недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џефри Ховенијер: ЗСО да буде у складу са Уставом Косова и без извршних овлашћења. Приштина да предложи кредибилну визију
Хроника

Џефри Ховенијер: ЗСО да буде у складу са Уставом Косова и без извршних овлашћења. Приштина да предложи кредибилну визију

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 05. октобар 2023.

Формирање Заједнице српских општина је обавеза коју Косово мора да испуни. Ово тело треба да буде у складу са косовским уставом, односно у складу са одлуком косовског Уставног суда из 2016. године и не сме да има извршна овлашћења, казао је амерички амбасадор у Приштини, Џефри Ховенијер. Прецизира да је у току рад са косовском владом, како би предложила „кредибилну визију“.

Српска заједница на Косову је „суштински, есенцијални, интегрални део Косова“, а Срби ће на Северу као и другим крајевима Косова остати високи приоритет за Сједињене Државе, казао је данас амерички амбасадор у Приштини у разговору са представницима више медија, међу којима је био и новинар КоССев портала.

“Сједињене Државе су подржале Косово као суверену, независну земљу. Та подршка је, наравно, заснована на схватању да би она била демократска и мултиетничка. И ми смо током година много напора уложили да унапредимо мултиетнички карактер земље…“, рекао је овај амбасадор.

Ховенијер поручује да је неопходно одговорити на забринутости српске заједнице, а са друге стране, Србе позива да да се „помире“ са тим да живе на Косову.

„Желимо да српска заједница на Косову живи у условима безбедности и достојанства. Верујемо да треба да се помире и прихвате чињеницу да живе на Косову. Ми Косово не видимо као део Србије. Знамо где се налази међународна граница између две земље. Из перспективе америчке политике, у питању су две одвојене земље. Али такође мислимо да је веома важно да се одговори на забринутости српске заједнице на Косову“, казао је.

У том контексту указује на неопходност формирања Заједнице српских општина

Наглашава да је још од Ахтисарија било познато да су неопходни посебни аранжмани за српску заједницу.

„И то је такође део нашег рада, који и даље траје – рад са Владом Косова, да предложи кредибилну визију како би функционисала Заједница општина са српском већином“, казао је Ховенијер.

Он прецизира да би ЗСО требало да буде у складу са косовским уставом, односно у складу са одлуком косовског Уставног суда из 2016. године и без извршних овлашћења.

„Одбијамо сваки покушај да се сугерише да би требало да има извршне надлежности. Мислим да смо прилично јасно представили свој став у ауторском тексту од 30. јануара који су написали наш саветник у Стејт департменту, Дерек Шоле, и заменик помоћника секретара Ескобар. Али са таквом врстом заштитних ограда или ограничења на делу, верујемо да је заиста важно да се иде напред, јер разумемо да је ово и важан сигнал за српску заједницу, али и додатни аранжман за српску заједницу који им омогућава да координисано остварују права која имају, овлашћења које поседују локалне власти, тако да нам је ово приоритет“, навео је.

Косовска председница недавно је предложила да се статут за ЗСО осмисли у координацији Приштине и Вашингтона. Упитан о овом предлогу, Ховенијер је казао да ће САД да поздраве све што Косово учини да изнесе „кредибилан и разуман предлог о Заједници општина са српском већином“.

„Питање са ким тачно ће Влада Косова да сарађује у томе и какав аранжман ће то бити – мислим да је то мање важно. Увек смо били спремни да дамо савете Влади Косова. То остаје тако. Ипак, на крају крајева, ово ће бити део дијалога под посредством ЕУ и то не не сме да се изгуби из вида“, казао је.

Подсећа да је формирање ЗСО уједно једна од преузетих обавеза Приштине у оквиру дијалога, те подцртава да је реч о обавези коју Косово мора да испуни.

„Било је то 2013. године, зар не? А новији Основни споразум такође обухвата признање да све претходне обавезе морају бити испуњене. Дакле, опет, према Основном споразуму закљученом раније ове године, ово је обавеза коју Косово треба да испуни. Дакле, на крају ће ово бити део дијалога под посредством ЕУ, али ако Косово жели да се консултује са нама или другима о томе како најбоље да изнесе нешто што ће функционисати, спремни смо да дамо тај савет“, поновио је амерички амбасадор у Приштини.

(КоССеВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер