недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дмитриј Медведев: Слава народу победнику!
Хроника

Дмитриј Медведев: Слава народу победнику!

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 09. мај 2011.

У свом говору на Црвеном тргу пред учесницима параде у част Дана Победе Дмитриј Медведев је назвао Дан Победе Даном храбрости и славе народа, који је ослободио своју земљу и спасио је од нацизма.

Дуг данашње генерације је да чува мир, који је извојеван Победом у Великом Отаџбинском рату, - рекао је председник.

„Поносимо се тиме да су људи који су прошли кроз рат за кратко време подигли земљу из рушевина, први се пробили у космос, достигли много у науци“ – наставио је шеф државе.

Он је рекао да данас Русија доприноси у одржавању мира и стабилности у свету. „Слава народу победнику! Ура! – тим је речима завршио Медведев свој наступ. Војска постројена на Црвеном тргу је три пута узвикнула „Ура“.

Победничка застава

Уочи Дана Победе се председник Русије Дмитриј Медведев састао  с ратним  ветеранима и учесницима војно-патриотских организација.  За празник је у музеју Оружаних снага Русије била отворена Победничка застава, управо она, коју су совјетски војници подигли над рајхстагом.

8. маја у 22 сата и 43 минута према општеевропском времену био је потписан акт о  безусловној капитулацији Немачке. Тог дана, после 66 година, у музеју  Оружаних снага Русије се појавила оригинална застава, која је била подигнута 1. маја на згради рајхстага у Берлину. Она се налази у музеју у посебној капсули од стакла, која се наслања на  гвоздене  шипке. То су делови конструкције чувеног ракетног уређаја БМ-13, који су у народу назвали Катјуша, а немачки војници су га звали Стаљинове оргуље. Ту се налази  и ратни плен Победе -  грб фашистичке Немачке – бронзани орао.

На Дан Победе се поново обраћамо Великом Отаџбинском рату, тугујемо за онима којих више нема. Неопходно је да се учини све да би се сачувало мирно небо  над главом,  сачува величанственост земље, - истакао је председник Медведев.

Данас многи људи имају апстрактну, формалну представу о Другом светском рату. Потребно је да се много учини да би се то променило, - истакао је Медведев.

Могућности наћи нове експонате за музеје, лично учествовати у војно-патриотској игри, једноставно погледати и опипати технику те епохе, чини ми се, веома су важне ради тога да би смо сви осетили да смо становници једне велике и сложене, али велике земље. Зато  желим да се захвалим ветеранима и представницима млађих генерација, ко се бави војно-патриотским радом, на тој делатности. Уствари можемо да се осетимо јединственом нацијом само у случају ако имамо историју, ако се сећамо на њу.

Један од учесника сусрета – ратни ветеран Борис Уткин, поздравивши председника, обратио се младима – питомцима Суворовске и Нахимовске школе, као и представницима војно-патриотских организација песмом заштитника Лењинграда Михаила Дудина: Ми смо морали да спасавамо Отаџбину, а ви морате да је чувате.

Учесник Великог Отаџбинског рата Махмут Гарејев је изразио забринутост у вези с тим што данас хиљаде младих избегавају да служе војни рок. Председник је истакао да се сложени период, који је преживела земља, одразио и на војсци.

Још једна важна за руско друштво тема је  ново схватање историје. Она није могла а да не буде обухваћена приликом сусрета с људима који су бранили СССР – земљу која више не постоји. Дмитриј Медведев је уверен: оцене историје могу да буду различите, али уместо идеолошких кампања људима мора да буде пружен приступ објективном знању – преко уџбеника, нарочито преко интернета. Данас у светској мрежи је огроман број историјских докумената, који су  пре 20 година били у архивама са ознаком «строго поверљиво».

За сусрет с председником су ратни ветерани обукли парадне униформе са мноштвом одликовања. У њима су судбине хероја и путеви којима су ишли ка Победи: За храброст, За ратне заслуге, Орден Славе, За одбрану Лењиграда, За заузимање Варшаве, За заузимање Берлина.

Ветерани су позвали шефа државе у пољску кухињу у дворишту музеја.  На терену за војну технику су се нашли за столом генерали и редови, који су се заједно борили за Победу.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер