Početna strana > Hronika > Dmitrij Medvedev: Uskoro ekonomski sporazum Rusija–EU
Hronika

Dmitrij Medvedev: Uskoro ekonomski sporazum Rusija–EU

PDF Štampa El. pošta
sreda, 18. novembar 2009.

STOKHOLM – Rusija se nada da će uskoro sklopiti novi sporazum o ekonomskoj saradnji sa Evropskom unijom, izjavio je danas ruski predsednik Dmitrij Medvedev.

"Stvari ne idu loše kada se radi o tom pitanju", rekao je Medvedev na konferenciji za medije nakon samita EU–Rusija, održanog danas u švedskoj prestonici Stokholmu i objasnio da se sada radi na "dogovaranju o pojedinim stavkama dokumenta" i da se nada da će se "uskoro preći na finalizaciju teksta", preneo je Rojters.

Medvedev je rekao da Rusija još nije odlučila da li će se priključiti Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO) samostalno, ili u okviru carinske unije sa Kazahstanom i Belorusijom.

"Po mom mišljenju, oba načina su moguća", rekao je on i dodao da je za rusku stranu "glavno pitanje brzina".

"Koji god put da bude brži, njime ćemo krenuti", precizirao je ruski predsednik. On je rekao da će Rusija ubrzo doneti tu odluku, ali nije precizirao kada.

Ranije danas, ruski ambasador u EU Vladimir Čižov je rekao da će se Rusija priključiti STO samostalno.

Carinska unija Rusije, Belorusije i Kazahstana treba da zaživi 1. januara 2010. godine, podseća Rojters, navodeći da će time biti stvoreno jedinstveno tržište sa 165 miliona stanovnika.

Priključenje Rusije STO otvorilo bi rusko tržište za kompanije iz 153 zemlje članice, ali i njihova tržišta za proizvode iz Rusije. Rusija je najveća zemlja koja još nije u sastavu STO.

(Tanjug–Ekos)