петак, 29. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џејмс Хупер: Вучић и Тачи постигли договор о демаркацији границе и малу размену територија, Немачка одбацила тај план, Макрон има задатак да утврди могућности обнављања дијалога
Хроника

Џејмс Хупер: Вучић и Тачи постигли договор о демаркацији границе и малу размену територија, Немачка одбацила тај план, Макрон има задатак да утврди могућности обнављања дијалога

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 13. јул 2019.

 Александар Вучић и Хашим Тачи постигли су договор, који је Немачка одбацила, а француски председник Емануел Макрон сада има има извиђачки задатак да утврди могућности обнављања српско-косовског дијалога, рекао је за Глас Америке Џејмс Хупер, дугогодишњи балканолог и бивши високорангирани амерички дипломата.

Хупер је истакао да Макрон долази у Београд на иницијативу немачке канцеларке Ангеле Меркел, која је, како каже, блокирала споразум, који су две стране практично договориле.

"У свему овоме догодило се нешто невероватно, српски и косовски лидери постигли су концепт, који се односио на демаркацију границе, што је укључивало и релативно малу размену територија, а то нису прихватили Европљани", рекао је Хупер.

Према његовим речима, двојица лидера су у приличној мери дошли до договора, али су га Европљани одбацили, а понајвише Немачка, чији је став пресудан. За њега је невероватно да је свеобухватни договор одбачен, а да није понуђена никакво алтернативно решење.

"Потом је немачка канцеларка Ангела Меркел оставила Макрону да види да ли постоји начин да разбијени договор може да се замени неком врстом процеса, који би довео до новог договора", рекао је Хупер.

Амерички стручњак додаје да је Немачка де факто координисала са косовским премијером Рамушом Харадинајем, који је "блокирао договор на Косову играјући на националистичку карту", док је "канцеларка Меркел блокирала договор унутар Европске уније, на недавном самиту Западног Балкана у Берлину".

"Обавила је прилично мучан разговор са Александром Вучићем и мислим да је то био крај тог договора у који су и Тачи и Вучић уложили много труда. Уверен сам да је договор био остварен, да би то знатно допринело бржем уласку Србије у Европску унију, као што верујем да би и Косово лакше добило чланство у Уједињеним нацијама”, рекао је Хупер.

Дебакл у Берлину значи и могући крај постизања свеобухватног договора у начелу, сматра Хупер. Он такође тврди да не постоји алтернатива свеобухватном договору, који по својој природи изискује територијално прилагођавање, што Меркел одбија као део решења, преноси Глас Америке.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер