Početna strana > Hronika > Đurđević Stamenkovski: Skupština da usvoji predlog o povratku vojske na KiM; Obradović: Tema KiM se mora vratiti u UN. Jović: Priča o povratku vojske i policije samo manipulacija Aleksandra Vučića
Hronika

Đurđević Stamenkovski: Skupština da usvoji predlog o povratku vojske na KiM; Obradović: Tema KiM se mora vratiti u UN. Jović: Priča o povratku vojske i policije samo manipulacija Aleksandra Vučića

PDF Štampa El. pošta
sreda, 14. decembar 2022.

 Predsednica srpske stranke Zavetnici Milica Đurđević Stamenkovski pozvala je da se predlog o povratku srpske vojske i policije na Kosovo usvoji u Narodnoj skupštini.

„Kao odgovorni ljudi sa državotvornih pozicija podržavamo takav predlog, srećni što su se napokon setili da postoji Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. Ali ne podržavamo ton kojim je taj zahtev predstavljen u javnosti“, rekla je Đurđević Stamenkovski na okruglom stolu u organizaciji Pokreta za odbranu Kosova i Metohije – „Kako do reintegracije KiM“.

 

Kako je navela, misleći na izjave iz državnog vrha, „ako unapred kažete da ćete izneti zahteve, a da znate da će ga KFOR odbiti, postavlja se pitanje zašto ga uopšte i postavljate – da li je u pitanju politički marketing, poruka biračkom telu ili imate zaista nameru da nešto uradite za svoju zemlju“.

„Ako zaista imate takvu nameru, niste tu da unapred govorite šta će KFOR reći, nego da tom delu međunarodne zajednice koji se protivi zahtevu otežate poziciju time što ćete dobiti najveću, najširu političku podršku u Narodnoj skupštini i što ćete za to zatražiti pristanak i među opozicionim strankama“, rekla je Đurđević Stamenkovski.

Predsednik Srpskog pokreta Dveri Boško Obradović izjavio je da je Evropska unija prihvatanjem francusko-nemačkog plana za kosovski problem izašla iz svog mandata i da se tema Kosova mora vratiti u Ujedinjene nacije.

Navodeći poteze koje je neophodno hitno preduzeti, Obradović je upitao „zašto nema sednice Narodne skupštine na kojoj bi se poslanici izjasnili o francusko-nemačkom planu i doneli novu zajedničku platformu za očuvanje Kosova i Metohije, iza koje bi svi stali i obavezivala bi sve vlasti“.

„Zašto nije urađeno ono što je ustavna obaveza – donet zakon o suštinskoj autonomiji Kosova i Metohiji, jer on na najbolji način pred domaćom i međunarodnom javnosti definiše kako mi vidimo mesto Kosova i Metohije unutar Srbije“, rekao je Obradović.

On je najavio skup podrške Srbima na Kosovu u petak, 16. decembra, ispred zgrade Predsedninštva Srbije, navodeći da je poslednji trenutak za ujedinjavanje svih patriotskih snaga.

Poverenik Pokreta za odbranu Kosova i Metohije, nekadašnji pripadnik „čuvara mosta“, Nebojša Jović rekao je da je priča o povratku vojske i policije samo „manipulacija“ predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

„Kako misli da pozove 999 pripadnika vojske i policije, koliko je predviđeno Rezolucijom, a nije spreman da vrati srpske institucije na Kosovu i Metohiju“, rekao je Jović, koji je poručio međunarodnoj zajednici da se ne oslanja na pregovore i sporazume koje sklapa o Kosovu sa Vučićem, jer su „protivni Ustavu“.

Boško Obradović: Kako do reintegracije KiM?

Danas je u Medija centru u Beogradu, u organizaciji u organizaciji Pokreta za odbranu Kosova i Metohije, održan okrugli sto na temu „Kako do reintegracije KiM“. Na okruglom stolu govorili su: Boško Obradović – narodni poslanik i predsednik Srpskog pokreta Dveri, Milica Đurđević Stamenkovski – narodni poslanik i predsednik Srpske stranke Zavetnici, Nebojša Jović – poverenik Pokreta za odbranu KiM sa KiM, prof. dr Slobodan Samardžić, prof. dr Slobodan Orlović i prof. dr Zoran Čvorović. Uvod i zaključke je izneo prof. dr Miloš Ković, predsednik Pokreta za odbranu KiM.

Boško Obradović je na ovom okruglom stolu istakao sledeće: „Prvi uslov za očuvanje Kosova i Metohije u sastavu Srbije i povratak južne srpske pokrajine u ustavno-pravni poredak države Srbije jeste promena pogrešne dosadašnje politike aktuelne vlasti prema KiM. Svi dosadašnji sporazumi, od Briselskog do Vašingtonskog, bili su protiv ustavni i štetni za srpske nacionalne i državne interese na KiM.

Svi dosadašnji sporazumi, od Briselskog do Vašingtonskog, bili su protiv ustavni i štetni za srpske nacionalne i državne interese na KiM

Cilj najnovije krize na Kosovu i Metohiji, koja je izazvana od strane separatističkih vlasti u Prištini i njihovih zapadnih sponzora, jeste ubrzano priznanje lažne države Kosovo od strane države Srbije, kao i okupacija severa KiM na kome separatisti još uvek nemaju svoju vlast. Nema sumnje da je to jedini smisaosve većih i jačih diplomatskih pritisaka sa Zapada i intenzivnog dolaska diplomata iz SAD i EU u Beograd. To je i sama suština francusko-nemačkog predloga rešenja statusa KiM koji se intenzivno nameće Srbiji u poslednje vreme. Upravo prihvatanje EU da francusko-nemački predlog postane deo pregovora u Briselu postaje povod da Srbija prekine ove štetne pregovore jer je EU prekoračila svoj mandat moderatora tehničkih pregovora i prešla na statusna pitanja, što je povod da pregovori u Briselu budu prekinuti i vraćeni u UN.

Jasno je šta rade prištinski separatisti i šta u njihovu korist rade zapadne diplomate. Ono što nije jasno jeste šta radi aktuelna vlast u Srbiji. Da li je vlast u Beogradu saučesnik u procesu konačnog ukidanja sopstvene državnosti? Jer, ako nije, ako želi da se pridržava Ustava Srbije i Rezolucije 12 44 SB UN, nema opravdanja zašto već nije povukla sledeće poteze:

- Zašto nema posebne sednice Narodne skupštine koja bi se izjasnila o sadržaju francusko-nemačkog predloga i donela novu pregovaračku platformu koje bi se pridržavala svaka sadašnja i buduća srpska vlast?
- Zašto nije pozvala Rusku Federaciju da se uključi u briselske pregovore na isti način na koji su uključene i SAD?
- Zašto još uvek nije zatražena hitna sednica SB UN povodom najnovije krize na KiM i zvanično zatraženo da se pregovori o KiM vrate u UN?
- Zašto još uvek nije objavljeno koje države su u međuvremenu povukle priznanje lažne države Kosovo?
- Najzad, zašto za 10 godina vlasti SNS i njihovih koalicionih partnera nije pokrenuto pitanje koje je ispravno postavio Pokret za odbranu KiM da bude donet Zakon o suštinskoj autonomiji Kosova i Metohije koji proističe kao obaveza iz Ustava Srbije?
Ovo poslednje je posebno važno jer daje konkretan odgovor na stalno ponavljane pitanja kako konkretno do reintegracije KiM.

Jedino dobro što je urađeno od strane aktuelne vlasti jesu oni potezi koji su suprotni njihovoj dosadašnjoj politici prema KiM i koji su preuzeti iz programa patriotske opozicije, kao što je povlačenje predstavnika Srba iz separatističkih institucija lažne države Kosovo ili zahtev, koji proističe iz Rezolucije 12 44, da se u južnu srpsku pokrajinu vrati do 1000 pripadnika našeg državnog osoblja. Međutim, time što još uvek nije povukla ostale navedene diplomatske poteze vlast ostavlja sumnju da iza scene traju neki pregovori i trgovina Kosovom i Metohijom, što je apsolutno neprihvatljivo.

Da bismo pružili podršku Srbima na KiM i upozorili aktuelnu vlast da nikome u Beogradu ne padne na pamet potpisivanje bilo kakvog dokumenta koji vodi ka učlanjenju lažne države Kosovu u UN, potrebno je da izađemo na ulicu i pokažemo nacionalno jedinstvo u odbrani i očuvanju Kim u sastavu Srbije. Zato pozivam na ujedinjenje svih patriotskih snaga i da se odazovemo pozivu rodoljubivih narodnih poslanika, političkih organizacija, udruženja i intelektualaca na protest koji će se održati u Beogradu u petak u 18 časova ispred Predsedništva.

 

Više je nego očigledno da Zapad žuri sa završnim otimanjem naše južne pokrajine pre razrešenja ukrajinske krize, kao i predsedničkih izbora u SAD i izbora za Evropski parlament 2024. godine koji mogu doneti promene na vlasti u EU i SAD. Srbija zato treba da odbije potpisivanje bilo kakvih dokumenata u vezi sa KiM u ovom periodu, jer oni nikako ne mogu biti po nas povoljni 

I na kraju bih dodao geopoliitčki kontekst ove teme jer od toga najviše zavisi brzina reintegracije KiM. Više je nego očigledno da Zapad žuri sa završnim otimanjem naše južne pokrajine pre razrešenja ukrajinske krize, kao i predsedničkih izbora u SAD i izbora za Evropski parlament 2024. godine koji mogu doneti promene na vlasti u EU i SAD. Srbija zato treba da odbije potpisivanje bilo kakvih dokumenata u vezi sa KiM u ovom periodu, jer oni nikako ne mogu biti po nas povoljni. Pravično i na međunarodnom pravu zasnovano rešenje za KiM treba da bude ugrađeno u novi evropski i svetski mir, novu podelu geopolitičkih karata i novu evropsku ravnotežu snaga, u okviru kojih će Srbija moći da odbrani svoje nacionalne i državne interese i iznova postavi srpsko nacionalno pitanje na Balkanu.

Uvek je potrebno upozoriti da je nedopustivo svako dalje privatizovanje pitanja KiM od strane jednog političara ili jedne političke liste, kao i pristajanje na ucene Zapada koje vodi Srbiju i srpski narod u celini u katastrofalne posledice, za koje će svi koji deluju suprotno Ustavu Srbije snositi krivičnu odgovornost. Upravo suprotno, pitanje Kosova i Metohije, kao prvorazredno nacionalno i državno pitanje, treba da postane predmet nacionalnog okupljanja svih državotvornih i rodoljubivih snaga, šire od dnevne politike i sadašnjeg saziva Narodne skupštine, gde je potrebno uključiti SPC i sve druge društvene i narodne snage u Otadžbini, regionu i rasejanju.“

 

 (Beta-Dveri-NSPM)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner