Бриселу треба да допринесе будућим бољим односима Србије и Косова, али и бољим односима у региону. Постоје јасни Копенхашки услови и Косово је опредељено да их испуни. Кад је у питању сарадња у региону, Србија треба да прихвати реалност, а то је да Југославија више не постоји и да уместо тога постоји седам независних држава. Све државе осим Србије признају независност Косова које има одличне односе са свим суседним земљама. Косово жели да има добре суседске односе са Србијом.

Значи нема договора око имена?

- Међународна заједница жели такође да види да Србија прихвата реалност и од наших међународних партнера морам да цитирам канцеларку Ангелу Меркел која је јасно рекла Србији да мора да укине паралелне институције на северу Косова ако жели да добије статус кандидата у ЕУ. Међународни партнери очекују да Београд буде конструктиван у дијалогу. Приштина све ради да без одлагања примени све међународне стандарде и очекује од Београда да такође без одлагања и на ефикасан начин примени све што је договорено током преговора у Бриселу.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер