Хроника

Државни врх Србије у непрестаном заседању до понедељка, ситуација као пред Дејтон и Рамбује

Штампа
петак, 29. март 2013.

БЕОГРАД – Саветник председника Србије Марко Ђурић изјавио је данас да се Србија налази у изузетно тешкој ситуацији у погледу дијалога са Приштином у Бриселу и да ће државни врх до преговора 2. априла бити у сталном заседању.

„Србија ће се после преговора 2. априла у Бриселу, без обзира на резултат дијалога, суочити са изузетно тешким последицама”, рекао је Ђурић и додао да ситуација није ништа лакша него у периоду пред преговоре у Дејтону и Рамбујеу.

Он је истакао да ће последице исхода дијалога „бити изузетно озбиљне и далекосежне за земљу ма у ком правцу ствари кренуле у уторак”.

Упитан шта тачно подразумевају квалификације „тешке последице и драматична ситуација”, Дурић је рекао да се Србија налази у дилеми да бира између два веома тешка пута:

„Један пут је прихватање решења која нису идеална и која су веома тешка за целу Србију, а други је пут у коме ми, због тога што друга страна није била спремна на компромис, нисмо у позицији да прихватимо оно о чему се разговара”, казао је Ђурић новинарима после састанка државног врха пред наставак дијалога.

„У понедељак ће јавност бити обавештена о саставу делегације која путује у Брисел”, најавио је Ђурић.

Састанку, који је трајао сат времена код председника Србије Томислава Николића, присуствовали су премијер и вицепремијер Ивица Дачић и Александар Вучић, министар спољних послова Иван Мркић и потпредседница владе за европске интеграције Сузана Грубјешић.

„Све одлуке ће бити донете заједнички, а политичка одговорност за сваку одлуку биће подељена између свих кључних политичких чинилаца”, рекао је Ђурић.

Он није желео да коментарише написе да ће се шефови дипломатије Велике Британије и Немачке укључити у рунду преговора која је заказана за 2. април.

„Државни врх има пуно поверење у оне који су до сада водили ове разговоре, према томе све опције у вези са тим су могуће”, напоменуо је он.

Ђурић је прецизирао да „Србија неће учествовати у састављању других страна у процесу” и поновио да ће се о саставу наше делегације одлучити након сагледаних свих чинилаца у понедељак.

Он је додао да је веома важно да 2. априла делегација Србије дође у прилику да процени елементе које нуди друга страна да бисмо били у стању да одлуку донесемо.

Саветник председника Србије Марко Ђурић објаснио је данас да „стално заседање државног врха”, како је најављено, практично значи да ће челници Србије непрекидно разматрати актуелну политичку ситуацију у вези са дијалогом Београда и Приштине и последице по државне и националне интересе, које ће проистећи након састанка у Бриселу, 2. априла.

„Државни врх ће до понедељка, (1. априла), непрекидно разматрати актуелну политичку ситуацију везану за процес дијалога Београда и Приштине и последице по државне и националне интересе у случају да се преговори заврше или не заврше споразумом”, рекао је Ђурић Танјугу.

Он је прецизирао да ће у сталном заседању бити председник Србије Томислав Николић, премијер Ивица Дачић, први потпредседник владе Александар Вучић, потпредседница владе задужена за европске интеграције Сузана Грубјешић, шеф владине Канцеларије за Косово и Метохију Александар Вулин и он као саветник председника Републике.

13. 15 - Земља је у тешкој ситуацији и суочиће се са тешким последицама, без обзира на резултат преговора у Бриселу, рекао саветник председника Марко Ђурић. Државни врх до понедељка у сталном заседању.

13.05 - Завршен састанак државног врха.

12.10 - Почео састанак државног врха, јавља репортер РТС-а.

11.04 - Састанак државног врха биће одржан у 12 часова у згради Председништва, потврђено РТС-у.

У Председништву Србије данас ће бити одржан још један састанак државног врха посвећен дијалогу Београда и Приштине. Очекује се и да ће први потпредседник Владе Александар Вучић донети одлуку хоће ли присуствовати новој рунди разговора у Бриселу 2. априла.

Репортер РТС-а јавља да су у зграду Председништва ушли премијер Ивица Дачић, први потпредседник Владе Александар Вучић, потпредседница задужена за европске интеграције Сузана Грубјешић и шеф српске дипломатије Иван Мркић.

О томе да ли иде у Брисел, први потпредседник владе одлучиће после консултација са председником и премијером, речено је РТС-у у његовом кабинету.

Уколико се постигне договор да Вучић треба да путује у Брисел, он ће инсистирати да се на састанку појаве представници Велике Британије или Немачке Вилијам Хејг и Гвидо Вестервеле.

Реч је о одлучујућим актерима када је реч о Косову, и то би била врста гаранције да ће компромис бити постигнут, сазнаје РТС.

Премијер Србије Ивица Дачић најавио је да ће данас бити одржан нови састанак државног врха, након што је у понедељак у кабинету председника Србије договорено да се на нову рунду у Брисел иде са прецизираним надлежностима будуће заједнице српских општина.

Дачић је рекао да је Вучић и до сада учествовао у преговорима, и да ниједна одлука није донета без консултација са њим.

"Одлуке ћемо донети или заједно или никако, јер ово није никаква лична или појединачна ствар, на зависи само наша лична будућност, већ државе, народа и можда и будућих поколења", указао је премијер Србије.

(РТС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]