Početna strana > Hronika > Dominik Stros-Kan: Sporan penzioni sistem Srbije
Hronika

Dominik Stros-Kan: Sporan penzioni sistem Srbije

PDF Štampa El. pošta
subota, 03. oktobar 2009.

Istanbul – Očekujem da Vlada Republike Srbije vrlo brzo donese odluku na koji način će pokriti nepokriveni deo deficita za 2010. godinu – kazao je Dominik Stros-Kan, direktor Međunarodnog monetarnog fonda za „Politiku”.

– Naši eksperti vrlo blisko sarađuju sa vašim vlastima i ispostavilo se da je u Srbiji jedan od najvećih problema reforma sadašnjeg penzionog sistema. To je, čini mi se, pomalo i politički problem. Vaša vlada mora jasno da kaže kako namerava da to reši, bez obzira na unutrašnje pritiske. I druge zemlje iz regiona, kao što je Hrvatska na primer, imaju slične muke. Ali, iskreno rečeno, svi moramo da budemo malo fleksibilniji i onda neće biti toliko teško primeniti fiskalni deo programa koji zemlje imaju sa MMF-om – uveren je Stros-Kan.

– Ne da imam savet, već je lista saveta podugačka – našalio se prvi čovek MMF-a odgovarajući na pitanje na koji način Srbija, kao zemlja koja će imati viši minus u državnoj kasi od odobrenih 3,5 odsto bruto domaćeg proizvoda, može da smanji rashode.

– Bez obzira na to što imam mnogo sugestija i što dosta zemalja, kao što je Ukrajina na primer, ima muke sa fiskalnim deficitom – ne postoji univerzalno rešenje koje može da se primeni u svakoj zemlji. To zavisi od pojedinačne situacije – kaže prvi čovek Fonda.

Dolazak delegacije iz Srbije očekuje se u ponedeljak 4. oktobra, a kako je ranije najavljeno, u Istanbulu će biti reči i o drugoj reviziji stendbaj aranžmana sa MMF-om koja bi trebalo da bude zaključena zajedno sa trećom, krajem oktobra. Tek tada će Srbija moći da povuče drugu ratu ranije odobrenog zajma u ukupnom iznosu od 2,9 milijardi evra.

U svakom slučaju, direktor MMF-a poručuje da želi da vidi konkretne mere koje će omogućiti održiv način finansiranja fiskalnog deficita.

Kada je reč o globalnim ekonomskim kretanjima, Dominik Stros-Kan ne krije da je i dalje zabrinut, bez obzira na to što se vide znaci oporavka. Iako je tempo nešto sporiji, broj nezaposlenih i dalje raste iz meseca u mesec i to je velika senka koja je pala preko dobrih vesti o oporavku najavljenih za sledeću godinu, kada će mnoge zemlje zabeležiti rast.

Nema ozbiljnog poboljšanja sve dok broj nezaposlenih ne počne da se smanjuje, a za to je, dodaje, potrebno duže vreme. Jer, svetska ekonomija neće dogodine imati dovoljno kapaciteta da omogući rast broja zaposlenih. „Vreme je najveći neprijatelj reformi“, poručuje.

Inače, ekonomisti MMF-a izračunali su da će globalna ekonomija dogodine porasti za 3,1 odsto. Kada je o Srbiji reč, taj rast iznosi 1,5 procenata.

– Još nije vreme za primenu izlazne strategije iz krize. Da, vlade u zemljama širom sveta treba da ih spremaju i da oporavak temelje na čvrstim osnovama, ali je još rano govoriti o njihovoj primeni – uveren je on.

Sa njim se slaže i Robert Zelik, direktor Svetske banke, koji ističe da je pad zaustavljen, ali da je još rano za najavu izlaska iz krize. Kraj ove, ali i početak sledeće godine, prognozira on, neće biti lak, bez obzira na sva pozitivna očekivanja.

– Male zemlje se i dalje pate sa krizom koja je smanjila njihov izvoz, umanjila doznake iz inostranstva, okrnjila prihode od turizma i usporila dolazak stranih direktnih investicija – istakao je Zelik i dodao da je Svetska banka obezbedila 100 milijardi dolara podrške u naredne tri godine najavivši da će program početi da se primenjuje sredinom sledeće godine.

Na pitanje novinarke iz Turske da prokomentariše jučerašnji incident na Bilgi univerzitetu, kada ga je mladić iz publike gađao cipelom, Dominik Stros-Kan se našalio:

– Nisam video koje je marke cipela. Ne znam šta hoćete da kažem.

– Bila je to „najki“ patika – dobacila je novinarka i dalje strpljivo čekajući odgovor.

– Bio sam univerzitetski profesor dugo godina, a samim tim i svedok raznih studentskih demonstracija. Ne baš takvih, ali viđao sam različite reakcije i ranije.

(Politika)