петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Доминик Строс-Кан: Споран пензиони систем Србије
Хроника

Доминик Строс-Кан: Споран пензиони систем Србије

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 03. октобар 2009.

Истанбул – Очекујем да Влада Републике Србије врло брзо донесе одлуку на који начин ће покрити непокривени део дефицита за 2010. годину – казао је Доминик Строс-Кан, директор Међународног монетарног фонда за „Политику”.

– Наши експерти врло блиско сарађују са вашим властима и испоставило се да је у Србији један од највећих проблема реформа садашњег пензионог система. То је, чини ми се, помало и политички проблем. Ваша влада мора јасно да каже како намерава да то реши, без обзира на унутрашње притиске. И друге земље из региона, као што је Хрватска на пример, имају сличне муке. Али, искрено речено, сви морамо да будемо мало флексибилнији и онда неће бити толико тешко применити фискални део програма који земље имају са ММФ-ом – уверен је Строс-Кан.

– Не да имам савет, већ је листа савета подугачка – нашалио се први човек ММФ-а одговарајући на питање на који начин Србија, као земља која ће имати виши минус у државној каси од одобрених 3,5 одсто бруто домаћег производа, може да смањи расходе.

– Без обзира на то што имам много сугестија и што доста земаља, као што је Украјина на пример, има муке са фискалним дефицитом – не постоји универзално решење које може да се примени у свакој земљи. То зависи од појединачне ситуације – каже први човек Фонда.

Долазак делегације из Србије очекује се у понедељак 4. октобра, а како је раније најављено, у Истанбулу ће бити речи и о другој ревизији стендбај аранжмана са ММФ-ом која би требало да буде закључена заједно са трећом, крајем октобра. Тек тада ће Србија моћи да повуче другу рату раније одобреног зајма у укупном износу од 2,9 милијарди евра.

У сваком случају, директор ММФ-а поручује да жели да види конкретне мере које ће омогућити одржив начин финансирања фискалног дефицита.

Када је реч о глобалним економским кретањима, Доминик Строс-Кан не крије да је и даље забринут, без обзира на то што се виде знаци опоравка. Иако је темпо нешто спорији, број незапослених и даље расте из месеца у месец и то је велика сенка која је пала преко добрих вести о опоравку најављених за следећу годину, када ће многе земље забележити раст.

Нема озбиљног побољшања све док број незапослених не почне да се смањује, а за то је, додаје, потребно дуже време. Јер, светска економија неће догодине имати довољно капацитета да омогући раст броја запослених. „Време је највећи непријатељ реформи“, поручује.

Иначе, економисти ММФ-а израчунали су да ће глобална економија догодине порасти за 3,1 одсто. Када је о Србији реч, тај раст износи 1,5 процената.

– Још није време за примену излазне стратегије из кризе. Да, владе у земљама широм света треба да их спремају и да опоравак темеље на чврстим основама, али је још рано говорити о њиховој примени – уверен је он.

Са њим се слаже и Роберт Зелик, директор Светске банке, који истиче да је пад заустављен, али да је још рано за најаву изласка из кризе. Крај ове, али и почетак следеће године, прогнозира он, неће бити лак, без обзира на сва позитивна очекивања.

– Мале земље се и даље пате са кризом која је смањила њихов извоз, умањила дознаке из иностранства, окрњила приходе од туризма и успорила долазак страних директних инвестиција – истакао је Зелик и додао да је Светска банка обезбедила 100 милијарди долара подршке у наредне три године најавивши да ће програм почети да се примењује средином следеће године.

На питање новинарке из Турске да прокоментарише јучерашњи инцидент на Билги универзитету, када га је младић из публике гађао ципелом, Доминик Строс-Кан се нашалио:

– Нисам видео које је марке ципела. Не знам шта хоћете да кажем.

– Била је то „најки“ патика – добацила је новинарка и даље стрпљиво чекајући одговор.

– Био сам универзитетски професор дуго година, а самим тим и сведок разних студентских демонстрација. Не баш таквих, али виђао сам различите реакције и раније.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер