Početna strana > Hronika > DŽim Jong Kim na čelu Svetske banke
Hronika

DŽim Jong Kim na čelu Svetske banke

PDF Štampa El. pošta
utorak, 17. april 2012.

VAŠINGTON – Predsednik Dartmut koledža DŽim Jong Kim izabran je za predsednika Svetske banke, čime je nastavljena tradicija da na čelu te razvojne agencije, u koju je učlanjeno 187 država, bude Amerikanac.

Kima je za tu funkciju u martu predložio predsednik SAD barak Obama i to je bilo veliko iznenađenje, jer se radi o poznatom lekaru, koji se istakao u lečenju side i tuberkuloze u nerazvijenim zemljama.

Dosadašnji predsednici Svetske banke bili su političari, pravnici ili ekonomisti.

Kim je danas dobio podršku 25 članova Izvršnog odbora Svetske banke, a na toj funkciji zamenio je Roberta Zelika, kome je istekao mandat.

Od formiranja Svetske banke 1946. godine svi njeni predsednici bili su Amerikanci, što je deo dogovora SAD i evropskih zemalja, koje postavljaju direktora Međunarodnog monetarnog fonda.

(Fonet)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner