Početna strana > Hronika > DŽon Mekejn: Srbija je mnogo napredovala pod vladom Aleksandra Vučića; Moramo zajedno da se odupremo Putinovom pritisku
Hronika

DŽon Mekejn: Srbija je mnogo napredovala pod vladom Aleksandra Vučića; Moramo zajedno da se odupremo Putinovom pritisku

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 10. mart 2016.

„Srbija je od perioda sukoba na prostoru bivše Jugoslavije napredovala, posebno poslednjih godina pod vladom aktuelnog premijera Aleksandra Vučića“, izjavio je američki senator DŽon Mekejn koji smatra da SAD zvaničnom Beogradu „mogu da pruže pomoć u ekonomskom razvoju i na putu evropskih integracija“.

U intervjuu Glasu Amerike Mekejn kaže da Srbija takođe ulaže napore u održavanje mirnijih odnosa sa susedima na Balkanu, tako da je "daleko dogurala u poslednjih 10 do 15 godina, naročito pod aktuelnim premijerom".

Ocenivši da su odnosi SAD i Srbije "značajno poboljšani", Mekejn kaže da je Srbiji verovatno potrebna veća pomoć u svetlu izbegličke krize s kojom se suočava.

Potrebno je, dodao je, da se dalje integriše u evropsku zajednicu, ali, kada se uzme u obzir celokupni Balkan, može se reći da je od perioda sukoba, Srbija napredovala, posebno poslednjih godina.

Upitan kakvu pomoć Srbija može da očekuje od SAD, kada je reč o rešavanju problema priliva izbeglica, Mekejn kaže da SAD Srbiji mogu da pomognu u tome, ali i da joj pruže ekonomsku razvoju pomoć, te da, kako je rekao, zajedno sa Evropljanima olakšamo njenu integraciju u Evropsku uniju.

„Mi samo želimo da Srbija postane zemlja održive demokratije, dok Rusija hoće dominantan uticaj“

Upitan da li je održiva pozicija Srbije da održi neutralnost i da nastavi da balansira između Zapada i Rusije, te da može da ima sporazume i sa NATO-om i sa Moskvom, Mekejn kaže da smatra da se Vučić odupire ruskom pritisku.

"Ruski pritisak je različit od američkog. Mi ne želimo ništa od Srbije, samo hoćemo da postane zemlja održive demokratije, dok Rusija želi da ima dominantan uticaj, što znatno otežava stvari", kaže Mekejn.

Dodaje da razume da je pritisak Rusije veoma veliki, te da premijer Srbije mora da bude oprezan.

„Putin vrši pritisak na Srbiju kroz medije i propagandu, Srbija i SAD će morati zajedno da se suprotstave tome“

A na pitanje da li Srbija može da ostane neutralna, Mekejn kaže da će to, u mnogome, imati veze sa "akcijama Vladimira Putina".

"Veliki deo pritiska, koji Putin vrši na Srbiju, je povezan sa medijima, informacijama, propagandom. Moraćemo tome da se suprostavimo, i Srbija i Sjedinjene Države", smatra Mekejn koji misli da u Srbiji, uopšte, postoji dobro mišljenje o Amerikancima.

Mekejn, naime, ističe da i dalje postoji određeno ogorčenje zbog sukoba, ali se može reći da je Srbija danas u daleko boljoj situaciji nego što je bila tada, te da srpski narod treba da zna da mu SAD pomažu i da je ekonomiji Srbije potrebna pomoć.

„SAD su morale vojno da intervenišu i zbace Asada sa vlasti“

Govoreći o rešenju problema migrantske krize, senator navodi da nije siguran koliko dobro SAD mogu da reše to pitanje jer je ono, kako smatra, ono više evropsko.

SAD bi, kaže, mogle da pomognu više u humanitarnom i drugim aspektima kada je o migrantskoj krizi reč.

"Da su Sjedinjene Države uklonile Bašara el-Asada s vlasti i održale kontrolu nad situacijom u Iraku, ne bismo se suočavali sa aktuelnom izbjegličkom krizom. Zbog toga Sjedinjene Države imaju obavezu da pomognu koliko god je to moguće, kada je reč o posledicama naših neuspeha", kaže senator.

(Tanjug)

Mekejn 1999: Potreban je masovni napad na Srbiju, u kome nijedna infrastrukturna meta ne sme biti izuzetak – fabrike, škole, bolnice...

"Srbija je postigla veliki napredak i ima snažnog lidera, premijera Vučića“, rekao je DŽon Mekejn, poznat po zastupanju imperijalističkog kursa prema Rusiji i Bliskom istoku. Čim vlast neke zemlje po bilo kom pitanju odstupi od američkih interesa, Mekejn je proglašava za "pretnju po globalnu bezbednost" i poziva na rušenje te vlasti. Zbog dobrih odnosa sa Rusijom, na udaru Mekejna se nedavno našao mađarski premijer Viktor Orban.

Mekejn je uvek imao ekstremne imperijalističke stavove, a 1999. je podržao odluku Bila Klintona da se bombarduje Srbije, pozivajući da se bombarduju i civilni objekti kao što su škole, bolnice, prodavnice...

Sajt “Američki konzervativac” prenosi da je Mekejn tada upozorio američku javnost da “SAD rizikuju da izgube rat sa srpskom vojskom i njihovom zastarelom opremom”.

- Rizikujemo ukoliko ne sprovedemo masovni, strateški i održivi vazdušni napad. Nijedan infrastrukturna meta ne bi trebalo da bude izuzetak - fabrike, vodovodne mreže, škole, bolnice, prodavnice, bilo šta. Da, “svi mi žalimo zbog civilnih žrtava kao i naših gubitaka, ali one su neizbežne”, govorio je Mekejn o bombardovanju Srbije, a prenosi “Američki konzervativac”.

(NSPM)