Početna strana > Hronika > DŽerard Galuči: Priština želi sever, a ne pregovore o severu Kosova
Hronika

DŽerard Galuči: Priština želi sever, a ne pregovore o severu Kosova

PDF Štampa El. pošta
utorak, 22. maj 2012.

BEOGRAD - Priština ne želi pregovore o severu Kosova i provocira kosovske Srbe na nasilje kako bi imala opravdanje za nove represije, ocenio je danas američki diplomata i bivši regionalni predstavnik UN u Kosovskoj Mitrovici DŽerard Galuči.

Kosovski Albanci "ne žele pregovore o severu, oni samo žele sever", a dokaz za to je nedavno hapšenje srpskog službenika UNMIK-a, što je očigledno bilo politička odluka, naveo je Galuči u tekstu objavljenom na sajtu organizacije "Transkonflikt". "Stoga, kako bi otklonili mogućnost da budu primorani da prihvate kompromis, oni će provocirati tamošnje Srbe kako bi ovi odbili svaki dogovor s njima", smatra on.

Priština, prema Galučijevom mišljenju, želi da na severu Kosova nametne vladavinu svojih zakona, čime bi opravdala "povratak" Albanaca i, posledično, totalno proterivanje Srba. "Oni su očekivali da će međunarodna zajednica to uraditi umesto njih; najpre UNMIK, onda Međunarodna civilna kancelarija i Euleks. Pošto to nije uspelo, od jula 2011. godine počeli su s konstantnim provokacijama", piše u Galuči u analitičkom tekstu.

On dodaje da međunarodna zajednica sada primorava Prištinu da pregovara sa Srbima na severu Kosova. "Stoga, oni provociraju Srbe, bilo da pribegnu nasilju koje bi im poslužilo kao opravdanje za novu represiju, bilo da ojačaju pozicije onih Srba koji se protive razgovorima", navodi Galuči.

Priština, smatra on, ne namerava da prihvati dogovor, postignut dijalogom, koji bi obezbedio da sever ostane u sastavu Kosova, ali sa samoupravom i snažnim vezama sa Srbijom. "A njihovi međunarodni zaštitnici - Kvinta - izgleda da nemaju volje da im to nametnu", navodi Galuči, primećujući da Euleks ne može čak ni da spreči kosovsku policiju da deluje kao "odred za etničko čišćenje".

Kvinta, dodaje on, dozvoljava kosovskim Albancima da iznose skoro neprikrivene pretnje da će destabilizovati region - uključujući incidente na jugu Srbije i u Makedoniji - ako ne bude sve po njihovom. Galuči zaključuje da "samo veoma snažan pritisak SAD i EU, zajedno sa stvarnom mirotvornom misijom Kfora, Euleksa i UNMIK-a duž Ibra, pružaju stabilnu alternativu za povratak Srba na sever".

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner