недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драго Кос: Могуће финансијске санкције Србији због корупције
Хроника

Драго Кос: Могуће финансијске санкције Србији због корупције

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. април 2009.

Србија се на пољу борбе против корупције не креће довољно брзо, нити правовремено испуњава све препоруке добијене од Групе земаља за борбу против корупције (ГРЕЦО) при Савету Европе, оценио је данас немачки радио Дојче веле.

"Србија има доста проблема са корупцијом, али би ипак требало рећи да се ствари споро побољшавају. Усвојен је закон о Агенцији за борбу против корупције, која би требало да буде централни орган у тој области. Закон ступа на снагу 1. јануара 2010. И тек тада ћемо заправо видети колико је Србја озбиљна у борби против корупције“, рекао је за Дојче веле председник ГРЕЦО Драго Кос.

Према његовим речима, досадашњи кораци које је Србија предузимала у борби против корупције не уливају наду да у земљи постоји довољно политичке воље за такав ангажман. Према истраживањима, у које институције ЕУ имају увид, области у којима има највише проблема са корупцијом у Србији су политичке странке и здравство, навео је радио. Ефикасна борба против корпуције је и један од предуслова за даље европске интеграције.

"То може да постане значајна препрека у корацима Србије ка Унији. То би могло да постане и најозбиљнија препрека, јер Унија више не жели да у своје оквире прима земље које се озбиљно не боре против корупције“, истакао је Кос.

Немачки радио је навео ће институције ЕУ, које се залажу за борбу против корупције, у наредном периоду инсистирати да се из формалне контроле испуњавања њихових препорука и стандарда, пређе на сагледавање практичних учинака сваке земље, а то подразумева, навео је Кос, примену још неких мера. Као пример, истиче радио, наводи се случај Бугарске, која је управо због корупције била финансијски санкционисана.

(ФоНет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер