Ministar odbrane Dragan Šutanovac poručio je danas u Beogradu, na otvaranju treće konferencije načelnika generalštabova zemalja Balkana, da je evropska budućnost zemalja regiona jedini garant trajne regionalne bezbednosti.
Šutanovac je izrazio uverenje da će učesnici skupa pronaći načine da se problemi identifikovani na prethodnim konferencijama sveobuhvatno analiziraju i sagledaju u zajedničkom cilju - stvaranje bezbednog regionalnog i šireg okruženja. On je naglasio da pored uloženih napora i postignugih rezultata, regionalna bezbednost nije u potpunosti stabilizovana "i nažalost, nisu otklonjene opasnosti od obnavljanja i izbijanja nasilja".
"Različita politička gledišta na aktuelne rizike i pretnje u regionu, uzroke njihovih pojava i posledica, trebalo bi u najvećoj meri harmonizovati, radi dostizanja zajedničnog cilja - bezbednosne stabilizacije Balkana", rekao je Šutanovac.
Ministar odbrane je ukazao da "na bezbednost regiona dodatno utiču asimetrične pretnje, terorizam i organizovani kriminal".
"Posebno naglašavam da neadekvatno rešavanje pitanja povratka izbeglih, prognanih i interno raseljenih lica dodatno usporava proces stabilizacije u regionu", rekao je on.
Šutanovac je naveo da je "zajednički interes međunarodne zajednice i svih regionalnih aktera da ne dođe do sukoba i destabilizacije". Prema njegovim rečima, jedan od ključnih faktora destabilizacije regiona nerešeno pitanje statusa južne srpske pokrajine Kosovo i Metohija.
"U tom kontekstu i regionalnu bezbednost posmatramo kao nedeljivi pojam, a rešavanje zajedničkih problema kroz stvaranje foruma za unapređenje regionalne bezbednosti, poput današnjeg zasedanja načelnika generalštabova balkanskih zemalja", rekao je Šutanovac.
Kada je reč o jednostrano proglašenoj nezavisnosti Kosova i Metohije, ministar odbrane je naglasio da će Srbija nastaviti svoju principijelnu borbu, političkim i diplomatskim sredstvima, na očuvanju teritorijalnog integriteta i poštovanju osnovnih principa međunarodnog prava. Šutanovac je naveo i da bi "govoriti o bezbednosti bilo koje zemlje pojedinačno, a ne uvažiti ceo region bilo apsolutno pogrešno, baš kao što bi bilo pogrešno i pomisliti da se organizovani kriminalom može samostalno izboriti u okviru granica svoje zemlje".
On je dodao da bi "takva borba na samom početku bila izgubljena, jer savremeni izazovi, rizici i pretnje prevazilaze sve granice". Prema njegovim rečima, utoliko je veoma važno što danas načelnici generalštabova balkanskih zemalja, zajednički raspravljaju o unapređenju vojne i bezbednosne saradnje, koja je toliko neophodna ne samo regionu, već i van njega.
"Siguran sam da države Balkana imaju kapacitete da budu pouzdani partneri u regionalnom i međunarodnom sistemu bezbednosti, kao što sam ubeđen da ova inicijativa treba da se proširi na još jedan broj zemalja koje nesumnjivo pripadaju istom bezbednosnom prostoru, kako god taj geografski prostor zvali", rekao je ministar odbrane.
Šutanovac je naveo da su države Balkana razvile u proteklom periodu saradnju u oblasti odbrane koja se odvija kroz rad brojnih regionalnih inicijativa, snažno ojačanih bilateralnom vojnom saradnjom. On je rekao da su "Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije spremno pristupili novom kvalitetu bezbednosne saradnje, prepoznajući njen značaj u dobrosusedskim odnosima, regionalnom dijalogu, partnerstvu i zajedničkim delovanjem u njenom očuvanju".
"Nema nikakve sumnje da saradnja u oblasti odbrane neminovno vodi ka saradnji kako u oblasti odbrambene industrije, tako i privrede uopšte", rekao je on i dodao da time "stvaramo izvesnije mogućnosti za razvoj i proizvodnju savremenog naoružanja i vojne opreme".
Na Konferencija načelnika generalštabova balkanskih zemalja učestvuju načelnici generalštabova Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Crne Gore, Grčke, Makedonije, Rumunije, Turske i Srbije. Kao specijalni gosti, skupu prisustvuju predsedavajući Vojnog komiteta Evropske unije i komandant Komande savezničkih združenih snaga u Napulju.
Konferenciju je otvorio načelnik Generalstaba vojske Srbije general potpukovnik Miloje Miletić, ukazujući na značaj dijaloga, međusobnog poverenja i saradnje učesnika skupa.
(Tanjug)
|