петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џон Мекол: Одсуство сарадње ЕУ и НАТО представља проблем на Косову
Хроника

Џон Мекол: Одсуство сарадње ЕУ и НАТО представља проблем на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. март 2009.

Одсуство формалног споразума о сарадњи НАТО и ЕУ ствара низ практичних проблема у координацији, што потврђују примери Косова и Авганистана, оценио је заменик главнокомандујћег снага НАТО за Европу, британски генерал Џон Мекол.

Заменик главнокомандујћег снага НАТО за Европу, британски генерал Џон Мекол, оценио је да одсуство формалног споразума о сарадњи НАТО и Европске уније ствара низ практичних проблема у координацији, што потврђују примери Косова и Авганистана.

Обраћајући се присутнима на скупу организованом под покровитељством Европске комисије и америчког невладиног Савета за спољнополитике односе у Вашингтону, генерал је подсетио да НАТО и Европска унија раде у истом оперативном простору на Косову и у Авганистану али обављајући одвојене функције.

"У оба случаја НАТО игра војно-безбедносну улогу, док Европска унија води цивилну управу и обавља полицијске задатке", рекао је Мекол напомињући да би било логично да НАТО и ЕУ координирају своје задатке, али да је " таква сарадња готово немогућа".

НАТО не може да прослеђује безбедносне информације Европској унији, што кочи израду процедуре према којој би две организације могле да ускладе рад у подручју у коме се налазе, указао је Мекол, пренео је Глас Америке.

"Узмимо за пример Косово. У случају избијања демонстрација, требало би прво да реагује косовска полиција. Ако би дошло до ескалације била би потребна интервенција ЕУЛЕКСА, док КФОР наступа у случају да немири измакну контроли", рекао је Мекол.

Међутим, о томе не постоји никакав званичан аранжман између ЕУЛЕКСА и КФОР-а, објаснио је британски генерал.

"Њихова заједничка акција зависи од добрих односа НАТО и европских команданата на терену, који се договарају на неформалним састанцима, без дневног реда и вођења записника".

Према Меколу, НАТО и Европска унија годинама говоре о потреби унапређења сарадње, али без већег резултата.

Генерал сматра да је један од проблема који ометају договор и то што многи те две организације не сматрају комплементарним, а тешкоће, како је додао, стварају и напети односи између Турске, која је у НАТО-у, али не и у ЕУ, и Кипра, који није члан алијансе, али је Република Кипар (грчки део тог острва) члан ЕУ, додао је Мекол.

Као резултат тога ЕУ је уместо свеоубхватног споразума у Авганистану била принуђена да потписује појединачне споразуме са 14 земаља које учествују у раду тимова НАТО-а за реконструкцију, при чему није успела да склопи све потребне споразуме ни после 18-месечних преговора, навео је Мекол.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер