четвртак, 29. август 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дубравка Ђедовић Хандановић: Неистина да ће Србија увозити нуклеарни отпад из Француске, то није могуће
Хроника

Дубравка Ђедовић Хандановић: Неистина да ће Србија увозити нуклеарни отпад из Француске, то није могуће

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 29. август 2024.

 Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић рекла је да је посета председника Француске Емануела Макрона Србији важна због дијалога са том земљом о дугорочној сарадњи у обезбеђивању енергетске сигурности.

„Председник Србије Александар Вучић разговараће са председником Француске Емануелом Макроном о енергетској сарадњи и дугорочном обезбеђивању енергетске сигурности у наредне две до три деценије. Француска је највећи нуклеарни оператер у свету и земља од које можемо много да научимо, размењујемо знања и искуства. За разлику од Немачке, која је донела одлуку о гашењу нуклеарних електрана, што је за последицу имало увоз електричне енергије из Француске, они нису гасили нуклеарне капацитете који се, између осталог, налазе и у нашем окружењу у Бугарској, Румунији, Мађарској, Хрватској и Словенији“, рекла је Ђедовић Хандановић на ТВ Пинк, саопштено је из њеног кабинета.

Она је додала да је „Француска остала тврдоглава, као што смо и ми пре неколико година, када је у питању гашење термокапацитета“.

„Енергетска криза је потврдила да је то било исправно и да пажљиво морамо да планирамо прелазак на обновљиве изворе енергије, што желимо да радимо, али морамо да обезбедимо довољно енергената и електричне енергије за сигурно и стабилно снабдевање, у чему нам Француска може помоћи“, рекла је министарка.

Она је нагласила да су се у јавности шириле неистине да ће Србија увозити нуклеарни отпад из Француске и да то није могуће.

„Лако је проверљиво шта пише у конвенцијама Уједињених нација, директивама Европске уније, француским и српским законима. Није истина да Француска има интерес да извози нуклеарни отпад у Србију, нити је могуће да ми увозимо и складиштимо нуклеарни отпад. Медији који себе сматрају објективним лако могу да провере ове информације, а не да настављају да намерно обмањују грађане и шире панику, против чега ћемо се борити чињеницама и аргументима“, рекла је министарка.

Додала је да је ове недеље експертска мисија Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) посетила Београд и разговарала са представницима наших институција.

„Од 2001. године постоји сарадња са ИАЕА, са којом смо разговарали о намери Србије да користи нуклеарну енергију у контексту обезбеђивања дугорочне енергетске сигурности”, рекла је она, према саопштењу.

Министарка је демантовала наводе еколошког аналитичара Игора Радошевића, који је навео да се планира отварање 20 до 30 рудника литијума у Србији.

„На територији целе Србије само на једној локацији у долини Јадра постоје оверене резерве минерала литијума и бора и нигде више, нити се врше истраживања литијума. Пројекат Јадар се развија дуже од 20 година и рудник и даље није отворен, толико о истинитости навода да ће бити отворено на десетине рудника литијума”, поручила је министарка.

(Н1)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер